HONOR VIEW20 – Inteligentne fotografowanie

Perfekcyjne zdjęcia nocne? Są. Selfie gotowe do wrzucenia na Instagram? Są. Jesteś gotowy do podróży życia. Na szczęście minęły już czasy, gdy musiałeś taszczyć ze sobą opasłą lustrzankę ze statywem – która od razu zdradzała: „Jestem turystą!”. Dzisiaj wystarczy mieć dobrego smartfona.

Aparaty w smartfonach najnowszej generacji wyposażone są w kilka obiektywów, silne sensory i, co najważniejsze – inteligentne algorytmy. Z powodzeniem zastępują one skomplikowany proces ustawiania parametrów aparatu, których opanowanie kiedyś trwało lata. I choć każdy aparat potrafi zrobić zdjęcie tego, co przed nim umieścimy, wprowadzenie Sztucznej Inteligencji (AI) oznacza, że aparaty zaczynają rozumieć co „widzą”. Oznacza to, że ich „oko” łączy się teraz z ich „mózgiem”.

Przykładem telefonu, w którym zastosowano najnowszą technologię AI jest HONOR View20. Sztuczna inteligencja, którą zawdzięczamy układowi Kirin 980, jest kluczową funkcją w tych urządzeniach. Został on wyposażony w jednostkę przetwarzania neuronowego przewidzianą specjalnie do zadań związanych z AI i uczeniem maszynowym. Umożliwia ona niewiarygodne postępy w zakresie fotografowania telefonem.

Smartfon HONOR View20 potrafi odróżniać obiekty od siebie nawet, gdy są one podobne – misia pandę od dwukolorowego kota, roślinkę od drzewa i most od budynku. Zoptymalizuje ujęcie, nie wymagając przełączania ustawień aparatu. W mgnieniu oka potrafi rozpoznać do 1 500 przedmiotów, a uczenie maszynowe sprawia, że z czasem system będzie radził sobie jeszcze lepiej.

– Sztuczna inteligencja i sieci neuronowe mają zdolność identyfikacji zawartości sceny i wydobywania z niej jak najlepszego obrazu, gdy ty jedynie celujesz i pstrykasz – wyjaśnia Simon Forrest, główny analityk technologiczny w Futuresource Consulting. – Jestem pewien, że użytkownicy docenią w tych telefonach nową, lepszą jakość obrazu.. Aparaty są dla producentów smartfonów największym obszarem różnicującym marki, a tym samym polem olbrzymich innowacji i inwestycji – dodaje Forrest.
Do tej pory jedną z głównych bolączek osób fotografujących smartfonami była ziarnistość zdjęć.

W warunkach słabego oświetlenia AI zastosowana w smartfonie HONOR View20 służy do sztucznej stabilizacji obrazu przy długim czasie ekspozycji – dzięki trybowi AI Ultra Clarity dokonuje inteligentnej selekcji oraz łączy kilka różnych klatek, w celu uzyskania najwyższej ostrości. Możemy więc zrobić zdjęcie przy sześciosekundowej ekspozycji i uzyskać wyrazisty obraz – nawet jeżeli trzęsą nam się ręce. AI umożliwia więc dokładne odwzorowanie wyjątkowych nocnych widoków, jakimi pochwalić się mogą takie miasta, jak Londyn, Hong Kong czy Nowy Jork.

Aparaty wyposażone w AI potrafią wydobyć wysoki poziom detalu, nawet jeżeli jesteśmy w dużym oddaleniu od fotografowanego obiektu – Wieży Eiffla w Paryżu, chińskiego Wielkiego Muru czy tokijskiego Skytree. Tylny aparat HONOR View20 jest pierwszym systemem zastosowanym w smartfonie, który posiada sensor o rozdzielczości 48 megapikseli, uzyskując ostry obraz w rozdzielczości, która pozwala nam na przybliżanie, przycinanie, i drukowanie zdjęć w rozmiarach billboardu bez straty jakości obrazu.

Ponieważ szacuje się, każdy z nas robi około 25 000 selfie w ciągu całego życia, producenci smartfonów inwestują obecnie coraz więcej, w coraz lepsze aparaty przednie. Korzystając z uczenia maszynowego, przedni aparat HONORA View20 potrafi zidentyfikować postać i rozmyć resztę obrazu tworząc efekt „bokeh”, często stosowany w portretach zamieszczanych na Instagramie. Potrafi również usuwać niedoskonałości cery w trakcie robienia zdjęcia, czyniąc późniejsze edytowanie zdjęcia praktycznie zbytecznym.

Oczywiście ogromne możliwości aparatu, nie zdałyby się na nic, gdyby telefon rozładował nam się w trakcie fotografowania Wielkiego Kanionu. AI przydaje się również tutaj. Optymalizując pracę czynnych aplikacji smartfona, poprawia żywotność baterii – co oznacza, że zdążymy wstawić zdjęcie na Instagram i nie będziemy martwić się o stan baterii w trakcie całego dnia zwiedzania.

Wpływ sztucznej inteligencji i na branżę smartfonów nie ogranicza się jedynie do przetwarzania informacji i robienia pięknych zdjęć. Według raportu* Economist Intelligence Unit (EIU) z 2018 r., AI będzie czynnikiem napędzającym rozwój badań materiałowych – już dziś znacząco przyśpiesza odkrywanie nowych surowców. Siedmiu na dziesięciu respondentów uczestniczących w badaniu, którego celem była analiza tego, jak AI i design thinking przekształcą technologię w przyszłości, wyraziło przekonanie, że dzięki takiemu podejściu do produkcji, giętkie smartfony będą wszechobecne do roku 2020 r.

* Raport Economist Intelligence Unit “Prioritisation and precision: How artificial intelligence and design thinking will transform technology production” analizuje wpływ rozmaitych innowacji na projektowanie produktów i działalność produkcyjną w przemyśle technologicznym. Analiza została oparta na sondażu przeprowadzonym we wrześniu i październiku 2018 wśród 325 przedstawicieli kierownictwa firm produkujących sprzęt technologiczny z pięciu krajów: Chin, Japonii, Korei Południowej, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Źródło/Fot: HONOR

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o