Linux Ubuntu ze środowiskiem graficznym Xfce – alternatywa dla Windows XP

LinuxW maju obiecałem, że od czerwca co jakiś czas będziemy pisać o alternatywnym systemie operacyjnym Linux. Korzystając z chwili przerwy w prześciganiu się przez operatorów cenami, dzisiaj przyjrzymy się – póki co ogólnie – najlepszej moim zdaniem alternatywie dla niewspieranego już systemu Windows XP – Ubuntu ze środowiskiem graficznym Xfce. Oczywiście część z Was może jeszcze słusznie wspomnieć o Debianie i innych ciekawych dystrybucjach Linuxa, jednak wg mnie dla osób potrafiących raczej przeciętnie obsługiwać komputer (a to raczej większość) Ubuntu będzie bardziej przyjazny. Na początek może o samym systemie Linux.

Linux to całkowicie darmowy i legalny system operacyjny. Można go bezpłatnie pobrać w internecie. Bezpłatna jest również miażdżąca większość oprogramowania dla tego systemu.

Co wyróżnia system Linux?

 • jak już wspomniałem jest całkowicie darmowy
 • charakteryzuje się bardzo dużą stabilnością
 • praktycznie nie ma wirusów mogących zagrozić systemowi (większość spośród wszystkich nielicznych została stworzona w laboratoriach w celach badawczych)
 •  posiada duży wybór darmowego oprogramowania
 • ma niewielkie wymagania sprzętowe (zależne od dystrybucji)

To tylko niektóre z zalet. O kolejnych będzie niżej. Korzystam z tego systemu operacyjnego od ponad roku. Wcześniej jak większość korzystałem z produktów Microsoftu, jednak zarówno system jak i legalne i stabilne oprogramowanie kosztowało, a dodając do tego ciągłe problemy z wirusami i błędami skłoniłem się do rozpoczęcia przygody z Linuxem. Co mogę napisać po kilkunastu miesiącach pracy z systemem Linux?

 • zapomniałem co to takiego formatowanie dysku
 • nie wiem co to wirus, trojan, robak, zapomniałem też co to program antywirusowy
 • zaimponował mi dużą stabilnością działania i dużym wyborem interfejsów graficznych
 • ogromny wybór oprogramowania, które dostępne jest w jednym i bezpiecznym miejscu
 • duże wsparcie dla sprzętu (drukarki, telefony, pamięć USB)
 • możliwość aktualizacji do najnowszej wersji
 • automatyczna aktualizacja oprogramowania
 • możliwa instalacja systemu obok systemu Windows (wybór systemu przy uruchamianiu komputera)

Wróćmy teraz do tematu, czyli do alternatywy dla niewspieranego już Windowsa XP. Windows XP nadal jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych i to pomimo długiej jego historii. I choć wielu użytkownikom z pewnością będzie trudno rozstać się z tym legendarnym już systemem, to jednak czas wymusi, prędzej czy później, zmianę. Już teraz niektórych programów nie da się zainstalować (np. ostatni pakiet Microsoft Office, który można zainstalować na Windowsie XP został stworzony 4 lata temu – Office 2010), podobnie z czasem będzie ze sprzętem (drukarkami, pamięciami USB…).

Przykład:

Jeśli dzisiaj mamy komputer z systemem Windows XP i podłączone do niego urządzenie wielofunkcyjne, to oczywiście będzie ono działać. Jeśli jednak te się zepsuje lub postanowimy je za jakiś czas wymienić je na nowe może okazać się, że te nowe nie będzie miało już sterowników i nie będzie współpracowało z XP.

A dlaczego Ubuntu ze środowiskiem graficznym Xfce? Środowisko to ma bardzo niewielkie wymagania sprzętowe. Z powodzeniem używam tego systemu m. in. na komputerze mającym tylko 512 MB pamięci RAM. Dodatkowo wersja ta jest bardzo prosta w obsłudze, a do tego posiada bardzo estetyczny wygląd. Warto zauważyć, że będące dzisiaj w sprzedaży systemy Windows mają wymagania o wiele większe (co najmniej 1 GB pamięci RAM, choć wg mnie do stabilnego działania potrzebne są 2 GB). Co w takim razie ze starszymi a wciąż działającymi i sprawnymi komputerami?

Zrzut z ekranu (Linux Ubuntu ze środowiskiem graficznym Xfce):

Linux Ubuntu Xfce zrzut ekranu

Dystrybucja ta daje nam (jak zresztą każda inna dystrybucja Linuxa) w zasadzie kompletne oprogramowanie, którego możemy potrzebować co codziennego użytku. Oto kilka przykładów programów, jakie używam ja:

 1. Pakiet biurowy LibreOffice (oczywiście bezpłatny, w którym mamy odpowiedniki Worda, Excela, Accessa, PowerPointa, itp):
  LibreOffice
 2. Klient poczty e-mail Thunderbird
  Thunderbird
 3. SMPlayer (oglądanie wideo):
  SMPlayer
 4. VLC media player (wideo, muzyka, radio internetowe):
  VLC
 5. KolourPaint (fajna alternatywa dla znanego z Windowsa Paint’a):
  KolourPaint
 6. XSane (program obsługujący skaner):
  XSane
 7. Xfburn (program do nagrywania płyt CD/DVD):
  Xfburn
 8. Kadu (odpowiednik GG):
  Kadu
 9. gThumb (prosty i lekki edytor zdjęć i innych plików graficznych):
  gThumb
 10. Skype:Skype
 11. Przeglądarka dokumentów PDF (łatwa i lekka):
  PDF
 12. Program do tworzenia archiwów (.rar, itp.):
  Rar
 13. Popularne gry (w tym znane z Windowsa):
  gry
 14. Gimp (zaawansowany program do obróbki grafiki):
  Gimp
 15. Firefox (znana przeglądarka internetowa):
  Firefox

Screen’y pochodzą z wersji 13.10, choć najnowsza wersja to 14.04. Zawsze można automatycznie zaktualizować system do wersji najnowszej. Warto zauważyć, że np. nie da się zaktualizować Windowsa XP do Windows 7, przez co konieczny jest ZAKUP nowego systemu.

Czy czegoś jeszcze potrzeba do codziennej pracy? 🙂 Oczywiście nie wymieniłem wszystkiego, gdyż Linux posiada też rzeczy oczywiste, jak np. program do obsługi połączeń internetowych, sprzątania dysku, partycjonowania i wiele, wiele innych. Przedstawione przeze mnie programy nie są oczywiście jedyne i mają swoje odpowiedniki. Ale o tym wszystkim już w przyszłym tygodniu. Raz jeszcze przypomnę, że wszystkie te programy są całkowicie darmowe, legalne i spolszczone.

Mam nadzieję, że niektórych z Was temat zainteresował 🙂

W przyszłym tygodniu przyjrzymy się bardziej szczegółowo możliwościom systemu oraz temu, jak prosta jest instalacja programów.

Tradycyjnie zapraszam do komentowania. Już za tydzień ciąg dalszy.

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
George Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
George
Gość
George

Ja też jestem użytkownikiem Linuxa. Co prawda dla mnie Linux jest alternatywnym systemem, ponieważ korzystam również z Windowsa), z różnych powodów. Szkoda, że ciężko kupić komputer z już zainstalowanym i skonfigurowanym linuxem. Na pewno byłby popularniejszy.