Darmowy internet Aero2 – zasięg i korzystanie

Aero2Na prośbę naszych czytelników raz jeszcze – tym razem bardziej szczegółowo – przyjrzymy się ofercie darmowego dostępu do mobilnego internetu, który oferuje sieć Aero2. Trafia do nas sporo pytań w tej kwestii, dlatego raz jeszcze postaramy się Wam przybliżyć wszystko możliwie najczytelniej. Najczęstsze pytania dotyczą zasięgu oraz “haczyków”. Raz jeszcze zapewniamy, że haczyków nie ma, ale o tym szerzej później. Najbardziej postaramy się skupić na zasięgu sieci Aero2, ponieważ waśnie z ustaleniem, czy w naszej miejscowości będzie działał bezpłatny internet Aero2, użytkownicy mają największe problemy.
Więc po kolei:

 1. Zasięg
  Ustalenie, czy jesteśmy w zasięgu sieci Aero2 istotnie może przysporzyć problemów. Mapa zasięgu znajdująca się na oficjalnej stronie internetowej sieci Aero2 jest – delikatnie mówiąc – mało czytelna, w dodatku jest rzadko aktualizowana (sieć rozbudowuje się bardzo dynamicznie). Poniżej przedstawiamy mapę zasięgu ze strony internetowej Aero2.

  Jak widać powyższa mapa jest mocno poglądowa i ciężko jest jednoznacznie ustalić, czy na pewno jesteśmy w zasięgu. Zwłaszcza osoby mieszkające zdala od dużych miast mogą mieć z tym problem. Dlatego poniżej przedstawimy kilka sztuczek, które pomogą z większym prawdopodobieństwem ustalić, czy będzie u nas działał bezpłatny internet.

  • ręczne wyszukanie sieci- to najskuteczniejszy sposób, jednak nie każdy może go wykonać. Aby to zrobić, musimy posiadać urządzenie, które daje możliwość wymuszenia jego pracy w trybie UMTS 900 MHz. Wszystkie nadajniki Aero2 pracują w tym właśnie zakresie. Ponadto nadajniki Aero2 ukrywają się po nazwą sieci “Plus” (sieć Plus korzysta z nadajników sieci Aero2). Dlatego też jeśli wymusimy pracę naszego urządzenia w trybie UMTS 900 i po ręcznym wyszukaniu sieci znajdzie nam sieć Plus, oznacza to z całą pewnością, że jesteśmy w zasięgu sieci Aero2. Ten sposób jednak polecamy bardziej zaawansowanym użytkownikom. Poniżej przedstawiamy prostsze sposoby.
  • zasięg sieci Plus (na stronie operatora) – jak wspomniałem sieć Plus korzysta z zasięgu sieci Aero2 i wszyscy klienci Plusa mogą logować się do nadajników Aero2. Dlatego też pierwszym wyznacznikiem, czy jesteśmy w zasięgu sieci Aero2 jest mapa zasięgu Plusa. Dlaczego? Jeśli po odszukaniu na mapie zasięgu Plusa naszej miejscowości zobaczymy, że nie jest ona objęta zasięgiem 3G (UMTS/HSDPA) sieci Plus, oznacza to, że internet Aero2 również działał nie będzie.
   Aby sprawdzić zasięg sieci Plus w naszej miejscowości:
   – przechodzimy na stronę http://www.plus.pl/indywidualna/pomoc/MapaZasiegu/
   – wpisujemy w pole wyszukiwania nazwę naszej miejscowości
   – poniżej w polu “Wybierz usługę” zaznaczamy internet, natomiast w polu “Wybierz zasięg” wybieramy internet HSPA+/UMTS (jak poniżej)
   Zasięg sieci PlusJak widać w miejscowości Miłomłyn (Warmińsko-Mazurskie) i okolicach jest zasięg 3G sieci Plus.Niestety w odwrotnej sytuacji takiej pewności już nie mamy. Dlaczego? Nie wszystkie nadajniki 3G, z których korzysta sieć Plus, są własnością Aero2. Może więc zdarzyć się, że zasięg 3G w naszej miejscowości zawdzięczamy zupełnie innemu nadajnikowi. Dlatego poniżej przedstawiamy kolejny sposób, który pomoże nam się upewnić, czy w pobliżu naszej miejscowości Aero2 posiada nadajnik.
  • Strona internetowa beta.btsearch.pl – bardzo ciekawa strona, zawierająca spis wszystkich pozwoleń radiowych wydanych przez UKE. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to wykaz miejsc, w których sieć ma pozwolenie na nadawanie. Jeśli w naszej miejscowości dana sieć ma pozwolenie radiowe, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że w tym miejscu jest nadajnik i pracuje (lub w krótkim czasie się pojawi). Aby sprawdzić, czy w naszej miejscowości (lub w jej pobliżu) sieć Aero2 posiada pozwolenie radiowe (pozwolenie na nadajnik):
   – przechodzimy na stronę http://beta.btsearch.pl/
   – w pole wyszukiwania wpisujemy nazwę naszej miejscowości
   – poniżej zaznaczamy jako “Źródło danych” UKE
   – w polu “Sieć” w rozwijalnej liście wybieramy Aero2.
   – wciskamy przycisk “Szukaj”
   Zasięg btsearchPowyższą czynność wykonujemy ponownie na przykładzie miejscowości Miłomłyn (Warmińsko-Mazurskie). Po wykonaniu powyższych czynności mapa powinna pokazać “z bliska” naszą miejscowość i znajdujące się w jej pobliżu nadajniki Aero2. Jeśli ich nie widać trzeba oddalić mapę, gdyż nadajniki mogą znajdować się w bezpośredniej okolicy naszej miejscowości. Pozwolenia radiowe Aero2 to “błękitne” punkty.
   Nadajnik Aero2 MiłomłynJak widać w miejscowości Miłomłyn sieć Aero2 posiada pozwolenie radiowe (pozwolenie na nadajnik i nadawanie). W połączeniu z mapą zasięgu sieci Plus (powyżej), która pokazuje, że w miejscowości Miłomłyn sieć Plus posiada zasięg 3G, możemy z bardzo dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w Miłomłynie i okolicach działa bezpłatny internet Aero2, a jego zasięg przedstawia mapa zasięgu sieci Plus. Oczywiście w Miłomłynie usługa bezpłatnego internetu działa. Mapę jak wspomniałem można “oddalić”, wówczas zobaczymy wszystkie pozwolenia (nadajniki) Aero2 w okolicy.
   Nadajniki Aero2 okolice OstródyTo, po wymuszaniu pracy urządzenia w trybie UMTS 900MHz i ręcznym skanowaniu sieci, najskuteczniejsza i stosunkowo prosta metoda na sprawdzenie zasięgu Aero2 w naszej miejscowości, z którą praktycznie każdy powinien sobie samodzielnie poradzić.
 2. “Haczyki” – raz jeszcze przypominamy – NIE MA ŻADNYCH HACZYKÓW:) Rozumiem, że Polacy są bardzo nieufni i nauczeni doświadczeniem podchodzą z dużym dystansem do tego typu ofert wychodząc z założenia, że nic nie ma za darmo. Dzięki temu, że Aero2 oferuje Polakom darmowy internet, operator zapłacił o wiele mniej za “pozwolenia radiowe”, czyli za możliwość budowy sieci (bardzo duże uproszczenie). Dlatego więc Aero2 ma w pewnym sensie zobowiązanie do świadczenia usługi bezpłatnego dostępu do internetu. Operator przeznacza na ten cel 20% zasobów swojej sieci. Usługa ma tylko dwa ograniczenia
  • maksymalna prędkość pobierania – do 512 kb/s
  • połączenie jest automatycznie zrywane po upływie 60 minut (możliwe jest natychmiastowe wznowienie połaczenia

  Poza tym nie ma żadnych innych ograniczeń:

  • nie ma limitów pobierania danych (można pobierać “ile dusza zapragnie”)
  • nie ma żadnych opłat. Jedyne koszty to 20 zł depozytu (zostanie nam zwrócony po rezygnacji z usługi lub jej wygaśnięciu, musimy tylko odesłać kartę SIM) i 7 zł pokrycie kosztów wysyłki karty SIM.
 3. Jak działa? – tu dużo zależy od obciążenia sieci (czyli ilu użytkowników w danej chwili korzysta z sieci). Nie mniej w mojej lokalizacji (okolice Miłomłyna) sieć działa naprawdę przyzwoicie. Poniżej screen z testu prędkości wykonanego ok godziny 12:00 w południe.

  Jak widać prędkość pobierania wyniosła ok 400 kb/s, przy czym sieć Aero2 oferuje prędkość maksymalną 512 kb/s. Dodam, że znajduję się w znacznej odległości od nadajnika (ok 5 km). Poziom sygnału na moim urządzeniu to ok 35-40%.
  Z doświadczenia mogę napisać, że darmowy internet wystarcza spokojnie do:

  • przeglądania stron www
  • korzystania z komunikatorów internetowych (GG, Skype, Facebook Messenger…)
  • pobierania niewielkich plików (do kilkudziesięciu MB)
  • korzystania z poczty e-mail (klientów poczty e-mail)
  • słuchania radia oraz muzyki on-line
  • oglądania filmów (np. na YouTube) – filmiki w dużej rozdzielczości mogą się “zacinać”
  • aktualizowania systemu operacyjnego i oprogramowania (np. antywirusowego)Prędkość, jak również cogodzinne przerywanie połączenia, sprawiają już znaczne problemy w korzystaniu z aplikacji typu Ipla.
 4. Jak zamówić? – o tym bardzo dokładnie napisaliśmy już na naszej stronie i w tym celu zapraszamy do zakładki Darmowy Internet Aero2. Niestety konieczna jest wizyta na poczcie, jednak w zamian za darmowy internet do końca 2016 roku nie wydaje się to wielką niedogodnością. Obecnie karty SIM wysyłane są z Rzeszowa w ciągu ok 7 dni (na stronie operatora dostępny jest aktualny harmonogram wysyłki kart SIM).

Mam nadzieję, że powyższym tekstem przybliżyliśmy Państwu usługę Bezpłatnego Dostępu do Internetu. W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy na nasze forum lub do kontaktu pod adresem kontakt@mvno-gsm.pl lub za pomocą naszego profilu na FB – facebook.com/mvnogsm

Dodam, że podczas pisania niniejszego tekstu korzystałem wyłącznie z internetu Aero2. Jak widać, spokojnie wystarczył do zredagowania go.

W kolejnej części – już w poniedziałek – pomożemy jak skonfigurować połączenie.
Źródło: internet, wł.

Jak oceniasz działanie bezpłatnego internetu Aero2?

View Results

Loading ... Loading ...
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

12
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
rameszettA czemu tak?mvno-gsm.plWojtek O Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
rubel
Gość
rubel

Mam, polecam 🙂

zrzeda
Gość
zrzeda

Jak za darmoszkę – również polecam. Szału nie ma ale dziala – potwierdzam

Misiek
Gość
Misiek

Nie wiem czy tylko u mnie ale czy tez u innych w godzinach od 8 do 14 internet działa z predkoscią od 0.5mb/s do 0.8mb/s jak za darmo bardzo dobrze sie sprawuje 🙂

Jacek (redakcja)
Gość
Jacek (redakcja)

No ja nie jestem takim szczęściarzem, ale potwierdzam, że w tych godzinach internet działa najlepiej. U mnie prędkość to 0,4-0,5 Mb/s. Jednak jestem w znacznej odległości od nadajnika.

miki
Gość
miki

Zdecydowanie wolę darmowy LTE – 15 MB/s i nie zrywa co godzinę 🙂

Wojtek O
Gość
Wojtek O

No od 1 kwietnia już nie jest tak różowo, areo po godzinie korzystania karze użytkownikowi wpisywać kod captche i dopiero wtedy można dalej korzystać z sieci areo. Kody te są mało czytelne i starsi użytkownicy mogą mieć problemy z korzystaniem z nich…niestety

A czemu tak?
Gość
A czemu tak?

Zasięg strony z capciem?
Jak mi wyskakuje strona z kodem na bdi to mam pełny zasięg 5kresek.
A po restarcie połączenia na internet, już tylko 2 kreski.
Też tak macie, tak powinno być, czy coś ściemniają z zasięgiem?

Jacek (redakcja)
Gość
Jacek (redakcja)

Najprawdopodobniej przypadek. CAPTCHA nie powinna a mieć wpływu na zasięg.

zett
Gość
zett

Zabawni są… utrudnienia, komplikacje, skomplikowana konfiguracja, mała ilość kompatybilnych urządzeń, brak sklepu, w którym można bez pośrednictwa poczty odebrać kartę, wątpliwości związane z przesłaniem skanu swojego dowodu “w nieznane”, opłata za list polecony w obie strony, opłata za odesłania simu … wszystko tylko po to, by utrudnić ludziom życie, by coś “darmowego” wspominali jako droge przez mękę.

rames
Gość
rames

powiem szczerze haczyków moze nie ma ale to captcha jest wk… do granic słówo zastanawiam się ponieważ z kom też mam słaby zasięg czy nie brać kabla z gigakablówki za 30 złotych miesiąc…
jeszcze spoko a ile siwych włosów mniej zostanie na czuprynie… 😉