Blisko 90% transmisji danych w sieci Play odbyło się w technologii 4G LTE

Po naszej publikacji na temat świąteczno-noworocznych statystyk sieci Play przedstawionych przez rzecznika operatora na vlogu (więcej >>), w której (również na Twitterze) wytknęliśmy brak poruszenia tematu LTE, Marcin Gruszka skomentował to informacją, że blisko 90% transmisji danych w okresie świąteczno-noworocznym wśród klientów Play odbyła się w technologii 4G LTE. Choć nie poznaliśmy szczegółów na temat tego, czy transmisja ta odbyła się w macierzystej sieci LTE operatora, czy może w roamingu krajowym (krótko przed świętami klienci Play dostali możliwość korzystania z LTE Orange), to jednak wskazuje to na to, o czym pisaliśmy wczoraj informując o statystykach zaprezentowanych przez Orange – sieć 3G powoli przestaje być potrzebna.

Rzecznikowi sieci Play oczywiście dziękujemy za dane i muszę przyznać, że ja osobiście jestem tym zaskoczony. Patrząc na macierzysty zasięg sieci LTE Play dane mówiące o 90% są dla mnie zaskoczeniem Oczywiście wierzę, że statystyki te dotyczą tylko tego prawdziwego LTE, czyli bez ograniczenia prędkości do poziomu przeciętnie działającej sieci 3G, ale to nie z tego robiliśmy zarzut 🙂

Tak czy inaczej, odstawiając na bok temat tego, z czyjej sieci LTE korzystali klienci Play (co przekładało się oczywiście na uzyskiwane prędkości), postęp technologiczny jak widać robi swoje i sieć 3G powoli zaczyna być zbędna i przestarzała, jak jeszcze niedawno sieć 2G w stosunku do 3G.

Źródło/Fot: Play / Print Screen

P.S. Sieci Play gratulujemy wyniku 🙂

5 komentarzy do “Blisko 90% transmisji danych w sieci Play odbyło się w technologii 4G LTE

 • 4 stycznia 2018 at 11:02
  Permalink

  Urządzenia 4G są znacznie droższe niż 3G np. modemy. I nic dziwnego ze ludzie uciekają z 3G bo internet działa tragicznie przy dużym obciążeniu sieci.

  Odpowiedź
 • JacekK
  4 stycznia 2018 at 11:13
  Permalink

  Akurat ostatnio interesowałem się cenami zewnętrznych modemów do mobilnego internetu z obsługą LTE i jak ktoś ma czas się rozejrzeć i akceptuje rzeczy sprawne, ale używane, to dobry modem do LTE można kupić za kilkadziesiąt złotych. Nowy Router obsługujący modem LTE za ok 100 zł. Oczywiście trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku telefonów.

  Odpowiedź
 • 6 stycznia 2018 at 12:09
  Permalink

  Aktualnie urządzenia z LTE cat4 to już za mało. Trzeba przedstawiać się na co najmniej LTE cat6.

  Odpowiedź
 • 6 stycznia 2018 at 15:23
  Permalink

  @JacekK “Nowy Router obsługujący modem LTE za ok 100 zł.”

  Ruter _obsługujący_ modem LTE oznacza zakup rutera plus modemu LTE czyli coś w granicach 300zł.
  Straciłem ochotę do dalszej dyskusji na ten temat.

  Odpowiedź
 • JacekK
  6 stycznia 2018 at 20:35
  Permalink

  Doczytaj do końca 🙂 Przecież napisałem, że modem można nabyć w internecie, wśród używanych modemów obsługujących LTE (a takie rzeczy rzadko się psują) są poniżej 100 zł

  Odpowiedź

Dodaj komentarz