Dziesięć nowych nadajników i sześć kolejnych miast objętych technologią DAB+

Dziesięć nowych nadajników i sześć kolejnych miast objętych technologią DAB+. Od 1 kwietnia cyfrowe radio zwiększa swój zasięg. – Po uruchomieniu nowych nadajników już co drugi Polak będzie mógł odbierać programy w technologii DAB+ – informuje Paweł Mathia, główny Inżynier Polskiego Radia S.A.

Białystok, Koszalin, Lublin, Olsztyn, Rzeszów i Zielona Góra – to kolejne miasta, których mieszkańcy od 1 kwietnia będą cieszyć się obiorem sygnału radia cyfrowego. Jak przekonują znawcy cyfryzacji z Polskiego Radia, jesteśmy uczestnikami kolejnego etapu strategii, w której publiczny nadawca chce objąć cyfrowym zasięgiem całą powierzchnię Polski.

– Realizujemy konsekwentnie plan, który założyliśmy sobie w roku 2013. Docelowo chcemy osiągnąć pełne pokrycie kraju cyfrowym nadawaniem dla wszystkich naszych programów i dodatkowo włączyć nowe, nadawane tylko za pośrednictwem technologii DAB+. Założyliśmy, że do roku 2020 osiągniemy pokrycie kraju na poziomie 95 proc. – mówi Paweł Mathia, główny Inżynier Polskiego Radia S.A.

Celem Radia jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców jak najniższym kosztem. Żeby zoptymalizować ten proces, w pierwszej kolejności zasięgiem radia cyfrowego pokrywane są największe miasta, które są jednocześnie siedzibami rozgłośni regionalnych.

– W tym przypadku nadajniki zwykle znajdowały się poza miastem. Dlatego zdarzały się miejsca w aglomeracjach, które nie były objęte zasięgiem. Budujemy zatem drugie, mniejsze nadajniki w centrach miast, aby rozwiązać ten problem – informuje Mirosław Królewski, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Technologii Polskiego Radia SA.

Kluczowa faza projektu dotarcia z technologią DAB+ do wszystkich Polaków rozpocznie się w roku 2017. Jej celem będzie pokrycia zasięgiem radia cyfrowego obszaru całej Polski.

– Kolejna faza naszej strategii zakłada rozbudowę sieci wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Podróżujący po Polsce będą dzięki technologii cyfrowej informowani np. o korkach i innych drogowych niedogodnościach i zagrożeniach. To bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że zmniejszy się dzięki temu liczba wypadków w Polsce – przekonuje Paweł Mathia.

Cyfrowe Radio Dzieciom

Uruchomienie nowych nadajników 1 kwietnia br. w kolejnych polskich aglomeracjach zbiega się z inauguracją nadawania kolejnego cyfrowego programu Polskiego Radia – Polskiego Radia Dzieciom. Adresowane do najmłodszych, ma bawić i edukować. Jego interaktywny charakter ma zapewnić łączność ze słuchaczami. Zaproszenie do projektu przyjęło ponad 500 przedszkoli z całej Polski.

– Dzieci to niezwykły słuchacz. Ważny, bardzo wymagający, ale często pomijany, bo uznawany za mniej atrakcyjnego z komercyjnego punktu widzenia. Uruchomienie Polskiego Radia Dzieciom to powód do satysfakcji. Ten program będzie nadawany zupełnie bez reklam – informuje Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej.

W systemie DAB+ dostępne są wszystkie Programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz, osiągalne tylko w ofercie cyfrowej, informacyjne Polskie Radio 24 a także Polskie Radio Rytm o profilu muzyczno-informacyjnym. Cyfrowo nadają również rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – Radio Wrocław, Polskie Radio Szczecin, Polskie Radio Katowice, mazowieckie Radio dla Ciebie, Radio Łódź i Radio Opole.

Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach – bez uszczerbku dla jakości przekazu.

Do tej pory jeden tradycyjny nadajnik analogowy służył do emisji jednego programu. Teraz, jeden nadajnik może emitować 12 programów stereofonicznych, do nawet ponad dwudziestu monofonicznych. Dodatkowo można przesyłać wiele innych sygnałów, co nie było możliwe przy radiofonii analogowej, zdjęcia, strony internetowe i wiele innych.

Technologia DAB+ jest rozwinięciem starszej, też cyfrowej technologii DAB. Starsze odbiorniki wyposażone w system DAB, nie będą działały w systemie DAB+. Należy podkreślić, że odbiór radia w systemie DAB+ możliwy jest tylko na odbiornikach cyfrowych, do tego przystosowanych. Tradycyjne odbiorniki FM nie mają takiej możliwości. Natomiast wszystkie obecnie dostępne odbiorniki z systemem DAB+ mają też możliwość odbioru tradycyjnych, analogowych stacji FM.

Źródło: Polskie Radio

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o