MVNO-GSM.PL

Innowacyjny blog telekomunikacyjny o alternatywnym obliczu telekomunikacji. Najlepsze oferty operatorów GSM, wszystko o MVNO, aktualności z branży telekomunikacyjnej i nie tylko

Linux

LibreOffice – alternatywa dla płatnego pakietu biurowego od Microsoftu

logo LibreOfficeNieodłącznym narzędziem pracy w naszym komputerze jest z pewnością pakiet biurowy. Każdy ma potrzebę – prędzej czy później – stworzenia dokumentu tekstowego, czy multimedialnej prezentacji w postaci pokazu slajdów. Jak spoglądam po komputerach znajomych, znaczna ich część korzysta z pakietu biurowego od Microsoft Office. Pomińmy już zastanawianie się, czy osoby mające MS Office go zakupiły, czy też korzystają z wersji nielegalnej. Niektórzy korzystają jeszcze z archaicznego już, choć kultowego, pakietu MS Office 2003. Za MS Office płaci również wiele firm, które wcale nie potrzebują zaawansowanych narzędzi dostępnych w MS Office.

logo LibreOffice 2Ceny pakietu biurowego od Microsoft Office (również dla domu) przyprawiają o dreszcze. Można jeszcze zrozumieć firmy (zwłaszcza te większe) i korporacje, które po pierwsze kupują produkt w dużo większych ilościach wraz innymi narzędziami i najpewniej dzięki temu taniej, a po drugie potrzebują zaawansowanych narzędzi, a jak wiadomo pakiet biurowy MS Office ma niektóre narzędzia (jak np. kreatory tabel i wykresów przestawnych w MS Excel umożliwiające zaawansowane raportowanie) dużo bardziej rozbudowane. Czy jednak użytkownicy domowi i mniejsze firmy potrzebują tego płatnego produktu?

Chciałbym przedstawić dzisiaj całkowicie darmowy, legalny i kompletny pakiet biurowy LibreOffice. Użytkownicy Linuxa z pewnością znają już ten produkt, gdyż jest on umieszczony w repozytoriach (gotowy do pobrania), a w niektórych wersjach dostępny jest od razu po instalacji systemu (np. w Linux Mint). LibreOffice jest jednak dostępny również m. in. dla systemów Windows i Mac OS X.

Co to takiego LibreOffice?

LibreOffice to kompletny i wysokiej jakości pakiet biurowy, który można pobierać, instalować i używać na dowolnej liczbie urządzeń bez jakichkolwiek kosztów, zarówno w domu, jak i firmie. Pakiet dostępny jest w ponad 30 wersjach językowych, w tym oczywiście w wersji polskiej. Gdyby tego było mało pakiet oparty jest na licencji LGPL, dzięki czemu użytkownicy mogą go nie tylko używać, ale i dostosowywać do własnych potrzeb, kopiować, etc.

LibreOffice

Co daje Libre Office? Dokładnie te same narzędzia, które większość z nas zna z płatnego i drogiego pakietu MS Office. Do dyspozycji mamy m. in.:

  • edytor tekstu Writer
    Writer
  • arkusz kalkulacyjny Calc
    Calc
  • kreator multimedialnych prezentacji Impress
    Impress
  • narzędzie do tworzenia rysunków i wykresów Draw
    Draw
  • kreator baz danych Base
    Base
  • edytor równań i zapisów matematycznych Math
    Math

Czy potrzeba czegoś więcej do swobodnej pracy zwłaszcza w domu i Twojej małej firmie? Do czego najczęściej używamy pakietu biurowego?

  • pisanie wniosków, podań, CV, prac (wypracowania, prace magisterskie, ściągi, etc.)
  • wykonywania obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym
  • tworzenia multimedialnych prezentacji w postaci pokazów slajdów
  • tworzenie dokumentów w formacje PDF
  • zapisywanie wzorów matematycznych
  • otwieranie innych przesłanych nam dokumentów w różnych formatach znanych z MS Office (.doc, .docx, .xls, etc)
  • bardziej zaawansowani użytkownicy prowadzą bazy danych

LibreOffice posiada także skonfigurowany mechanizm tworzenia plików PDF, co oznacza, że możesz dzielić się dokumentami, które z pewnością będą prawidłowo otwarte na niemal każdym urządzeniu i systemie.

Co zyskujemy instalując LibreOffice?

  • oszczędzamy, gdyż jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla domu jak i firm
  • zyskujemy bezpieczeństwo – pakiet jest w 100% legalny, aktualizujący się, zawsze możemy przejść na najnowszą dostępną wersję (dodam, że np. nie możemy przejść z MS Office 2003 na np. MS Office 2010, musimy wydać kolejne pieniądze)

Czy poradzisz sobie z użytkowaniem?

Oczywiście, że tak! Pakiet jest intuicyjny w obsłudze i nie powinien sprawiać żadnego kłopotu również osobom, które dotychczas korzystały z produktów Microsoftu.

Pakiet biurowy LibreOffice można bezpłatnie pobrać z oficjalnej strony projektu pod adresem pl.libreoffice.org. Gdy już pobierzemy, możemy korzystać do woli bez ograniczeń w domu, firmie itp. Przypominam raz jeszcze, że pakiet możemy swobodnie instalować również na systemie Windows.

Więcej o bezpłatnym pakiecie biurowym dla domu i firmy LibreOffice można przeczytać tutaj.

Źródło: wł, pl.libreoffice.org, dostęp 17.10.2014 r.

***
Stronę tworzymy na internecie mobilnym
OTVARTA
Znajdziesz nas w:
tekst alternatywnytekst alternatywny
Subscribe
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
onn
onn
10 lat temu

dzięki.
Właśnie miałem format dysku a zgubiłem krążek z MS Office – więc libraOffice mi się sprzyda 🙂
Choć z tego co tam czytałem to nie jest to program zupełnie za darmo bo trzeba wpłacić tam minimum 10 USD…?

Jacek (redakcja)
10 lat temu

10 USD?! Gdzie tak napisali? Może o jakąś darowiznę chodzi?

Jacek (redakcja)
10 lat temu

No właśnie, chozi o darowiznę:

http://donate.libreoffice.org/pl/

A w tym nic złego nie widzę.

Szukacz
Szukacz
10 lat temu

Za nic nie rzeba płacić. LibreOffice jest całkowicie za darmo podobnie jak nieco przestarzały już moim zdaniem OpenOffice

Ktos tam
Ktos tam
10 lat temu

Ja korzystam z LibreOffice od ok roku, kiedy to pakiet ten zastąpił mojego OpenOffice’a. Jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza dlatego, że LibreOffice jest wydaje mi się lżejszy. Polecam wszystkim.

5
0
Skomentujx