MVNO-GSM.PL

Innowacyjny blog telekomunikacyjny o alternatywnym obliczu telekomunikacji. Najlepsze oferty operatorów GSM, wszystko o MVNO, aktualności z branży telekomunikacyjnej i nie tylko

DAB+

Co dalej z cyfryzacją radia w Polsce i jaka przyszłość czeka DAB+?

Co dalej z DAB+ w Polsce? To pytanie zadają sobie dzisiaj posiadacze odbiorników DAB+ oraz osoby zainteresowane rozwojem tej technologii u nas. Niestety, cyfryzacja radia w Polsce obecnie od wielu miesięcy stoi w miejscu i tak naprawdę nie wiadomo, co dalej. Ponieważ temat trochę przycichł postanowiliśmy go przypomnieć.

O przyszłość cyfryzacji radia w technologii DAB+ w Polsce postanowiliśmy zapytać instytucje, które raczej powinny czynnie uczestniczyć w wypracowaniu jakiejś konkretnej decyzji w tej sprawie – Polskie Radio, KRRiT, UKE oraz Radę Mediów Narodowych. Zaczęliśmy od Polskiego Radia, gdyż to właśnie publiczny nadawca proces zainicjował, częściowo wdrożył i nadaje programy w technologii DAB+, jako jedyny nadawca w Polsce. Zadaliśmy więc kilka pytań o najbliższą przyszłość i plany Polskiego Radia w tej kwestii.

Na wstępie postanowiliśmy odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy dotychczasowi posiadacze odbiorników DAB+ w Polsce mogą obawiać się zakończenia emisji w przyszłym roku?

Posiadacze odbiorników cyfrowych DAB+ nie powinni się niczego obawiać. Nie ma planów zaprzestania emisji sygnału cyfrowego. Wszystkie anteny Polskiego Radia nadawane są w standardzie DAB+ i można ich słuchać przy pomocy odbiorników cyfrowych.

– informuje nas rzecznik prasowy Polskiego Radia Łukasz Kubiak.

To z pewnością dobra informacja, zwłaszcza, że umowy z firmą, która rozpowszechnia sygnał cyfrowy DAB+, są terminowe i pierwsze wkrótce zaczną wygasać.

Kolejne nasuwające się pytanie dotyczy obecnego stanowiska Polskiego Radia w sprawie cyfryzacji radia w technologii DAB+ i dalszego wdrażania tej technologii w Polsce. Początkowo z Polskiego Radia wychodziły niejednoznaczne, żeby nie powiedzieć sprzeczne, komunikaty:

Obecnie Polskie Radio utrzymuje status quo – nie zamierza rezygnować z już podjętych decyzji i dokonanych inwestycji. Obecnie Polskie Radio nie posiada środków dedykowanych z KRRiT na rozwój DAB+, więc nie prowadzi żadnych dodatkowych inwestycji w cyfryzację sygnału. Wydaje się, że konieczne jest ustalenie jednolitej strategii na szczeblu krajowym.

– komentuje rzecznik prasowy Polskiego Radia Łukasz Kubiak.

Postanowiliśmy też zwrócić uwagę na kluczową kwestię – co dalej? Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk stwierdziła kilkukrotnie w publicznych wypowiedziach, że obecny stan zamrożenia również mija się z celem, dlatego też konieczne jest szybkie podjęcie jakiejś decyzji. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, długotrwałe utrzymywanie obecnego stanu, zwłaszcza, że już wiadomo, że obecna forma nie znalazła zainteresowania odbiorców, jest bez sensu i prowadzi tylko do generowania niepotrzebnych kosztów. Z kim zatem Polskie Radio obecnie na ten temat rozmawia i czy prowadzi jakieś wewnętrzne dyskusje dotyczące dalszego wdrażania DAB+ w Polsce?

Rzecznik prasowy przypomniał o konferencji, która odbyła się 6 października b.r. w Krakowie:

Polskie Radio zainicjowało europejską debatę nt. perspektyw cyfryzacji radia. Na zaproszenie Polskiego Radia 6 października br. do Krakowa przyjechali szefowie europejskich mediów publicznych.

Na pytanie, czy Polskie Radio rozmawia/współpracuje obecnie z instytucjami takimi, jak KRRiT, UKE oraz Rada Mediów Narodowych, o najbliższej przyszłości DAB+ w Polsce, rzecznik odpowiada, że:

W drugiej części listopada br. Polskie Radio organizuje robocze spotkanie szefów Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia, w którym ma wziąć również udział Przewodniczący KRRiT. Mamy nadzieję, że uda się ustalić wspólne stanowisko w kwestii przyszłości DAB+ w Polsce. Widzimy jednak, że w tej kwestii konieczne jest współdziałanie z odpowiednimi instytucjami państwa, rozgłośniami komercyjnymi oraz producentami sprzętu audio do samochodów. Jedynie przy takiej współpracy sensowne wydaje się angażowanie kolejnych środków finansowych w rozwój DAB+.

– poinformował nas rzecznik prasowy Polskiego Radia Łukasz Kubiak.

Ważną informacją jest to, że obecnie Polskie Radio nie posiada żadnych środków z KRRiT dedykowanych na rozwój DAB+ w Polsce. O przyszłość DAB+ zapytaliśmy też oczywiście Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, więc do tematu z pewnością wrócimy zwłaszcza, że czekamy jeszcze na odpowiedzi UKE oraz RMN.

Źródło / Fot: Polskie Radio, wł

***
Stronę tworzymy na internecie mobilnym
OTVARTA
Znajdziesz nas w:
tekst alternatywnytekst alternatywny
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
europolitan
europolitan
3 lat temu

I co z tego jak na razie cyfryzacja dalej słabo idzie.
Nie ma planów uruchomienia radia 357 i radia nowy świat w systemie DAB+, a wydawać by się mogło, że to jest duża szansa na rozwój DAB+.
Właśnie dzięki takim stacjom jak nowy świat i 357.

2
0
Skomentujx