Czytelnicy MVNO-GSM.PL podzieleni w sprawie pomysłu obowiązkowej rejestracji kart Pre-Paid

Czytelnicy MVNO-GSM.PL są podzieleni w sprawie pomysłu obowiązkowej rejestracji kart Pre-Paid w Polsce, wynika z ankiety, którą na kilka tygodni umieściliśmy na naszej stronie. Blisko połowa Czytelników opowiedziała się zdecydowanie przeciw obostrzeniu, jakie niesie ze sobą tzw. ustawa antyterrorystyczna. Również blisko połowa popiera taki pomysł lub podchodzi do niego obojętnie.

Na ponad 250 głosów blisko połowa głosujących (46%) jest jednak decydowanie przeciwna takiemu rozwiązaniu. Na “zdecydowanie przeciw” zagłosowało najwięcej Czytelników. 45% Czytelników pomysł bardziej lub mniej popiera, albo jest w stosunku do niego obojętna. Tak, czy inaczej, pomysł ma wśród naszych Czytelników wyraźnie więcej przeciwników, niż zwolenników.

Wyniki ankiety:

Jak oceniasz pomysł obowiązkowej rejestracji kart Pre-Paid w Polsce?

  • Jestem zdecydowanie przeciw (46%, 118 Votes)
  • Jestem zdecydowanie za (20%, 52 Votes)
  • Jest mi to obojętne (15%, 39 Votes)
  • Jestem raczej za (10%, 26 Votes)
  • Jestem raczej przeciw (9%, 23 Votes)

Total Voters: 258

Loading ... Loading ...

Co oznacza konieczność obowiązkowej rejestracji kart Pre-Paid?

Po wejściu w życie przepisów nakładających obowiązek rejestracji kart Pre-Paid, wszystkie działające obecnie na polskim rynku SIM-y zakupione w ofertach na kartę, oraz wszystkie nowo zakupione, będą musiały zostać zarejestrowane i to – jeśli chodzi o dotychczas działające i niezarejestrowane – w stosunkowo krótkim czasie (5 miesięcy). Co jeśli nie zostaną? Pojawiają się informacje, że zostaną wyłączone. Termin na rejestrację ma upłynąć 2 stycznia 2017 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że aktywnych kart Pre-Paid w Polsce jest co najmniej kilkanaście milionów, operatorzy mogą mieć poważny problem.

Jak zakupić kartę po wejściu w życie przepisów?

Tu pojawia się chyba najwięcej wątpliwości. O ile w salonach i innych autoryzowanych punktach sprzedaży operatorów GSM (np. Orange, Plus, Play, T-Mobile) problemów być nie powinno, gdyż pracownik operatora lub partnera w momencie zakupu bez kłopotu ją szybko zarejestruje, o tyle problemy mogą zaistnieć w innych punktach sprzedaży. Trudno wyobrazić sobie proces rejestracji karty Pre-Paid w kiosku na dworcu, czy saloniku prasowym w zatłoczonym dużym centrum handlowym. Czy kartę trzeba będzie zarejestrować już w momencie zakupu? Czy numer zarejestrujemy dopiero po aktywacji karty SIM? Ile będziemy mieli na to czasu od momentu zakupu? Czy z nowo aktywowanej karty, ale jeszcze nie zarejestrowanej, dodzwonimy się gdzieś indziej, niż do BOK? Na jednoznaczne odpowiedzi na te pytania musimy jeszcze poczekać.

Co z nieletnimi?

To również jest bardzo zasadne pytanie. Dzisiaj starter telefonii komórkowej może kupić każdy, również uczeń szkoły podstawowej. Co stanie się po wejściu w życie nowych przepisów? Czy dziecko będzie musiało pójść po starter z dorosłym? Jeśli z dorosłym, to czy ktoś sprawdzi, czy ten dorosły jest ojcem, czy kolegą poznanym kilka godzin wcześniej? To dość istotne pytanie, gdyż jeśli ruszy w tej kwestii kombinowanie, to po kilku latach okaże się, że cała rejestracja to fikcja i w razie konieczności interwencji Policji ta będzie pukać do zupełnie przypadkowych ludzi. Kto zweryfikuje, czy osoba kupująca nieletniemu starter jest jego prawnym opiekunem?

Co z operatorami wirtualnymi?

Poważny problem mogą mieć zwłaszcza operatorzy wirtualni. Nie wszyscy, gdyż Ci oferujący dystrybucję starterów tylko on-line nawet nie odczują zmian. Co jednak z sieciami, które posiadają własną – większą lub mniejszą – dystrybucję? Startery można przecież kupić w różnych miejscach – kioskach, stacjach benzynowych, sklepikach, czasami w barach, czy pubach… Niektórzy starają się dotrzeć bezpośrednio do odbiorców, rozdając darmowe startery na plażach, imprezach masowych, czy przejściach granicznych. Co w takim przypadku? Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której odbierając darmowy starter musimy się wylegitymować i w palącym słońcu wypełniać na kolanie jakiś druk.

Co z dystrybucją starterów?

Jeśli proces rejestracji kart Pre-Paid będzie skomplikowany i będzie nakładał nowe obowiązki na sprzedawców, ci mogą zniechęcić się do sprzedaży starterów. Zarobki z ich dystrybucji często nie są powalające, po co więc się męczyć?

Inwigilacja?

To słowo najczęściej pojawia się wśród przeciwników pomysłu. Czy słusznie? Należy pamiętać, że użytkownik telefonu komórkowego, nawet jeśli korzysta z niezarejestrowanego numeru, nie jest do końca anonimowy. Bez problemu można przecież ustalić do kogo dzwoni, kto dzwoni do niego, w których miejscach karta najczęściej się loguje i którędy się przemieszczamy, czy nawet gdzie starter został zakupiony. To tylko część faktów, które pomagają Policji i innym służbom na identyfikację właściciela numeru. Policja prędzej, czy później, zapuka do żartownisia, który spowodował ewakuację ciężko chorych pacjentów ze szpitala. Z pewnością po konieczności rejestracji numerów, służbom będzie łatwiej. Skoro więc służby i tak mogą mieć dostęp do tych danych, do bilingów, czy można mówić o naruszeniu prywatności? Przecież użytkownicy innych usług (internet stacjonarny, telewizja kablowa, czy cyfrowa telewizja satelitarna) nie mają wyboru i muszą zakupić usługę na dane.

Paraliż rynku?

To sugeruje były minister cyfryzacji Michał Boni w jednych ze swoich niedawnych wypowiedzi. Wypowiedź byłego ministra cytował m. in. portal TELEPOLIS.PL. Czy ma rację? Rejestracja kart Pre-Paid jest obowiązkowa w zdecydowanej większości krajów Europy zachodniej i południowej. Nie zanotowano tam paraliżu rynku, mało tego, w krajach takich jak np. Niemcy dobrze mają się operatorzy wirtualni, których jest o wiele więcej, niż w Polsce. Wydaje się, że jeśli proces ten będzie przemyślany i dobrze zorganizowany, nie powinno być problemów. Największym zagrożeniem wydaje się to, że prawdopodobnie w kilka miesięcy operatorzy będą musieli zarejestrować wiele milionów już działających, a nie zarejestrowanych kart Pre-Paid.

Trzeba więc poczekać na szczegóły i konkrety. Mamy nadzieję, że doczekamy się ich bardzo szybko i nie doświadczymy chaosu i bałaganu.

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
WuloCyanooneJaMarcinDustin Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
marian
Gość
marian

Prosta piłka użytkownicy nie beda korzystac z ofert na karte bo nie kazdy chce szastac swoimi danymi !!!! dla tego operatorzy stracą uzytkowników !!!

Dustin
Gość
Dustin

Rozumiem że skoro nie lubisz “szastać” danymi, nie masz internetu kablowego, kablówki, a prąd masz też na kartę, tak? Firmy też nie masz, bo musiałbyś widnieć w różnych rejestrach?

Marcin
Użytkownik
Marcin

A mi tam obojętne i tak głosowałem. Trzeba będzie no to trudno, nie będzie tej ustawy, to też dobrze. Nie przeszkadza mi to, bo akurat wszystkie pre-paidy jakie mam są zarejestrowane i nie mam z tym problemu, że operator ma moje dane.

Ja
Gość
Ja

Boją się kombinatorzy i złodzieje 😀

Cyanoone
Gość

Jestem za rejestracją. Popieram słowa autora, nasze dane i tak wiele firm posiada 😉

Wulo
Gość
Wulo

Na razie wszyscy krzyczą, że im się nie podoba, minie kilka miesięcy, rok i wszyscy grzecznie będą mieli zarejestrowane numery i nikt już potem rabanu robił nie będzie.