Lubuntu, czyli Ubuntu na jeszcze starsze komputery.

Lubuntu, czyli Ubuntu na jeszcze starsze komputery.

1 września 2014 9 przez mvno-gsm.pl

Lubuntu 1Na początku naszego cyklu prezentującego darmową alternatywę dla płatnych systemów operacyjnych, jaką jest Linux, przedstawiliśmy Linux Xubuntu, czyli Linux Ubuntu z lekkim środowiskiem graficznym Xfce (więcej tutaj i tutaj).

Ubuntu + Xfce (Xubuntu) to znakomita alternatywa dla posiadaczy starszego sprzętu, którzy korzystają jeszcze z legendarnego już Windowsa XP, który nie jest już wspierany przez Microsoft. Przypomnijmy, że Microsoft nie oferuje już systemów na starsze komputery. Aby móc korzystać z Windows 7 lub Windows 8 trzeba posiadać już dość nowoczesny sprzęt. 512 MB lub 1 GB pamięci RAM to mało do swobodnego korzystania z najnowszych systemów Microsoft. Jeśli natomiast nasz dotychczasowy komputer nadal spisuje się świetnie i działa bez zarzutów, śmiało możemy zainstalować na nim tą lekką alternatywę, jaką jest Xubuntu. Na komputerze z 512 MB pamięci RAM i procesorem Intel Celeron 1,6 GHz Xubuntu spisuje się znakomicie.

Co, jeśli mamy jeszcze starszy komputer, który średnio radzi sobie z Xubuntu, zaś Puppy Linux okazuje się dla nas za trudny?

Idealnym rozwiązaniem na jeszcze starsze komputery może okazać się Ubuntu z jeszcze lżejszym od Xfce środowiskiem graficznym LXDE (Lubuntu). Żeby nie było zbyt lekko, do testów wybraliśmy stary poczciwy komputer marki Dell, który posiada procesor Pentium III 1 GHz i zaledwie 256 MB pamięci RAM.

Instalacja przebiegła bez problemów. System po instalacji załadował się stosunkowo szybko, działa stabilnie i przyzwoicie jak na tak zawrotne parametry komputera.

Pierwsza rzecz, jaka od razu rzuca się w oczy, to dedykowane specjalnie dla Lubuntu (Ubuntu + LXDE) centrum oprogramowania, które tutaj nazywa się Centrum oprogramowania Lubuntu. W prównaniu do znanego z Xubuntu (Centrum oprogramowania Ubuntu), te jest zdecydowanie prostsze i o wiele lżejsze.

Lubuntu-centrum Podobnie jak w Xubuntu, tu również programy i aplikacje poukładane są tematycznie, jednak interfejs nie jest już tak ładny jak ten znany z Xubuntu. Dzięki temu jednak zyskujemy szybkość działania.

Lubuntu od razu po zainstalowaniu gotowe jest do pracy. Zawiera programy do przeglądania zdjęć, nagrywania płyt CD i DVD, przeglądarki dokumentów (np. PDF), edytor tekstu AbiWord i arkusz kalkulacyjny Gnumeric, przeglądarkę internetową Firefox, komunikator internetowy Pidgin (obsługuje m. in. protokół GG oraz czat Facebook), odtwarzacze filmów i muzyki, klient poczty e-mail, itp. Całą resztę można znaleźć i zainstalować jednym kliknięciem w Centrum oprogramowania Lubuntu.

Jedynym praktycznie zastrzeżeniem w pracy z tym systemem na tak starym komputerze okazało się korzystanie z przeglądarki internetowej Firefox. Najnowszy Firefox w połączeniu z pamięcią RAM 256 MB skutkuje niestety bardzo wolnym działaniem, a cięższe strony (np. zaawansowane i rozbudowane portale internetowe) potrafiły wręcz zawiesić przeglądarkę. Na te problemy jest oczywiście rozwiązanie, bowiem wystarczy zainstalować lżejszą przeglądarkę. W tym miejscu polecam przede wszystkim dwie. Jeśli chcemy używać przeglądarki tylko do sprawdzania podstawowych rzeczy w internecie (np. czytanie wiadomości, sprawdzenie pogody…) polecam tekstową przeglądarkę Dillo.

Dillo

Jeśli natomiast chcielibyśmy widzieć większą zawartość stron www, w tym skrypty Java itp, polecam Dooble.

Dooble

Obie imponują swoją szybkością. Oczywiście na wszelki wypadek warto zostawić sobie Firefox, gdyby obie powyższe przeglądarki nie potrafiły otworzyć jakiegoś elementu strony www.

A jak prezentuje się Lubuntu?

Lubuntu 1

Lubuntu 2

Lubuntu 4

Lubuntu 5

Obsługa sprzętu również nie przysporzyła problemów. Dwa różne modemy USB do mobilnego internetu, urządzenie wielofunkcyjne oraz przenośne dyski zostały wykryte od razu po podłączeniu.

Polecam więc wypróbowanie Lubuntu na naszym starszym sprzęcie, który z pewnością zyska nowe życie i zupełnie nowe oblicze. Lubuntu można bezpłatnie pobrać z internetu. Najnowsza wersja to 14.04 LTS (wersja o wydłużonym wsparciu technicznym).

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***