(AKTUALIZACJA) Dwójka MVNO bije się o najtańszy na rynku abonament, czyli gdzie dwóch się bije…

Dwie wirtualne sieci komórkowe chwalą się najtańszym na rynku abonamentem, a przecież ten najtańszy może być tylko jeden. Postanowiłem więc przyjrzeć się ofertom abonamentowym dwóch sieci MVNO, które reklamują się w swoich materiałach promocyjnych najtańszym abonamentem. Mowa o największym polskim MVNO Virgin Mobile oraz sieci Premium Mobile, która przebojem wdarła się na polski rynek telekomunikacyjny, zdobywając pozycję lidera pod względem pozyskiwania numerów w III kwartale 2017 roku.

Premium Mobile i Virgin Mobile, choć tylko częściowo pokrywają się ich grupy docelowe, są konkurentami i wyraźnie widać, że obie coraz bardziej wzajemnie przyglądają się swoim poczynaniom. Virgin Mobile, patrząc na ich reklamy, ofertę i materiały marketingowe, skupia się raczej na młodych,. Premium Mobile już nie wskazuje tak bardzo konkretnej grupy docelowej. Obie sieci oferują jednak ofertę abonamentową. Gdzie jest taniej? Sprawdźmy indywidualne i standardowe plany taryfowe obu operatorów.

Premium Mobile posiada obecnie 4 plany taryfowe, kosztujące od 16,70 zł do 29,70 zł miesięcznie. W każdym z nich znajduje się oferta no-limit, z rozmowami, SMS-ami i internetem mobilnym. Dwa najtańsze plany nie zawierają nielimitowanych rozmów z numerami stacjonarnymi, zaś wielkość pakietu danych zależy oczywiście od wysokości abonamentu. Dwa najdroższe plany zawierają również nielimitowane wiadomości MMS. Wygląda to tak:

Fot: MVNO-GSM.PL

Sieć Virgin Mobile posiada z kolei trzy plany taryfowe, w cenie od 19 zł do 39 zł miesięcznie. Tu również mamy zintegrowane pakiety NO-LIMIT, z minutami, SMS-ami i mobilnym internetem. Najtańszy abonament nie zawiera rozmów z numerami stacjonarnymi oraz nielimitowanych wiadomości MMS. W przypadku Virgin Mobile wygląda to tak:

Fot: MVNO-GSM.PL

Aby uczytelnić zestawienie zestawmy plany taryfowe Premium Mobile oraz Virgin Mobile w jedną tabelę. Wygląda to następująco:

Fot: MVNO-GSM.PL

Nie trzeba nawet wprawionego oka, żeby zauważyć, że wszystkie statystyki powyższego zestawienia przemawiają na korzyść Premium Mobile. W powyższym zestawieniu operator ten ma najtańszy abonament (Freedom PL kosztujący 16,70 zł miesięcznie), niższe miesięczne abonamenty pozostałych taryf oraz najwięcej internetu mobilnego w poszczególnych taryfach.

Obie sieci mają w ofercie również abonamenty rodzinne, w których za każdy kolejny abonament otrzymuje się rabat, ale postanowiłem skupić się na standardowych ofertach obu operatorów.

Gdzie dwóch się bije…

Pozostaje jednak pytanie, czy operatorzy powinni chwalić się najtańszym abonamentem. Tu nie atrakcyjna miesięczna opłata a całokształt oferty gra pierwsze skrzypce. Można bowiem wymyślić abonament zawierający np. tylko nielimitowane rozmowy z numerami komórkowymi z miesięczną opłatą np. 13,90 zł i nazwać go najtańszym na rynku, choć wcale nie będzie najatrakcyjniejszy. Patrząc bowiem na samą cenę abonamentu, Premium Mobile również wcale nie posiada najtańszego abonamentu na rynku. I wcale długo nie musiałem szukać wśród ofert abonamentowych sieci MVNO. Spójrzmy na ofertę abonamentową lajt mobile:

Fot: lajtmobile.pl / Print Screen

Choć oczywiście abonament lajt mobile kosztujący 14,99 zł miesięcznie zawiera tylko NO-LIMIT na rozmowy, to jednak nie ulega żadnej wątpliwości, że jest tańszy od najtańszego abonamentu w Premium Mobile.

Czy zatem sieć komórkowa Premium Mobile chwaląca się, że abonament Freedom PL jest najtańszy na rynku, ma rację? Oceńcie sami:

Fot: MVNO-GSM.PL / Print Screen (premiummobile.pl / lajtmobile.pl)

Tym sposobem sieć komórkowa lajt mobile również mogłaby zacząć reklamować się najtańszym abonamentem na rynku. I wcale nie byłaby to nieprawda. Abonament lajt mobile nie zawiera nielimitowanych SMS-ów oraz pakietu internetu, zawiera jednak nielimitowane rozmowy z numerami stacjonarnymi, przez co dla niektórych osób może być atrakcyjniejszy. Odwrotnie również to działa. Dla części użytkowników atrakcyjniejszy może być abonament w Premium Mobile, z uwagi np. na internet mobilny. Wszystko zależy od potrzeb klienta.

Dlatego też jak widać operatorzy chwalący się wyłącznie cenami, używając słowa najniższe, wkraczają na bardzo śliski grunt. Może więc raczej powinni skupiać się na reklamowaniu najlepszych, a nie najtańszych, usług.

AKTUALIZACJA:

Czytelnicy zauważyli, że jeszcze tańszy abonament jest w Netii. Chodzi m. in. o te plany:

Fot: netia.pl / Print Screen

Umowa jest również na czas nieokreślony, zaś jednorazowa opłata aktywacyjna wynosi 29 zł.

***

Oferty Premium Mobile, Virgin Mobile oraz lajt mobile pochodzą z dnia 13 grudnia 2017 roku i zostały wzięte pod uwagę na podstawie informacji z oficjalnych stron operatorów. Porównanie dotyczyło tylko ofert indywidualnych i “standardowych”, czyli bez dodatkowych bonusów (np. za zakup kilku abonamentów jednocześnie). 

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

14
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
rassoAdekEdykMarcinJacekK Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
miś
Gość
miś

Hmm a czemu porównanie akurat do Lajta, skoro w Netii jest o 1/3 tańszy?

wwwwww
Gość
wwwwww

na kartę nadal bezkonkurencyjne jest a2mobile

miś
Gość
miś

Mówiłem o #MówiSię za te same 9,90 zł, który ma tylko no limit rozmów, podobnie jak wspomniany Lajt za 14,99.

Przy czym nie wiemy jak przejęcie Netii przez CP wpłynie na ofertę MVNO. Na pewno zmienią operatora infrastrukturalnego. Ceny przez to mogą nawet spaść 🙂

Andriej
Gość
Andriej

Ale swoją drogą rzuciłem okiem na cenę transmisji danych w Lajt. Ponad 200zł za 1GB. DWIEŚCIE!

;)
Gość
;)

” Lajt mobile kojarzyłem z oferty za 14,99 zł i po prostu jako pierwszy się nawinął, dalej nie było sensu szukać.”

Lajtmobile chwali się na fakturze, że korzysta z otwartego oprogramowania (OpenOffice, Linux itp) i dlatego jest w pamięci Redaktora Naczelnego. 😀

;)
Gość
;)

@miś zamordystyczne warunki są w tej netii: “Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zgoda jest niezależna od czasu obowiązywania umowy. Wyrażam zgodę na używanie przez Operatora telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, w tym komunikację głosową (voice mailing) i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego Wyrażam zgodę na wystąpienie Operatora lub innej Spółki z Grupy Netia, w terminie 30 dni od dnia podpisania niniejszej Umowy, do biur informacji gospodarczej (KRD BIG SA, Rejestr Dłużników ERIF BIG SA) o ujawnienie informacji gospodarczych o moich zobowiązaniach oraz na przekazanie przez Operatora moich danych osobowych i informacji dotyczących moich zobowiązań… Czytaj więcej »

Marcin
Gość
Marcin

Pozostają jednak jeszcze kwestie niemierzalne ceną jak jakość rozmów czy zasięgu a na to w Virgin Mobile nie mogę narzekać, więc może nawet wolę być stratny niecałe 5 zł ale za to w Virgin nigdy z żadnymi problemami się nie borykałem i z jakości połączeń jestem zadowolony

rasso
Gość
rasso

a w Lycamobile 1GB kosztuje skromne 210zł w standardzie, niedawno zapłaciłem 16zł za 80MB 🙁

Edyk
Gość
Edyk

Dobrym rozwiązaniem byłoby też ująć promocje, to jak często dany operator je wprowadza i wiem, że ciężko to wyliczyć ale wtedy też koszt pewnie się inaczej kształtuje, ja sobie w Virgin Mobile włączyłem teraz np. kodem 3 GB dodatkowego Internetu za darmo, więc już to co mam, w stsunku do podstawowej oferty wygląda inaczej

Adek
Gość
Adek

Jak dla mnie oferta VM jest lepsza bo nie zawiera opłaty aktywacyjnej (29 zł.). Proszę ją dodać wtedy przez rok taniej wyjdzie Virgin a przy obecnych trendach lepiej nie patrzeć na to czy po roku PM będzie jeszcze tańszy. 🙂 Zatem recenzja wprowadza mniej biegłych w błąd a na to liczą wszystkie reklamy, niestety.

rasso
Gość
rasso

Virgin i A2mobile rządzą i niech już tak zostanie…Orange lepsze jeśli chodzi o promocje z dużymi paczkami internetu, 1410 które szybko wycofali XD Inne sieci są też dobre, trzeba tylko się zastanowić nad tym czego się chce konkretnie.