MVNO-GSM.PL Innowacyjny blog telekomunikacyjny

Blog o alternatywnym obliczu telekomunikacji. Najlepsze oferty operatorów GSM, wszystko o MVNO, aktualności z branży telekomunikacyjnej i nie tylko

Linux

Linux Ubuntu – co zrobić po instalacji systemu

Dzisiaj miało być o grach na Linuxa (część 2), jednak na prośbę naszych Czytelników opowiemy o rzeczach, które dobrze jest zrobić od razu po instalacji systemu Linux Ubuntu, aby praca na nim była jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza.Wszystko będę prezentował na screenach z systemu Ubuntu ze środowiskiem graficznym Xfce (Xubuntu), jednak na każdej odmianie Linuxa (Unity, LXDE, KDE…) wszystko robi się analogicznie. Przypominam, że wersje te różnią się tylko środowiskiem graficznym, czyli potocznie wyglądem. W opisie zaprezentujemy jak wykonać wszystkie czynności bez użycia konsoli (czyli tzw. wiersza poleceń, terminala…), który wielu początkujących użytkowników może odstraszyć.

Zaczynamy:

 1. Aktualizacja systemu
  To bardzo ważna czynność, od której powinno się zacząć. Wcześniej musimy oczywiście zainstalować system na dysku twardym komputera i uruchomić internet (bez internetu równiez da się to zrobić, ale zwłaszcza początkującym użytkownikom tego nie polecamy). Aby zaktualizować system wchodzimy do MENU => Ustawienia => Aktualizacje oprogramowaniaAktualizacja oprogramowania LinuxPrzypominamy, że system Linux będzie się cyklicznie aktualizował, zalecamy więc instalować na bieżąco wszelkie aktualizacje systemu. Aktualna wersja Ubuntu – 14.04 – posiada wsparcie techniczne do 2019 roku a wersje takie jak Xubuntu, czy Lubuntu – do 2017 roku.
 2. Pełne spolszczenie systemu
  Ta czynność nie jest już tak priorytetowa, nie mniej z pewnością ułatwi pracę. Pomimo, że podczas instalacji wybierzemy język polski, system Linux nie będzie w 100% po polsku. W języku angielskim możemy mieć niektóre elementy MENU, pakiet biurowy LibreOffice czy też przeglądarkę www. Ważne jest, aby spolszczenie uruchomić po aktualizacji systemu. Aby dokonać pełnego spolszczenia systemu wchodzimy do MENU => Ustawienia => JęzykiLinux JęzykiJeżeli komputer w danej chwili jest podłączony do sieci, system powinien pobrać brakujące pakiety językowe. Jeśli korzystamy z najnowszej wersji Linuxa (14.04 LTS) oraz poprawnie i kompletnie zaktualizowaliśmy system, wszystko powinno być po polsku, również słownik sprawdzania pisowni w przeglądarce www czy też w LibreOffice.
 3. Instalacja wtyczek Adobe Flash i Java
  Ta czynność znana jest również z systemów Windows. Wtyczki te odpowiadają za wyświetlanie się pełnej zawartości stron www. Dzięki nim możemy np. pograć w gry na kurniku, czy obejrzeć film na YouTube. Aby zainstalować te wtyczki wchodzimy do MENU => Centrum oprogramowania Ubuntu (lub Ubuntu Software Center) i w pole wyszukiwania znajdujące się w prawym górnym rogu wpisujemy najpierw “Adobe Flash” i instalujemy tą wtyczkę, a następnie wpisujemy “Java” i instalujemy dwie rzeczy zaznaczone na screenie poniżej:

  Instalacja Adobe Flash
  Ubuntu Adobe FlashInstalacja Java (instalujemy obie rzeczy)
  Ubuntu Java

 4. Obsługa archiwum .rar
  Linux Ubuntu domyślnie ma oczywiście program do tworzenia archiwów, jednak domyślnie nie obsługuje on formatu .rar. Aby to dodać wchodzimy ponownie do Centrum Oprogramowania Ubuntu (Ubuntu Software Center) i w pole wyszukiwania wpisujemy po prostu “rar”, po czym instalujemy zaznaczony na poniższym screenie dodatek:Ubuntu rar
 5. Kompletny pakiet biurowy Libre Office
  Odmiany bardziej rozbudowane, jak np. Linux Ubuntu + Unity, czy Linux Ubuntu + KDE (Kubuntu) już go posiadają. W wersjach Ubuntu + Xfce (Xubuntu), czy też Ubuntu + LXDE (Lubuntu) musimy go doinstalować. Aby to zrobić ponownie korzystamy z Centrum Oprogramowania Ubuntu i w pole wyszukiwania wpisujemy LibreOffice, po czym instalujemy niezbędne nam rzeczy (edytor dokumentów, arkusz kalkulacyjny, etc…)LibreOffice Ubuntu
 6. Instalujemy program Kaffeine
  Dobrze jest go mieć, bo być może kiedyś będziemy potrzebowali odtworzyć płytę multimedialną DVD lub VCD. Przykład takiej płyty to np. oferowana przez wiele gazet płyta z testami na prawo jazdy. W tym celu ponownie w Centrum oprogramowania Ubuntu wpisujemy w pole wyszukiwania “Kaffeine” i instalujemy program.
 7. Microsoft Silverlight
  To oznaczyliśmy kolorem czerwonym, gdyż to dość ważna rzecz zwłaszcza dla osób korzystających z serwisów typu VOD, na których których odtwarzanie
  filmów wideo wymaga posiadania wtyczki Microsoft Silverlight, a jak sama nazwa wskazuje jej producentem jest twórca systemu Windows. Ale spokojnie, jest na to prosta rada, jednak w tym celu musimy wejść niestety w kolsolę, czyli Terminal (MENU => Akcesoria => Emulator Terminala). Pojawi się nam groźnie wyglądające czarne okienko tekstowe, ale sama instalacja Microsoft Silwerlight jest banalnie prosta, gdyż wystarczy kolejno kopiować i wklejać tak poniższe komendy i potwierdzać Enterem i następnie hasłem.Więc po kolei:

  • Skopiuj gdzieś poniższe komendy (np. do notatnika), gdyż zaleca się zamknięcie w tym czasie przeglądarki www
  • Upewnij się, że komputer jest połączony z internetem
  • Skopiuj i wklej do terminala poniższe komendy i potwierdź każdą z osobna klawiszem “Enter” oraz hasłem, następnie chwilę odczekaj, aż system wykona daną czynność (jeśli podczas wykonywania czynności wyskoczy prośba o akceptację – zaakceptuj):
   sudo add-apt-repository ppa:pipelight/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install --install-recommends pipelight-multi -y

 

sudo pipelight-plugin --enable silverlight

Po wykonaniu tych czynności otwieramy przeglądarkę internetową Firefox i w pasem adresu wpisujemy about:plugins i naciskamy “Enter”. Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie zobaczymy tam wtyczkę Microsoft Silverlight (screen poniżej”).

Ubuntu Silverlight

To w zasadzie wszystko z rzeczy potrzebnych. Tekst może i wygląda na długi, ale zapewniam, że nie zajmie to wiele czasu. Należy pamiętać, że większość programów (jak np. przeglądarka www, odtwarzacze filmów i muzyki, przeglądarki zdjęć, klient poczty e-mail, przeglądarki dokumentów typu PDF) już mamy na starcie. W systemach Windows większość z tych rzeczy musimy odszukać w internecie i zainstalować. To zajmuje dużo więcej czasu.

Przypominamy również, że na naszej stronie powstaje właśnie specjalny dział, który w całości poświęcony będzie systemowi Linux. Zapraszamy również na nasze aukcje Allegro, na których nabyć można za naprawdę symboliczną cenę kilku zł sprawdzone i bezpieczne płyty z Linuxem. Aukcje są przeznaczone dla osób, którym samodzielne bezpłatne pobranie systemu z sieci i jego nagranie na nośnik może sprawić kłopot.

Życzymy powodzenia! 🙂

***
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
Winshit
Winshit
5 lat temu

Dobra robota!!! Dziękuję! Prosto i zrozumiale nawet dla początkujących! Brawo!!!

Jacek (redakcja)
5 lat temu

🙂

Marek
Marek
5 lat temu

Mam pytanie? Czy w Ubuntu możliwe jest przeniesienie tej belki z góry ekranu głównego na dół? I jak to zrobić?

Jacek (redakcja)
5 lat temu

Oczywiście!

Na wolnym miejscu “belki” kliknąć prawym klawiszem myszy i następnie lewym na Panel => Preferencje. Następnie odznaczamy “Zablokuj”, łapiemy myszą panel za skrajną prawą lub lewą część i trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy przesuwamy panel w dowolne miejsce.

4
0
Skomentujx
()
x