Linux – czy poradzę sobie z instalacją i obsługą?

linuxOd czasu, gdy zaczęliśmy promować system Linux, otrzymaliśmy już sporo e-maili z pytaniami o funkcjonalność systemu i jego obsługę. Pytania pojawiają się również odnośnie naszych aukcji Allegro, na których oferujemy sprawdzone, bezpieczne i profesjonalnie nagrane markowe płyty (Verbatim) z popularnymi dystrybucjami Linuxa, gdyby ktoś miał problem z samodzielnym pobraniem i nagraniem systemu (skromne dochody przeznaczane są na dalszy rozwój strony). Postaram się więc odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

 1. Czy poradzę sobie z instalacją?
  Jeśli kiedykolwiek instalowałeś samodzielnie system Windows, to z całą pewnością poradzisz sobie z instalacją Linuxa. Instalacja jest równie prosta, jeśli nawet nie prostsza. Aby zainstalować Linuxa, musisz:

  • zdobyć płytę instalacyjną – można ją nagrać samodzielnie uprzednio pobierając “instalkę” interesującej nas dystrybucji (bezpłatnie z internetu), lub za symboliczną opłatę kupić gotową i sprawdzoną płytę (np. na naszych aukcjach Allegro)
  • włożyć płytę do napędu komputera
  • ponownie uruchomić komputer (UWAGA!!! Podobnie jak w przypadku instalacji jakiegokolwiek systemu operacyjnego z płyty instalacyjnej (np. Windowsa) należy w BIOS ustawić, aby system uruchomił się z płyty)

  To w zasadzie wszystko. Jeśli wszystko wykonamy poprawnie oczom naszym ukaże się logo wybranej przez nas dystrybucji i dalej system nas poprowadzi. Oczywiście są również inne sposoby instalacji (np. poprzez USB), ale dla początkujących polecam tą właśnie metodę, czyli za pomocą płyty CD/DVD.

 2. Partycjonowanie dysku
  W tym miejscu zwłaszcza początkujący użytkownicy mogą mieć mały kłopot. Spokojnie, jeśli chcesz używać Linuxa obok Windowsa, problem partycjonowania w zasadzie Cię nie dotyczy. Jeśli już z poziomu systemu Windows ustawiłeś większą liczbę partycji (np. “C”, “D”, etc.), to system Linux będzie je oczywiście widział jako odrębne partycje. Inaczej sprawa wygląda w przypadku, jeśli chcesz, aby Linux był Twoim jedynym systemem operacyjnym. Ale również spokojnie, partycjonowanie Linuxa jest również bardzo proste, a problemem jest tylko to, że Linux widzi partycje inaczej, jak Windows. Ale od początku.
  W systemie Windows odrębne partycje widzimy jako odrębne dyski. W Linuxie partycje są katalogami (folderami). Tu nie będę się zagłębiał w to, jakie foldery widzimy po instalacji Linuxa, gdyż interesował nas będzie w zasadzie jeden – folder (katalog) Home.
  HomeHome_JacekDlaczego właśnie ten? Bo to jest miejsce, w którym zapisuje się właściwie wszystko (również pliki zapisane na pulpicie są w tej lokalizacji), są tam również katalogi takie, jak Dokumenty, Muzyka, Wideo, itp.
  Zatem partycjonując Linuxa wystarczy, że zrobimy dwie partycje:

  • / – czy wszystko, co mamy na dysku
  • /home – czyli wszystko, co mamy w katalogu Home

  O partycjonowaniu szczegółowo zrobię odrębny wpis, gdzie objaśnię wszystko po kolei. Póki co załączam screen z tego, jak wygląda to u mnie (używam Linuxa jako jedynego systemu operacyjnego):
  Partycje mojeNa temat partycji linux-swap będzie w artykule opisującym partycjonowanie dysku.

 3. Programy
  Pewnym stereotypem stało się przekonanie, że na Linuxa nie ma programów. Nic bardziej mylnego. Na Linuxa istnieją tysiące programów, w dodatku bezpłatnych. Cały problem użytkowników chyba bierze się stąd, że Ci szukają na Linuxa programów znanych z systemu Windows, takich, jak Winamp. Foobar2000, Photoshop, itp. Proszę pamiętać, że system Linux jest zupełnie innym systemem operacyjnym, przez co wiele programów ma innych, jednak równie dobrych, a czasami nawet lepszych. Są oczywiście również wspólne, jak np. Skype, VLC Media Player, GIMP, pakiet biurowy LibreOffice, itp.
 4. Instalacja programów
  Z racji, że Linux jest zupełnie innym systemem operacyjnym niż Windows, to i sposób instalacji programów, jak również pliki instalacyjne, różnią się. Na Linuxa standardowo nie zainstalujemy pliku instalacyjnego .exe, znanego z Windowsa. Pliki .exe można co prawda uruchamiać, jeśli zainstalujemy Wine, ale o tym co to takiego również będzie szerzej w kolejnych wpisach.  Np. dla Ubuntu oraz wszelkich pochodnych od Debiana plik instalacyjny ma rozszerzenie .deb. Sama instalacja programów na Linuxie jest jednak bajecznie prosta, gdyż te są zgromadzone w jednym miejscu (w przypadku Ubuntu w Centrum Oprogramowania Ubuntu), a zainstalować je można jednym kliknięciem, nie trzeba szukać plików instalacyjnych na zewnętrznych stronach. Nie musimy też szukać w internecie plików instalacyjnych .deb.
  kadu instalacja

Mam nadzieję, że nieco pomogłem. Wszelkie pytania i wątpliwości odnośnie systemu Linux można zgłaszać pod adres kontakt@mvno-gsm.pl lub jacek@mvno-gsm.pl. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. W przygotowaniu jest również specjalna podstrona serwisu, która w całości poświęcona będzie systemowi Linux.

Ciąg dalszy nastąpi…

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jacek (redakcja)regulator Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
regulator
Gość
regulator

Ja mam właśnie problem z partycjonowaniem. Chciałem zainstalować Kubuntu jako drugi system obok Windows 8.1 na Dell inspiron 15z i niestety w momencie gdy miało się uruchomić partycjonowanie dysku wyskakuje błąd “ubipartman is crashed”, u córki na Windows Vista taki problem nie występuje.

Jacek (redakcja)
Gość

Witam!

Zanim przejdę do konkretniejszej pomocy proszę o informację jaką wersję Kubuntu próbował Pan instalować. Najlepiej przydałby się link do strony, na której znajduje się pobrana przez Pana instalka. Czy na Windows Vista instalowana była ta sama wersja?

regulator
Gość
regulator

Wersja pobrana z oficjalniej strony Kubuntu w dniu 05.09.2014 – pobrałem dwie wersje – 32 i 64 bit ( ten sam błąd w każdej wersji). Co do wersji na Vista – tak były to te same płyty i bez problemów instalowały na komputerze z Vistą(płyty były wypalane na Dellu z Windowsem 8.1). Co ciekawe na Dell’u system testowy z płyty odpalił i działał bez problemów, problem pojawił się właśnie gdy przy instalacji chciał dokonać partycji dysku.

Jacek (redakcja)
Gość

Proszę jeszcze o informację, czy komputery mają taką samą architekturę,

dzięki