Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie najnowszy biuletyn statystyczny, w którym można odnaleźć m. in. informację o liczbie aktywnych w Polsce kart SIM. Wynika z niego, że po gwałtownym kilkumilionowym spadku ilości obecnych na polskim rynku kart SIM, wywołanym przez wprowadzenie obowiązku rejestracji kart Pre-Paid (a konkretnie wyłączeniem tych niezarejestrowanych w ustawowym terminie), ich liczba znowu zaczęła rosnąć. Daleko jednak do ilości, jaką notowano choćby w 2015 roku, kiedy to liczba kart SIM zbliżała się do poziomu 60 mln.
Wg raportu GUS liczba aktywnych w Polsce kart SIM na koniec 3 kwartału b.r. wynosiła 52 mln 173 tys. 300 sztuk. To o blisko pół miliona więcej niż na koniec 2 kwartału b.r. To może oznaczać, że szok spowodowany koniecznością rejestracji kart Pre-Paid, który wprowadziła tzw. ustawa antyterrorystyczna, za nami.
Wejście w życie tzw. ustawy antyterrorystycznej, która wprowadzała m. in. obowiązek rejestracji kart SIM Pre-Paid (oferty na kartę), spowodowało wyparowanie z polskiego rynku w krótkim czasie kilku milionów kart SIM. Najpewniej większość z nich tylko teoretycznie była aktywna, zaś same karty SIM spoczywały nieużywane od wielu miesięcy na dnie szuflad. Tajemnicą poliszynela był fakt, że m. in. w ten sposób operatorzy nabijali sobie bazy klientów, by potem móc chwalić się w reklamach największą liczbą klientów. Pisaliśmy o tym wiosną tego roku (więcej >>). Operatorzy co rusz organizowali promocje umożliwiające zamówienie darmowego startera, lub nawet rozdawali startery jak ulotki na ulicach i plażach. Teraz jest z tym trudniej. Co prawda wciąż można zamówić darmowy starter z darmową wysyłką, jednak w momencie odbioru trzeba się wylegitymować przed kurierem w celu rejestracji karty SIM. Promocje takie są jednak bez przeszkód realizowane, choć jest z tym trochę więcej zachodu, operatorom wzrosły również koszty dystrybucji takiego startera (koszt wysyłki, koszt usługi rejestracji karty np. przez firmę kurierską).
Od momentu wprowadzenia obowiązku rejestracji kart SIM sporo zmieniło się również w kwestii możliwości zrobienia tego. Operatorom udało się zbudować ogromną sieć punktów umożliwiającą bezproblemową i błyskawiczną rejestrację kart SIM już w momencie zakupu startera, pojawiło się również wiele innych sposobów na rejestrację – np. bankowość elektroniczna, czy przesyłka kurierska.
Liczba kart SIM w Polsce w poszczególnych kwartałach w latach 2017-2017 (w tysiącach):

Jak widać w powyższym zestawieniu do liczby choćby z 2015 roku wciąż daleko. Wówczas wg raportu GUS w Polsce mieliśmy blisko 59 mln. kart SIM.
Należy się spodziewać, że teraz liczba kart SIM w Polsce znowu będzie systematycznie rosła. Polacy już przyzwyczaili się do obowiązku rejestrowania kart, liczba punktów umożliwiających rejestrację karty rośnie, zaś operatorzy znaleźli sposoby na nabijanie liczby klientów w ofertach Pre-Paid, oferując możliwość zamówienia darmowego startera wraz z usługą rejestracji przy odbiorze.
Źródło/Fot: GUS / Print Screen