LibreOffice – alternatywa dla płatnego pakietu biurowego od Microsoftu

LibreOffice – alternatywa dla płatnego pakietu biurowego od Microsoftu

17 października 2014 5 przez mvno-gsm.pl

logo LibreOfficeNieodłącznym narzędziem pracy w naszym komputerze jest z pewnością pakiet biurowy. Każdy ma potrzebę – prędzej czy później – stworzenia dokumentu tekstowego, czy multimedialnej prezentacji w postaci pokazu slajdów. Jak spoglądam po komputerach znajomych, znaczna ich część korzysta z pakietu biurowego od Microsoft Office. Pomińmy już zastanawianie się, czy osoby mające MS Office go zakupiły, czy też korzystają z wersji nielegalnej. Niektórzy korzystają jeszcze z archaicznego już, choć kultowego, pakietu MS Office 2003. Za MS Office płaci również wiele firm, które wcale nie potrzebują zaawansowanych narzędzi dostępnych w MS Office.

logo LibreOffice 2Ceny pakietu biurowego od Microsoft Office (również dla domu) przyprawiają o dreszcze. Można jeszcze zrozumieć firmy (zwłaszcza te większe) i korporacje, które po pierwsze kupują produkt w dużo większych ilościach wraz innymi narzędziami i najpewniej dzięki temu taniej, a po drugie potrzebują zaawansowanych narzędzi, a jak wiadomo pakiet biurowy MS Office ma niektóre narzędzia (jak np. kreatory tabel i wykresów przestawnych w MS Excel umożliwiające zaawansowane raportowanie) dużo bardziej rozbudowane. Czy jednak użytkownicy domowi i mniejsze firmy potrzebują tego płatnego produktu?

Chciałbym przedstawić dzisiaj całkowicie darmowy, legalny i kompletny pakiet biurowy LibreOffice. Użytkownicy Linuxa z pewnością znają już ten produkt, gdyż jest on umieszczony w repozytoriach (gotowy do pobrania), a w niektórych wersjach dostępny jest od razu po instalacji systemu (np. w Linux Mint). LibreOffice jest jednak dostępny również m. in. dla systemów Windows i Mac OS X.

Co to takiego LibreOffice?

LibreOffice to kompletny i wysokiej jakości pakiet biurowy, który można pobierać, instalować i używać na dowolnej liczbie urządzeń bez jakichkolwiek kosztów, zarówno w domu, jak i firmie. Pakiet dostępny jest w ponad 30 wersjach językowych, w tym oczywiście w wersji polskiej. Gdyby tego było mało pakiet oparty jest na licencji LGPL, dzięki czemu użytkownicy mogą go nie tylko używać, ale i dostosowywać do własnych potrzeb, kopiować, etc.

LibreOffice

Co daje Libre Office? Dokładnie te same narzędzia, które większość z nas zna z płatnego i drogiego pakietu MS Office. Do dyspozycji mamy m. in.:

 • edytor tekstu Writer
  Writer
 • arkusz kalkulacyjny Calc
  Calc
 • kreator multimedialnych prezentacji Impress
  Impress
 • narzędzie do tworzenia rysunków i wykresów Draw
  Draw
 • kreator baz danych Base
  Base
 • edytor równań i zapisów matematycznych Math
  Math

Czy potrzeba czegoś więcej do swobodnej pracy zwłaszcza w domu i Twojej małej firmie? Do czego najczęściej używamy pakietu biurowego?

 • pisanie wniosków, podań, CV, prac (wypracowania, prace magisterskie, ściągi, etc.)
 • wykonywania obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym
 • tworzenia multimedialnych prezentacji w postaci pokazów slajdów
 • tworzenie dokumentów w formacje PDF
 • zapisywanie wzorów matematycznych
 • otwieranie innych przesłanych nam dokumentów w różnych formatach znanych z MS Office (.doc, .docx, .xls, etc)
 • bardziej zaawansowani użytkownicy prowadzą bazy danych

LibreOffice posiada także skonfigurowany mechanizm tworzenia plików PDF, co oznacza, że możesz dzielić się dokumentami, które z pewnością będą prawidłowo otwarte na niemal każdym urządzeniu i systemie.

Co zyskujemy instalując LibreOffice?

 • oszczędzamy, gdyż jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla domu jak i firm
 • zyskujemy bezpieczeństwo – pakiet jest w 100% legalny, aktualizujący się, zawsze możemy przejść na najnowszą dostępną wersję (dodam, że np. nie możemy przejść z MS Office 2003 na np. MS Office 2010, musimy wydać kolejne pieniądze)

Czy poradzisz sobie z użytkowaniem?

Oczywiście, że tak! Pakiet jest intuicyjny w obsłudze i nie powinien sprawiać żadnego kłopotu również osobom, które dotychczas korzystały z produktów Microsoftu.

Pakiet biurowy LibreOffice można bezpłatnie pobrać z oficjalnej strony projektu pod adresem pl.libreoffice.org. Gdy już pobierzemy, możemy korzystać do woli bez ograniczeń w domu, firmie itp. Przypominam raz jeszcze, że pakiet możemy swobodnie instalować również na systemie Windows.

Więcej o bezpłatnym pakiecie biurowym dla domu i firmy LibreOffice można przeczytać tutaj.

Źródło: wł, pl.libreoffice.org, dostęp 17.10.2014 r.

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***