Już jutro premiera rankingu ofert pre-paid operatorów MVNO

Zgodnie z zapowiedzią już jutro zadebiutuje ranking ofert na kartę operatorów wirtualnych działających w Polsce. Tworząc go przygotowałem możliwie czytelne i jasne kryteria, które jasno określają punktację, dzięki czemu pozycje poszczególnych operatorów nie będą zależały od mojego “widzimisię”. Być może po premierze ranking będzie wymagał delikatnych korekt, dlatego też nie hejtujcie od razu, a zgłaszajcie swoje propozycje i uwagi 🙂

Szczegóły rankingu (kryteria)

Przygotowując kryteria rankingu zebrałem 10 najważniejszych – moim zdaniem – pozycji, które z punktu widzenia klienta wydają się być najistotniejsze. Są to m. in. standardowe ceny usług, cena transmisji danych w najlepszych pakietach, ważność konta po minimalnym doładowaniu, dostępność starterów i doładowań, naliczanie połączeń, czy pakiety dodatkowe (no-limit, SMS).

Kryteria i punktacja:

Lp.KryteriumPunktacjaLiczba pkt.
1Cena połączeń krajowych w standardziePowyżej 0,29 zł0
0,29 zł1
0,25-0,28 zł2
0,20-0,24 zł3
0,19 zł4
Poniżej 0,19 zł5
2Cena SMS-ów krajowych w standardziePow. 0,29 zł0
0,20-0,29 zł1
0,10-0,19 zł2
Poniżej 0,10 zł3
3Ważność konta po doładowaniu kwotą minimalną (np. 5- max. 10 zł)Poniżej miesiąca0
1-5 miesięcy1
6-11 miesięcy2
Nieograniczona/rok3
4Kompletny no-limit (rozmowy, SMS-y, internet)Brak/powyżej 50 zł/mc0
40-50 zł/mc1
30-39 zł/mc2
29 zł/mc3
Poniżej 29 zł/mc4
5Pakiety internetowe – cena 1 GB po przeliczeniu najlepszegoPowyżej 5 zł0
3-4,99 zł1
1,01-2,99 zł2
1 zł i mniej3
6Dostępność doładowańTylko on-line1
Własne doładowania w PSD + on-line2
Własne doładowania/on-line + doładowania partnera infrastrukturalnego3
7Naliczanie połączeń krajowychMinutowe0
15-30 sekund1
Sekundowe2
8Dostępność starterówTylko on-line1
Wybrane PSD (lokalnie) + on-line2
Powszechna (ogólnopolska)3
9Dodatkowe punkty za usługiDarmowe aplikacje+1 pkt
Dostęp do LTE+1 pkt
Darmowy BOK+1 pkt
Darmowe rozmowy i/lub SMS-y w sieci po doładowaniu lub w standardzie+1 pkt
Tanie połączenia międzynarodowe+1 pkt
Aplikacja do zarządzania kontem+1 pkt
10Pakiety nielimitowanych SMSBrak0
Powyżej 10 zł1
9 zł -9,99 zł2
8 zł – 8,99 zł3
Poniżej 8 zł4

Ważnym elementem punktacji jest pozycja “Dodatkowe punkty za usługi”, gdyż w niej operator otrzymuje po 1 punkcie za poszczególne dodatkowe elementy oferty. Łącznie zdobyć można aż 6 punktów.

Wybór operatorów do rankingu:

W ostatnim czasie w Polsce niestety ubyło realnie działających operatorów MVNO. Do rankingu dodatkowo wzięte zostały jedynie sieci MVNO oferujące realnie działającą ofertę na kartę (Pre-Paid). W związku z tym ranking obejmuje następujące sieci:

 • izzi na kartę
 • KLUCZ Mobile
 • lajt mobile
 • Lycamobile
 • Mobile Vikings
 • Virgin Mobile
 • W naszej Rodzinie

W przyszłości (realny termin to wakacje 2016 roku) ranking obejmie jeszcze submarki operatorów infrastrukturalnych.

Mamy nadzieję, że comiesięczna publikacja rankingu zmotywuje operatorów do działania w kwestii uatrakcyjniania ofert, gdyż awansować w nim nie jest trudno. Wystarczy choćby zaoferować darmowy kontakt z BOK, żeby zyskać w rankingu 1 punkt, lub zaoferować pakiet nielimitowanych SMS-ów krajowych w atrakcyjnej cenie, zyskując nawet 4 punkty.

Mam nadzieję, że wszystko pójdzie jutro dobrze 🙂 Serdecznie zapraszam.

4 komentarzy do “Już jutro premiera rankingu ofert pre-paid operatorów MVNO

  • 1 czerwca 2016 at 21:43
   Permalink

   Trochę ta punktacja niedopracowana. Np. co to za różnica jakie jest taktowanie rozmów czy cena za minutę krajową przy no limit?
   A jak już bierzemy pod uwagę no limit, to zwróciłbym uwagę czy w paczka obejmuje również nr stacjonarne, bo to nie jest wcale oczywiste.

   Swoją drogą, jakbym sam miał przygotować taki ranking, to po prostu stworzyłbym kilka różnych profili użytkowników (jeden dużo rozmawia, drugi wysyła głownie sms, trzeci siedzi cały czas na necie, kolejny korzysta umiarkowanie ze wszystkiego itd.) i według tego dobierał najlepsze oferty.

   Odpowiedź
   • JacekK
    2 czerwca 2016 at 08:29
    Permalink

    Dziękuję za uwagi.

    Co do uwagi nr 2, niekompletne no-limity (np. bez stacjonarek) w ogóle nie są brane pod uwagę w tej akurat kategorii. Darowałem tylko MMS-y a tak albo pełny no-limit, albo niepełny.

    Co do uwagi nr 1, no-limit to zazwyczaj tylko jedna z opcji do wyboru. Są też inne oferty, za np. 19 zł, i tu taktowanie rozmów jak najbardziej ma znaczenie. Ogólnie naliczania inne, niż sekundowe powinno się w dzisiejszych czasach dyskwalifikować moim zdaniem i to bez względu na to, czy dany operator oferuje jakiś pakiet, który eliminuje taką niedogodność, czy też nie.

    Co do sugestii 3, nie da się. Bo należałoby zrobić z 10 różnych rankingów: dla “no-limitowców”, dla osób chcących tylko internet, tylko SMS-y, tylko rozmowy, tylko rozmowy i SMS-y, tylko internet i SMS-y, tylko rozmowy za granicę, niczego nie chcących, itp, itd… Zawsze ktoś byłby niezadowolony. Dlatego też został zrobiony jeden, który ocenia całokształt i zwraca uwagę na różne aspekty oferty, przykład: zarówno no-limit jak i standardowe ceny. Nie można przecież przejść obojętnie obok tego, że jakiś operator daje , czy 17 gr/min a inny w tym czasie podnosi cenę i oferuje aż 29 groszy, albo 19 groszy za SMS-a.

    Wyszło chyba nie najgorzej, klasyfikacja wygląda chyba dość logicznie. Na górze znajdują się oferty operatorów, którzy chyba najpoważniej podchodzą do jakości swoich ofert.

    Sukcesywnie mogą dochodzić dodatkowe kryteria, mam już pierwsze sugestie od Czytelników. Dlatego zachęcam do zgłaszania pomysłów 😉

    Odpowiedź
 • 4 czerwca 2016 at 00:27
  Permalink

  a możecie zrobić jakąś ładną tabelkę z zestawieniem ofert nolimit w pre-paidach? i nie tylko mvno.

  Odpowiedź

Dodaj komentarz