Darmowy internet Aero2 – zasięg i korzystanie

Aero2Na prośbę naszych czytelników raz jeszcze – tym razem bardziej szczegółowo – przyjrzymy się ofercie darmowego dostępu do mobilnego internetu, który oferuje sieć Aero2. Trafia do nas sporo pytań w tej kwestii, dlatego raz jeszcze postaramy się Wam przybliżyć wszystko możliwie najczytelniej. Najczęstsze pytania dotyczą zasięgu oraz “haczyków”. Raz jeszcze zapewniamy, że haczyków nie ma, ale o tym szerzej później. Najbardziej postaramy się skupić na zasięgu sieci Aero2, ponieważ waśnie z ustaleniem, czy w naszej miejscowości będzie działał bezpłatny internet Aero2, użytkownicy mają największe problemy.
Więc po kolei:

 1. Zasięg
  Ustalenie, czy jesteśmy w zasięgu sieci Aero2 istotnie może przysporzyć problemów. Mapa zasięgu znajdująca się na oficjalnej stronie internetowej sieci Aero2 jest – delikatnie mówiąc – mało czytelna, w dodatku jest rzadko aktualizowana (sieć rozbudowuje się bardzo dynamicznie). Poniżej przedstawiamy mapę zasięgu ze strony internetowej Aero2.

  Jak widać powyższa mapa jest mocno poglądowa i ciężko jest jednoznacznie ustalić, czy na pewno jesteśmy w zasięgu. Zwłaszcza osoby mieszkające zdala od dużych miast mogą mieć z tym problem. Dlatego poniżej przedstawimy kilka sztuczek, które pomogą z większym prawdopodobieństwem ustalić, czy będzie u nas działał bezpłatny internet.

  • ręczne wyszukanie sieci- to najskuteczniejszy sposób, jednak nie każdy może go wykonać. Aby to zrobić, musimy posiadać urządzenie, które daje możliwość wymuszenia jego pracy w trybie UMTS 900 MHz. Wszystkie nadajniki Aero2 pracują w tym właśnie zakresie. Ponadto nadajniki Aero2 ukrywają się po nazwą sieci “Plus” (sieć Plus korzysta z nadajników sieci Aero2). Dlatego też jeśli wymusimy pracę naszego urządzenia w trybie UMTS 900 i po ręcznym wyszukaniu sieci znajdzie nam sieć Plus, oznacza to z całą pewnością, że jesteśmy w zasięgu sieci Aero2. Ten sposób jednak polecamy bardziej zaawansowanym użytkownikom. Poniżej przedstawiamy prostsze sposoby.
  • zasięg sieci Plus (na stronie operatora) – jak wspomniałem sieć Plus korzysta z zasięgu sieci Aero2 i wszyscy klienci Plusa mogą logować się do nadajników Aero2. Dlatego też pierwszym wyznacznikiem, czy jesteśmy w zasięgu sieci Aero2 jest mapa zasięgu Plusa. Dlaczego? Jeśli po odszukaniu na mapie zasięgu Plusa naszej miejscowości zobaczymy, że nie jest ona objęta zasięgiem 3G (UMTS/HSDPA) sieci Plus, oznacza to, że internet Aero2 również działał nie będzie.
   Aby sprawdzić zasięg sieci Plus w naszej miejscowości:
   – przechodzimy na stronę http://www.plus.pl/indywidualna/pomoc/MapaZasiegu/
   – wpisujemy w pole wyszukiwania nazwę naszej miejscowości
   – poniżej w polu “Wybierz usługę” zaznaczamy internet, natomiast w polu “Wybierz zasięg” wybieramy internet HSPA+/UMTS (jak poniżej)
   Zasięg sieci PlusJak widać w miejscowości Miłomłyn (Warmińsko-Mazurskie) i okolicach jest zasięg 3G sieci Plus.Niestety w odwrotnej sytuacji takiej pewności już nie mamy. Dlaczego? Nie wszystkie nadajniki 3G, z których korzysta sieć Plus, są własnością Aero2. Może więc zdarzyć się, że zasięg 3G w naszej miejscowości zawdzięczamy zupełnie innemu nadajnikowi. Dlatego poniżej przedstawiamy kolejny sposób, który pomoże nam się upewnić, czy w pobliżu naszej miejscowości Aero2 posiada nadajnik.
  • Strona internetowa beta.btsearch.pl – bardzo ciekawa strona, zawierająca spis wszystkich pozwoleń radiowych wydanych przez UKE. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to wykaz miejsc, w których sieć ma pozwolenie na nadawanie. Jeśli w naszej miejscowości dana sieć ma pozwolenie radiowe, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że w tym miejscu jest nadajnik i pracuje (lub w krótkim czasie się pojawi). Aby sprawdzić, czy w naszej miejscowości (lub w jej pobliżu) sieć Aero2 posiada pozwolenie radiowe (pozwolenie na nadajnik):
   – przechodzimy na stronę http://beta.btsearch.pl/
   – w pole wyszukiwania wpisujemy nazwę naszej miejscowości
   – poniżej zaznaczamy jako “Źródło danych” UKE
   – w polu “Sieć” w rozwijalnej liście wybieramy Aero2.
   – wciskamy przycisk “Szukaj”
   Zasięg btsearchPowyższą czynność wykonujemy ponownie na przykładzie miejscowości Miłomłyn (Warmińsko-Mazurskie). Po wykonaniu powyższych czynności mapa powinna pokazać “z bliska” naszą miejscowość i znajdujące się w jej pobliżu nadajniki Aero2. Jeśli ich nie widać trzeba oddalić mapę, gdyż nadajniki mogą znajdować się w bezpośredniej okolicy naszej miejscowości. Pozwolenia radiowe Aero2 to “błękitne” punkty.
   Nadajnik Aero2 MiłomłynJak widać w miejscowości Miłomłyn sieć Aero2 posiada pozwolenie radiowe (pozwolenie na nadajnik i nadawanie). W połączeniu z mapą zasięgu sieci Plus (powyżej), która pokazuje, że w miejscowości Miłomłyn sieć Plus posiada zasięg 3G, możemy z bardzo dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w Miłomłynie i okolicach działa bezpłatny internet Aero2, a jego zasięg przedstawia mapa zasięgu sieci Plus. Oczywiście w Miłomłynie usługa bezpłatnego internetu działa. Mapę jak wspomniałem można “oddalić”, wówczas zobaczymy wszystkie pozwolenia (nadajniki) Aero2 w okolicy.
   Nadajniki Aero2 okolice OstródyTo, po wymuszaniu pracy urządzenia w trybie UMTS 900MHz i ręcznym skanowaniu sieci, najskuteczniejsza i stosunkowo prosta metoda na sprawdzenie zasięgu Aero2 w naszej miejscowości, z którą praktycznie każdy powinien sobie samodzielnie poradzić.
 2. “Haczyki” – raz jeszcze przypominamy – NIE MA ŻADNYCH HACZYKÓW:) Rozumiem, że Polacy są bardzo nieufni i nauczeni doświadczeniem podchodzą z dużym dystansem do tego typu ofert wychodząc z założenia, że nic nie ma za darmo. Dzięki temu, że Aero2 oferuje Polakom darmowy internet, operator zapłacił o wiele mniej za “pozwolenia radiowe”, czyli za możliwość budowy sieci (bardzo duże uproszczenie). Dlatego więc Aero2 ma w pewnym sensie zobowiązanie do świadczenia usługi bezpłatnego dostępu do internetu. Operator przeznacza na ten cel 20% zasobów swojej sieci. Usługa ma tylko dwa ograniczenia
  • maksymalna prędkość pobierania – do 512 kb/s
  • połączenie jest automatycznie zrywane po upływie 60 minut (możliwe jest natychmiastowe wznowienie połaczenia

  Poza tym nie ma żadnych innych ograniczeń:

  • nie ma limitów pobierania danych (można pobierać “ile dusza zapragnie”)
  • nie ma żadnych opłat. Jedyne koszty to 20 zł depozytu (zostanie nam zwrócony po rezygnacji z usługi lub jej wygaśnięciu, musimy tylko odesłać kartę SIM) i 7 zł pokrycie kosztów wysyłki karty SIM.
 3. Jak działa? – tu dużo zależy od obciążenia sieci (czyli ilu użytkowników w danej chwili korzysta z sieci). Nie mniej w mojej lokalizacji (okolice Miłomłyna) sieć działa naprawdę przyzwoicie. Poniżej screen z testu prędkości wykonanego ok godziny 12:00 w południe.

  Jak widać prędkość pobierania wyniosła ok 400 kb/s, przy czym sieć Aero2 oferuje prędkość maksymalną 512 kb/s. Dodam, że znajduję się w znacznej odległości od nadajnika (ok 5 km). Poziom sygnału na moim urządzeniu to ok 35-40%.
  Z doświadczenia mogę napisać, że darmowy internet wystarcza spokojnie do:

  • przeglądania stron www
  • korzystania z komunikatorów internetowych (GG, Skype, Facebook Messenger…)
  • pobierania niewielkich plików (do kilkudziesięciu MB)
  • korzystania z poczty e-mail (klientów poczty e-mail)
  • słuchania radia oraz muzyki on-line
  • oglądania filmów (np. na YouTube) – filmiki w dużej rozdzielczości mogą się “zacinać”
  • aktualizowania systemu operacyjnego i oprogramowania (np. antywirusowego)Prędkość, jak również cogodzinne przerywanie połączenia, sprawiają już znaczne problemy w korzystaniu z aplikacji typu Ipla.
 4. Jak zamówić? – o tym bardzo dokładnie napisaliśmy już na naszej stronie i w tym celu zapraszamy do zakładki Darmowy Internet Aero2. Niestety konieczna jest wizyta na poczcie, jednak w zamian za darmowy internet do końca 2016 roku nie wydaje się to wielką niedogodnością. Obecnie karty SIM wysyłane są z Rzeszowa w ciągu ok 7 dni (na stronie operatora dostępny jest aktualny harmonogram wysyłki kart SIM).

Mam nadzieję, że powyższym tekstem przybliżyliśmy Państwu usługę Bezpłatnego Dostępu do Internetu. W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy na nasze forum lub do kontaktu pod adresem kontakt@mvno-gsm.pl lub za pomocą naszego profilu na FB – facebook.com/mvnogsm

Dodam, że podczas pisania niniejszego tekstu korzystałem wyłącznie z internetu Aero2. Jak widać, spokojnie wystarczył do zredagowania go.

W kolejnej części – już w poniedziałek – pomożemy jak skonfigurować połączenie.
Źródło: internet, wł.

Jak oceniasz działanie bezpłatnego internetu Aero2?

View Results

Loading ... Loading ...
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA

***
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA

***
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
rubel
rubel
6 lat temu

Mam, polecam 🙂

zrzeda
zrzeda
6 lat temu

Jak za darmoszkę – również polecam. Szału nie ma ale dziala – potwierdzam

Misiek
Misiek
6 lat temu

Nie wiem czy tylko u mnie ale czy tez u innych w godzinach od 8 do 14 internet działa z predkoscią od 0.5mb/s do 0.8mb/s jak za darmo bardzo dobrze sie sprawuje 🙂

Jacek (redakcja)
Jacek (redakcja)
6 lat temu

No ja nie jestem takim szczęściarzem, ale potwierdzam, że w tych godzinach internet działa najlepiej. U mnie prędkość to 0,4-0,5 Mb/s. Jednak jestem w znacznej odległości od nadajnika.

miki
miki
6 lat temu

Zdecydowanie wolę darmowy LTE – 15 MB/s i nie zrywa co godzinę 🙂

Wojtek O
Wojtek O
6 lat temu

No od 1 kwietnia już nie jest tak różowo, areo po godzinie korzystania karze użytkownikowi wpisywać kod captche i dopiero wtedy można dalej korzystać z sieci areo. Kody te są mało czytelne i starsi użytkownicy mogą mieć problemy z korzystaniem z nich…niestety

A czemu tak?
A czemu tak?
6 lat temu

Zasięg strony z capciem?
Jak mi wyskakuje strona z kodem na bdi to mam pełny zasięg 5kresek.
A po restarcie połączenia na internet, już tylko 2 kreski.
Też tak macie, tak powinno być, czy coś ściemniają z zasięgiem?

Jacek (redakcja)
Jacek (redakcja)
6 lat temu

Najprawdopodobniej przypadek. CAPTCHA nie powinna a mieć wpływu na zasięg.

zett
zett
5 lat temu

Zabawni są… utrudnienia, komplikacje, skomplikowana konfiguracja, mała ilość kompatybilnych urządzeń, brak sklepu, w którym można bez pośrednictwa poczty odebrać kartę, wątpliwości związane z przesłaniem skanu swojego dowodu “w nieznane”, opłata za list polecony w obie strony, opłata za odesłania simu … wszystko tylko po to, by utrudnić ludziom życie, by coś “darmowego” wspominali jako droge przez mękę.

rames
rames
5 lat temu

powiem szczerze haczyków moze nie ma ale to captcha jest wk… do granic słówo zastanawiam się ponieważ z kom też mam słaby zasięg czy nie brać kabla z gigakablówki za 30 złotych miesiąc…
jeszcze spoko a ile siwych włosów mniej zostanie na czuprynie… 😉

12
0
Skomentujx
()
x