Czy TVP uratuje ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej?

Kilkanaście dni temu w świat poszła kolejna i poważnie brzmiąca informacja, że TVP zamierza już w czerwcu b.r. umieścić na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej kanał TVP Sport, który dotychczas dostępny jest wyłącznie w ofertach płatnych operatorów. TVP rozpoczęła już negocjacje z operatorem multipleksu – firmą Emitel. Czy TVP Sport faktycznie zagości w bezpłatnej telewizji naziemnej jeszcze przez mundialem w Rosji i czy Telewizja Polska przyczyni się do wzrostu popularności MUX-8?

Już dużo wcześniej TVP ustami swojego prezesa Jacka Kurskiego obiecywała odkodowanie TVP Sport i umieszczenie tego kanału w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Niestety wtedy nic z tego nie wyszło. Okazało się, że proces ten nie jest tak prosty, a finansowanie mediów publicznych wciąż pozostaje nieuregulowane, ściągalność abonamentu RTV jest marna.

Teraz może być jednak inaczej. Przedstawiciele TVP stwierdzili ostatnio, że chcą, aby TVP Sport zagościła w naziemnej telewizji cyfrowej przed czerwcowym mundialem w Rosji. Dla fanów futbolu byłaby to naprawdę świetna informacja, bo jak wiadomo, TVP nabyła prawa sportowe do pokazywania tej imprezy na swoich antenach. Dzięki obecności TVP Sport w DVB-T widzowie na pewno mogliby liczyć na większą ilość meczów oraz na szersze analizy i komentarze w przed- i pomeczowych studiach oraz magazynach poświęconych tej wielkiej piłkarskiej imprezie.

Czy jednak TVP Sport faktycznie zagości w DVB-T? Warunkiem niezbędnym jest dogadanie się TVP z operatorem MUX-8 – firmą Emitel. Obecnie TVP nie ma już wolnych miejsc w DVB-T, ma jednak do dyspozycji 3 sloty w multipleksie ósmym, które pozwalają na nadawanie trzech stacji w standardowej rozdzielczości SD lub jednej w jakości HD i jednej w jakości SD. Negocjacje zapewne nie będą łatwe i moim zdaniem nic nie jest przesądzone. Dlaczego?

Stacje nadające już w MUX-8 borykają się ze sporymi problemami. Potencjał multipleksu okazał się mniejszy niż oczekiwano. Mniejszy zasięg, emisja w paśmie VHF, często polaryzacja pionowa, to wszystko stwarza problemy z odbiorem. Bardzo często konieczna jest inwestycja w dodatkową antenę, przeznaczoną specjalnie do odbioru pasma VHF. Obecna oferta programowa słabo motywuje do dodatkowych inwestycji w instalacje antenowe. W MUX-8 nadają obecnie cztery stacje:

  • METRO
  • ZOOM TV
  • NOWA TV
  • WP TV

Pierwsza została bardzo szybko w całości sprzedana przez Agorę w ręce Discovery; Nowa TV w znacznej części trafiła w ręce Polsatu i już zapełnia się powtórkami znanymi z telewizji już należących do koncernu Solorza; WP TV po niezadowalających wynikach oglądalności ograniczyła do minimum produkcje własne (zwalniając swoje gwiazdy), skupiając się teraz głównie na kabaretach i kultowym serialu Ucho Prezesa. Ogólnie nic ciekawego, a już na pewno nie na tyle ciekawego, żeby kombinować przy dotychczasowych instalacjach antenowych.

Wejście TVP na ósmy multipleks mogłoby bez wątpienia zmienić ten stan rzeczy. Zagoszczenie w nim TVP Sport, w dodatku tuż przez piłkarskim mundialem w Rosji, byłoby sporym wydarzeniem. Z pewnością fani piłki nożnej zainteresowaliby się tym, że można spróbować wyszukać dodatkowe kanały, że jest taka możliwość. Nawet jednorazowa inwestycja kilkudziesięciu złotych wydaje się niewielka za dużo większy dostęp do wielkich meczów. Inne stacje telewizyjne w przeszłości potrafiły kodować tego typu wydarzenia.

Śmiem twierdzić, że bez wartościowych kanałów TVP MUX-8 skazany jest na porażkę. I niczego tu nie zmienią prowadzone na szeroką skalę kampanie informacyjne. Wejście TVP z bezsensownymi kanałami (jak np. z TVP Polonia) też nic nie zmieni, a wręcz może pogorszyć sytuację. Tylko TVP jest w stanie cokolwiek tu zmienić. Dlatego właśnie należy trzymać kciuki za toczące się właśnie negocjacje z firmą Emitel.

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JacekKO:-)Redakcja:-( Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
:-(
Gość
:-(

A kto uratuje nas przed telewizją rządową?

O:-)
Gość
O:-)

Spoko koko, Redakcjo, przecież nie zdejmą Was z internetu. Chyba… 😉 A komentarz dotyczył tego że ilość kanałów TVP nie przekłada się na jakość co sama Redakcja sugeruje pisząc “bez wartościowych kanałów TVP MUX8 skazany jest na”. 🙂

JacekK
Admin

TVP Sport nabyła prawa sportowe do większości wartościowych imprez sportowych, np. do najbliższego Mundialu w Rosji, albo np. do letniej olimpiady w Tokio (2020). TVP Sport w jakości HD uatrakcyjniłaby w końcu nie tylko ósmy multipleks, ale i całą naziemną telewizję cyfrową DVB-T. Tam po zmianach programowych i własnościowych coraz mniej tu różnorodności.