Linux Ubuntu (Xfce) – jak korzystać z internetu?

linux-logoDzisiaj wrócimy na chwilę do tematyki Linuxa. Zanim jednak zacznę chciałbym podziękować za wszystkie listy dotyczące tematyki tego bezpłatnego systemu operacyjnego. Motywuje to do dalszych działań i dalszego pisania, gdyż temat spotkał się z dużym zainteresowaniem Czytelników.

W dniu dzisiejszym  pokażę, w jaki sposób korzystać z internetu w systemie Linux Ubuntu z lekkim środowiskiem graficznym Xfce. W zasadzie podobnie jest również w innych wersjach Ubuntu, różnić się może co najwyżej interfejs graficzny. Wiadomo, że aby w pełni korzystać z komputera internet jest niezbędny.

Na Ubuntu istnieje kilka programów pozwalających na korzystanie z internetu, my przyjrzymy się jednemu. Dlaczego? Program ten jest wg mnie nie tylko najprostszy w obsłudze i konfiguracji, ale co najważniejsze znajduje się na komputerze od razu po instalacji systemu (coś jak menadżer połączeń sieciowych w systemie Windows). Program ten nazywa się Network Manager.

NetworkManager jest w pełni zautomatyzowanym i bardzo prostym i intuicyjnym w obsłudze menadżerem połączeń sieciowych dla dystrybucji Linuxa. Obsługuje sieć Ethernet, WiFi oraz połączenia VPN Gdzie go znajdziemy? Na panelu znajduje się jego ikona (poniżej przykład w Ubuntu ze środowiskiem graficznym Xfce):

Ikona Network Manager

W zależności od wybranego wyglądu ikon (u siebie wybrałem Humanity-Dark) ikona może różnić się wyglądem, jednak zawsze będzie znajdowała się w tym miejscu.

Przykład wyglądu ikony dla zestawu ikon Oxygen:

Ikona Network Manager Oxygen

Ponieważ korzystam tylko z internetu mobilnego pokażę jak skonfigurować połączenie mobilne. Zapewniam jednak, że konfiguracja innych połączeń (np. Ethernet) jest tak prosta, że nie potrzeba tu dodatkowych wyjaśnień. Interfejs jest w pełni spolszczony, a wszystkie pola bardzo intuicyjne.

Jeśli chcemy skonfigurować połączenie internetowe dla internetu mobilnego na początek musimy oczywiście podłączyć urządzenie (modem) do portu USB i chwilę odczekać. Po chwili klikamy w ikonę Network Manager i następnie wybieramy “Edycja”. Pojawi się nam następujące okno:

Network Manager konfiguracja połaczenia1

Ja mam co prawda skonfigurowane już połączenia dla trzech operatorów, nie mniej sam wygląd tego okna u wszystkich będzie taki sam, po prostu lista będzie pusta.

Aby przystąpić do konfiguracji nowego połączenia wybieramy przycisk “Dodaj”:

Network Manager konfiguracja połaczenia1

Po naciśnięciu ikony “Dodaj” otrzymamy takie coś:

Network Manager wybór rodzaju połaczenia

Z listy rozwijalnej wybieramy rodzaj połączenia (w przypadku internetu mobilnego wybieramy oczywiście “Komórkowe”) – jak wyżej.

Network Manager wybór rodzaju połaczenia 3

W zaznaczonym polu ujrzymy swój modem. Klikany oczywiście na “Kontynuuj”. Otrzymamy listę krajów, wybieramy oczywiście kraj, w którym się znajdujemy:

Network Manager wybór rodzaju połaczenia 4

Po wybraniu kraju i naciśnięciu “Kontynuuj” przejdziemy do kolejnego okna, w którym możemy wybrać swojego usługodawcę internetowego. Ponieważ nie wszystkie tam się znajdują (brakuje np. niektórych operatorów MVNO, jak np. KLUCZ Mobile, Lycamobile, czy Virgin Mobile), skonfigurujemy połączenie samodzielnie. W tym celu wybieramy opcję ręcznego wprowadzenia i wpisujemy nazwę dostawcy. Nazwa ta może być dowolna. Ja wpisuję zawsze nazwę operatora:

Network Manager wybór rodzaju połaczenia 5

Klikamy oczywiście “Kontynuuj”, dzięki czemu przejdziemy do konfiguracji APN. APN dla poszczególnych operatorów można znaleźć na naszej stronie w zakładce “Konfiguracja internetu”. Dla sieci Aero2 APN do darmowy. Wpisujemy więc w polu “APN” słowo darmowy i klikamy “Kontynuuj”. Pojawi się nam okno z potwierdzeniem wyboru. Naciskamy na “Zastosuj”.

Network Manager wybór rodzaju połaczenia 6

Pojawi się nam okno z dodatkowymi ustawieniami. Możemy w nim wpisać dodatkowe informacje, jak nazwa użytkownika i hasło, jeśli wymaga tego operator. W sieci Aero2 wpisujemy tylko APN, więc pola użytkownik i hasło pozostawiamy puste. Jeśli operator wymaga ich podania wypełniamy je.

Network Manager wybór rodzaju połaczenia 7

Jeśli mamy już to wszystko klikamy “Zapisz”. To wszystko. Teraz aby połączyć się z internetem wystarczy kliknąć na ikonę Network Manager

Ikona Network Manager

i następnie kliknąć w nazwę połączenia, które przed chwilą skonfigurowaliśmy. Połączenie zostanie nawiązane, co poznamy po ikonie, która się zmieni.

Network Manager wybór rodzaju połaczenia 8

Pojawi się ikona przypominająca te znane z telefonów komórkowych. Symbol anteny i obok moc sygnału.

Przykład dla ikon Oxygen:

Network Manager wybór rodzaju połaczenia 9

Wybraliśmy oczywiście drogę dłuższą. Jeśli wcześniej na liście usługodawców znajdziemy swojego operatora (np. Orange) wszystko wypełni się samo.

Oczywiście czynność tą wykonujemy dla danego operatora tylko raz. Po każdym kolejnym uruchomieniu komputera wystarczy tylko kliknąć w ikonę Network Manager i wybrać połączenie.

Jakie są zalety takiego rozwiązania i jaką ma to przewagę nad Windowsem?

  • program Network Manager jest zainstalowany domyślnie razem z systemem i razem ze startem systemu się uruchamia
  • nie potrzebujemy instalować dodatkowego oprogramowania, które obciąży system (aplikacji do zarządzania połączeniami, itp.)

Ma to również swoje niewielkie wady:

  • Network Manager nie obsługuje kodów USSD
  • nie można ręcznie wybrać operatora – loguje się do sieci domyślnej
  • nie można wymusić np. pracy tylko w technologii 3G.

Oczywiście istnieją programy na Linuxa, które na to wszystko pozwalają, jednak wg mnie większości użytkownikom Network Manager w zupełności wystarczy.

Mam nadzieję, że poradnik jest czytelny. Jeśli nie, zapraszam na kontakt@mvno-gsm.pl – chętnie pomogę 🙂

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
sselpiwo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
elpiwo
Gość
elpiwo

Zainstalować windowsa~!

s
Gość
s

Archeolog-prowokator. 🙂

Co do artykułu:
“nie można wymusić np. pracy tylko w technologii 3G.”
Obecnie w oknie edytowania połączenia, w zakładce “Komórkowe” jest możliwość wyboru typu połączenia np. “3G (UMTS/HSPA)”.

s
Gość
s

Kiszka! Nie działa. Zainstalujcie Windows 10. 🙂