Linux Ubuntu 13.10 – koniec wsparcia technicznego

linux-logoFirma Canonical z dniem 17 lipca b.r. zakończyła wsparcie techniczne dla systemu Ubuntu 13.10. Od tego dnia nie pojawiają się już nowe aktualizacje i pakiety. Zaleca się przejście na najnowszą wersję Ubuntu – 14.04 LTS. Co ważne, jest to wersja z długoterminowym wsparciem technicznym (Long Term Support). Wydanie Ubuntu 14.04 LTS wspierane będzie aż do 2019 roku. Nadal wspierane jest również poprzednie wydanie Ubuntu o długoterminowym wsparciu technicznym – Ubuntu 12.04 LTS wspierane będzie do 2017 roku. Dotyczy to również pozostałych wersji Ubuntu: Xubuntu, Kubuntu oraz Lubuntu.

Jak już niejednokrotnie podkreślałem na tej stronie, system Linux cechuje się nie tylko tym, że jest systemem całkowicie bezpłatnym. Cechą charakterystyczną tego systemu operacyjnego jest również to, że w każdej chwili można zaktualizować system do najnowszej dostępnej wersji. Nie trzeba od nowa ściągać z internetu obrazu płyty, wystarczy – mając dostęp do internetu – uruchomić aktualizację. Trwa to – w zależności od prędkości łącza internetowego – maksymalnie kilka godzin.

Linux aktualizacja do najnowszej wersji

Oczywiście zupełnie inaczej sytuacja wygląda z systemami operacyjnymi Microsoft. Tu niestety nie da się po prostu zaktualizować systemu do nowszej wersji. Jak wiadomo nie tak dawno firma Microsoft zakończyła wsparcie techniczne dla kultowego Windowsa XP. Użytkownicy tej wersji Windowsa niestety nie mogą zaktualizować go do np. Windowsa 7 czy też Windowsa 8. Podobnie nie uda się przejść z Windows Vista na Windows 7, czy z Windows 7 na Windows 8. Chcąc korzystać z nowszej wersji Windowsa musimy ją za wcale niemałe pieniądze kupić. Innym wyjściem jest korzystanie z wersji już niewspieranej, przynajmniej do czasu pojawienia się pierwszych większych problemów.

Źródło: wł

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o