Komisja Europejska w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii

15 czerwca br. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie nr 531/2012 w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii.

Projekt ten powstał na podstawie konsultacji prowadzonych przez Komisję Europejską oraz analizy sytuacji na rynku hurtowym roamingu wewnątrz Unii.

Zakłada on obniżenie regulowanych stawek hurtowych od dnia 15 czerwca 2017 r. do następujących poziomów:

 

obecnie obowiązujące stawki

propozycja nowych stawek

połączenia wychodzące5 €cent/min

4 €cent/min

SMS

2 €cent/SMS

1 €cent/SMS

transmisja danych

5 €cent/MB

0.85 €cent/MB

Celem zmian jest umożliwienie wdrożenia modelu RLAH (Roam Like at Home) od 15 czerwca 2017 r. i znaczące obniżenie cen detalicznych za usługi świadczone w roamingu na obszarze Unii Europejskiej.

Z analizy przeprowadzonej przez Komisję Europejską wynika, że obniżenie stawek hurtowych jest optymalnym ekonomicznie rozwiązaniem, które zapewni wdrożenie modelu RLAH i jednocześnie pozwoli operatorom na odzyskanie poniesionych kosztów. Komisja oczekuje jednocześnie, że zaproponowane poziomy stawek hurtowych pozwolą operatorom na konkurowanie ceną hurtową przez oferowanie cen poniżej wyznaczonych limitów. Komisja zachęca również operatorów do wypracowania na podstawie wzajemnych uzgodnień i negocjacji innowacyjnych modeli rozliczeniowych na poziomie hurtowym, które lepiej uwzględniałyby specyfikę funkcjonowania operatorów na rynku roamingu unijnego.

Prace nad projektem rozporządzenia rozpoczną się 22 czerwca br. posiedzeniem grupy roboczej Rady UE podczas którego nowa propozycja legislacyjna zostanie przedstawiona przedstawicielom państw członkowskich UE.

Źródło/Fot: UKE, wł

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o