Już jutro premiera rankingu ofert pre-paid operatorów MVNO

Zgodnie z zapowiedzią już jutro zadebiutuje ranking ofert na kartę operatorów wirtualnych działających w Polsce. Tworząc go przygotowałem możliwie czytelne i jasne kryteria, które jasno określają punktację, dzięki czemu pozycje poszczególnych operatorów nie będą zależały od mojego “widzimisię”. Być może po premierze ranking będzie wymagał delikatnych korekt, dlatego też nie hejtujcie od razu, a zgłaszajcie swoje propozycje i uwagi 🙂

Szczegóły rankingu (kryteria)

Przygotowując kryteria rankingu zebrałem 10 najważniejszych – moim zdaniem – pozycji, które z punktu widzenia klienta wydają się być najistotniejsze. Są to m. in. standardowe ceny usług, cena transmisji danych w najlepszych pakietach, ważność konta po minimalnym doładowaniu, dostępność starterów i doładowań, naliczanie połączeń, czy pakiety dodatkowe (no-limit, SMS).

Kryteria i punktacja:

Lp. Kryterium Punktacja Liczba pkt.
1 Cena połączeń krajowych w standardzie Powyżej 0,29 zł 0
0,29 zł 1
0,25-0,28 zł 2
0,20-0,24 zł 3
0,19 zł 4
Poniżej 0,19 zł 5
2 Cena SMS-ów krajowych w standardzie Pow. 0,29 zł 0
0,20-0,29 zł 1
0,10-0,19 zł 2
Poniżej 0,10 zł 3
3 Ważność konta po doładowaniu kwotą minimalną (np. 5- max. 10 zł) Poniżej miesiąca 0
1-5 miesięcy 1
6-11 miesięcy 2
Nieograniczona/rok 3
4 Kompletny no-limit (rozmowy, SMS-y, internet) Brak/powyżej 50 zł/mc 0
40-50 zł/mc 1
30-39 zł/mc 2
29 zł/mc 3
Poniżej 29 zł/mc 4
5 Pakiety internetowe – cena 1 GB po przeliczeniu najlepszego Powyżej 5 zł 0
3-4,99 zł 1
1,01-2,99 zł 2
1 zł i mniej 3
6 Dostępność doładowań Tylko on-line 1
Własne doładowania w PSD + on-line 2
Własne doładowania/on-line + doładowania partnera infrastrukturalnego 3
7 Naliczanie połączeń krajowych Minutowe 0
15-30 sekund 1
Sekundowe 2
8 Dostępność starterów Tylko on-line 1
Wybrane PSD (lokalnie) + on-line 2
Powszechna (ogólnopolska) 3
9 Dodatkowe punkty za usługi Darmowe aplikacje +1 pkt
Dostęp do LTE +1 pkt
Darmowy BOK +1 pkt
Darmowe rozmowy i/lub SMS-y w sieci po doładowaniu lub w standardzie +1 pkt
Tanie połączenia międzynarodowe +1 pkt
Aplikacja do zarządzania kontem +1 pkt
10 Pakiety nielimitowanych SMS Brak 0
Powyżej 10 zł 1
9 zł -9,99 zł 2
8 zł – 8,99 zł 3
Poniżej 8 zł 4

Ważnym elementem punktacji jest pozycja “Dodatkowe punkty za usługi”, gdyż w niej operator otrzymuje po 1 punkcie za poszczególne dodatkowe elementy oferty. Łącznie zdobyć można aż 6 punktów.

Wybór operatorów do rankingu:

W ostatnim czasie w Polsce niestety ubyło realnie działających operatorów MVNO. Do rankingu dodatkowo wzięte zostały jedynie sieci MVNO oferujące realnie działającą ofertę na kartę (Pre-Paid). W związku z tym ranking obejmuje następujące sieci:

 • izzi na kartę
 • KLUCZ Mobile
 • lajt mobile
 • Lycamobile
 • Mobile Vikings
 • Virgin Mobile
 • W naszej Rodzinie

W przyszłości (realny termin to wakacje 2016 roku) ranking obejmie jeszcze submarki operatorów infrastrukturalnych.

Mamy nadzieję, że comiesięczna publikacja rankingu zmotywuje operatorów do działania w kwestii uatrakcyjniania ofert, gdyż awansować w nim nie jest trudno. Wystarczy choćby zaoferować darmowy kontakt z BOK, żeby zyskać w rankingu 1 punkt, lub zaoferować pakiet nielimitowanych SMS-ów krajowych w atrakcyjnej cenie, zyskując nawet 4 punkty.

Mam nadzieję, że wszystko pójdzie jutro dobrze 🙂 Serdecznie zapraszam.

4 komentarzy do “Już jutro premiera rankingu ofert pre-paid operatorów MVNO

  • 1 czerwca 2016 at 21:43
   Permalink

   Trochę ta punktacja niedopracowana. Np. co to za różnica jakie jest taktowanie rozmów czy cena za minutę krajową przy no limit?
   A jak już bierzemy pod uwagę no limit, to zwróciłbym uwagę czy w paczka obejmuje również nr stacjonarne, bo to nie jest wcale oczywiste.

   Swoją drogą, jakbym sam miał przygotować taki ranking, to po prostu stworzyłbym kilka różnych profili użytkowników (jeden dużo rozmawia, drugi wysyła głownie sms, trzeci siedzi cały czas na necie, kolejny korzysta umiarkowanie ze wszystkiego itd.) i według tego dobierał najlepsze oferty.

   Odpowiedź
   • JacekK
    2 czerwca 2016 at 08:29
    Permalink

    Dziękuję za uwagi.

    Co do uwagi nr 2, niekompletne no-limity (np. bez stacjonarek) w ogóle nie są brane pod uwagę w tej akurat kategorii. Darowałem tylko MMS-y a tak albo pełny no-limit, albo niepełny.

    Co do uwagi nr 1, no-limit to zazwyczaj tylko jedna z opcji do wyboru. Są też inne oferty, za np. 19 zł, i tu taktowanie rozmów jak najbardziej ma znaczenie. Ogólnie naliczania inne, niż sekundowe powinno się w dzisiejszych czasach dyskwalifikować moim zdaniem i to bez względu na to, czy dany operator oferuje jakiś pakiet, który eliminuje taką niedogodność, czy też nie.

    Co do sugestii 3, nie da się. Bo należałoby zrobić z 10 różnych rankingów: dla “no-limitowców”, dla osób chcących tylko internet, tylko SMS-y, tylko rozmowy, tylko rozmowy i SMS-y, tylko internet i SMS-y, tylko rozmowy za granicę, niczego nie chcących, itp, itd… Zawsze ktoś byłby niezadowolony. Dlatego też został zrobiony jeden, który ocenia całokształt i zwraca uwagę na różne aspekty oferty, przykład: zarówno no-limit jak i standardowe ceny. Nie można przecież przejść obojętnie obok tego, że jakiś operator daje , czy 17 gr/min a inny w tym czasie podnosi cenę i oferuje aż 29 groszy, albo 19 groszy za SMS-a.

    Wyszło chyba nie najgorzej, klasyfikacja wygląda chyba dość logicznie. Na górze znajdują się oferty operatorów, którzy chyba najpoważniej podchodzą do jakości swoich ofert.

    Sukcesywnie mogą dochodzić dodatkowe kryteria, mam już pierwsze sugestie od Czytelników. Dlatego zachęcam do zgłaszania pomysłów 😉

    Odpowiedź
 • 4 czerwca 2016 at 00:27
  Permalink

  a możecie zrobić jakąś ładną tabelkę z zestawieniem ofert nolimit w pre-paidach? i nie tylko mvno.

  Odpowiedź

Dodaj komentarz