Zalety systemu Linux
Główna › Forum telekomunikacyjne › Linux › Zalety systemu Linux
Korzystając z forum akceptujesz REGULAMIN. Prosimy również o przestrzeganie zasad dobrego wychowania.
- This topic has 7 odpowiedzi, 4 głosy, and was last updated 9 years, 11 months temu by
JacekK.
- AutorWpisy
Wpisujcie tu jakie Waszym zdaniem są zalety systemu Linux – wszystko oprócz tego, że jest darmowy 🙂 .
Marcin, zalet jest tak dużo, że nie sposób wszystkich wymienić 😉 Poużywaj kilka miesięcy, a sam zauważysz 🙂 Przede wszystkim:
- jest darmowy (no muszę to napisać)
- kompletny (po zainstalowaniu masz system gotowy do pracy, który zawiera najpopularniejsze i najczęściej używane programy)
- bardzo stabilny
- bezpieczny (wirusa jeszcze nie napotkałem, nie potrzeba żadnego antywirusa ani innego dodatkowego oprogramowania)
- aktualizujesz wszystko – system i oprogramowanie (to bardzo wygodne)
- konfigurowalny
Oczywiście istnieje też granica, po przekroczeniu której można napotkać na problemy. Mam tu na myśli instalowanie/uruchamianie niestandardowych rzeczy/programów/urządzeń. Ale większość rzeczy można rozwiązać 😉
e-mail: jacek(@)mvno-gsm.pl
Dla mnie, jako bardzo świeżego użytkownika, dużą zaletą linuksa jest natychmiastowa obsługa urządzeń podłączanych do portu USB, a tak prosta konfiguracja Aero2, to po prostu coś niesamowitego 🙂 .
- Ta odpowiedź została zmodyfikowana 9 years, 11 months temu przez
Marcin.
Zgadza się, konfiguracja połączeń sieciowych w programie Network Manager jest bajecznie prosta. Podpinanie urządzeń pod USB również najczęściej kończy się natychmiastowym rozpoznaniem i wykryciem urządzenia, choć oczywiście zdarzają się wyjątki, najczęściej w przypadku drukarek/skanerów. Używasz jednak Minta, który „obsługuje” paczki .deb, których instalacja jest niezwykle prosta. Jeśli znajdziesz i pobierzesz sterowniki w takiej „paczce”, to instalacja ich zajmuje chwilę
e-mail: jacek(@)mvno-gsm.pl
Duża ilość dystrybucji, kilka środowisk graficznych, dowolna konfiguracja, także każdy znajdzie coś dla siebie !!!.
A właśnie, zapomniałem o środowiskach graficznych, których wybór oferuje Linux właśnie. To jedna z największych zalet systemu. W systemie tym sami możemy wybrać, które środowisko graficzne chcemy. Możemy je również zmieniać, a nawet korzystać jednocześnie z więcej niż jednego naprzemiennie i zmieniać je, co trwa bardzo krótko, gdyż wystarczy się tylko wylogować i wybrać inne. Poszczególne środowiska można również w dość prosty sposób modyfikować pod własne potrzeby i oczekiwania. W systemach Windows mamy do dyspozycji tylko jeden, jedyny słuszny interfejs. Wybór jest naprawdę duży, od zaawansowanych jak np. KDE, bo bardzo lekkie i proste – LXDE, czy też LXQt.
- Ta odpowiedź została zmodyfikowana 9 years, 11 months temu przez
JacekK.
e-mail: jacek(@)mvno-gsm.pl
Co do środowisk graficznych to trzeba uważać z ich „łączeniem”. Instalacja jednocześnie, np. GNOME3 i KDE nie jest, według mnie, zbyt dobrym pomysłem – na pewno nie wpłynie to pozytywnie np. na wydajność systemu. Możliwość techniczna jest, ale trzeba rozsądnie z niej korzystać.
Co do jednoczesnej aktualizacji oprogramowania i systemu to sądzę, iż w przypadku dystrybucji Linuxa, jest to spowodowane praktycznie brakiem rozróżnienia na te dwie kategorie – prawie wszystko jest pakietami.
Co do tego, że Linux po instalacji zawiera wszystkie potrzebne do pracy programy, to się nie zgodzę. Wszystko zależy od wybranej dystrybucji. W przypadku Ubuntu, owszem tak będzie. Ale np. w przypadku Gentoo czy Arch Linuxa jest to już trochę bardziej skomplikowane – sami musimy skonfigurować system i wybrać potrzebne nam jego elementy.
Zgadzam się zwłaszcza z ostatnim, że nie wszystkie dystrybucje mają dość kompletne narzędzia. Te najpopularniejsze i tworzone z myślą o początkujących – tak. Te dla bardziej doświadczonych – oczywiście nie. Nie sprecyzowałem tego powyżej, przyznaję. Być może zapędziłem się dlatego, że mam styczność z głównie początkującymi użytkownikami i sądziłem, że raczej tacy tu głównie trafiają, a Ci raczej poszukują popularnych i możliwie gotowych rozwiązań. Takie właśnie są najczęściej popularne dystrybucje.
Co do łączenia środowisk graficznych również zgadzam się, że nie wszystkie można łączyć, ale niektóre można – ot choćby Xfce i LXDE.
- Ta odpowiedź została zmodyfikowana 9 years, 11 months temu przez
JacekK.
e-mail: jacek(@)mvno-gsm.pl
- AutorWpisy