MVNO-GSM.PL

Innowacyjny blog telekomunikacyjny o alternatywnym obliczu telekomunikacji. Najlepsze oferty operatorów GSM, wszystko o MVNO, aktualności z branży telekomunikacyjnej i nie tylko

Linux

Lubuntu, czyli Ubuntu na jeszcze starsze komputery.

Lubuntu 1Na początku naszego cyklu prezentującego darmową alternatywę dla płatnych systemów operacyjnych, jaką jest Linux, przedstawiliśmy Linux Xubuntu, czyli Linux Ubuntu z lekkim środowiskiem graficznym Xfce (więcej tutaj i tutaj).

Ubuntu + Xfce (Xubuntu) to znakomita alternatywa dla posiadaczy starszego sprzętu, którzy korzystają jeszcze z legendarnego już Windowsa XP, który nie jest już wspierany przez Microsoft. Przypomnijmy, że Microsoft nie oferuje już systemów na starsze komputery. Aby móc korzystać z Windows 7 lub Windows 8 trzeba posiadać już dość nowoczesny sprzęt. 512 MB lub 1 GB pamięci RAM to mało do swobodnego korzystania z najnowszych systemów Microsoft. Jeśli natomiast nasz dotychczasowy komputer nadal spisuje się świetnie i działa bez zarzutów, śmiało możemy zainstalować na nim tą lekką alternatywę, jaką jest Xubuntu. Na komputerze z 512 MB pamięci RAM i procesorem Intel Celeron 1,6 GHz Xubuntu spisuje się znakomicie.

Co, jeśli mamy jeszcze starszy komputer, który średnio radzi sobie z Xubuntu, zaś Puppy Linux okazuje się dla nas za trudny?

Idealnym rozwiązaniem na jeszcze starsze komputery może okazać się Ubuntu z jeszcze lżejszym od Xfce środowiskiem graficznym LXDE (Lubuntu). Żeby nie było zbyt lekko, do testów wybraliśmy stary poczciwy komputer marki Dell, który posiada procesor Pentium III 1 GHz i zaledwie 256 MB pamięci RAM.

Instalacja przebiegła bez problemów. System po instalacji załadował się stosunkowo szybko, działa stabilnie i przyzwoicie jak na tak zawrotne parametry komputera.

Pierwsza rzecz, jaka od razu rzuca się w oczy, to dedykowane specjalnie dla Lubuntu (Ubuntu + LXDE) centrum oprogramowania, które tutaj nazywa się Centrum oprogramowania Lubuntu. W prównaniu do znanego z Xubuntu (Centrum oprogramowania Ubuntu), te jest zdecydowanie prostsze i o wiele lżejsze.

Lubuntu-centrum Podobnie jak w Xubuntu, tu również programy i aplikacje poukładane są tematycznie, jednak interfejs nie jest już tak ładny jak ten znany z Xubuntu. Dzięki temu jednak zyskujemy szybkość działania.

Lubuntu od razu po zainstalowaniu gotowe jest do pracy. Zawiera programy do przeglądania zdjęć, nagrywania płyt CD i DVD, przeglądarki dokumentów (np. PDF), edytor tekstu AbiWord i arkusz kalkulacyjny Gnumeric, przeglądarkę internetową Firefox, komunikator internetowy Pidgin (obsługuje m. in. protokół GG oraz czat Facebook), odtwarzacze filmów i muzyki, klient poczty e-mail, itp. Całą resztę można znaleźć i zainstalować jednym kliknięciem w Centrum oprogramowania Lubuntu.

Jedynym praktycznie zastrzeżeniem w pracy z tym systemem na tak starym komputerze okazało się korzystanie z przeglądarki internetowej Firefox. Najnowszy Firefox w połączeniu z pamięcią RAM 256 MB skutkuje niestety bardzo wolnym działaniem, a cięższe strony (np. zaawansowane i rozbudowane portale internetowe) potrafiły wręcz zawiesić przeglądarkę. Na te problemy jest oczywiście rozwiązanie, bowiem wystarczy zainstalować lżejszą przeglądarkę. W tym miejscu polecam przede wszystkim dwie. Jeśli chcemy używać przeglądarki tylko do sprawdzania podstawowych rzeczy w internecie (np. czytanie wiadomości, sprawdzenie pogody…) polecam tekstową przeglądarkę Dillo.

Dillo

Jeśli natomiast chcielibyśmy widzieć większą zawartość stron www, w tym skrypty Java itp, polecam Dooble.

Dooble

Obie imponują swoją szybkością. Oczywiście na wszelki wypadek warto zostawić sobie Firefox, gdyby obie powyższe przeglądarki nie potrafiły otworzyć jakiegoś elementu strony www.

A jak prezentuje się Lubuntu?

Lubuntu 1

Lubuntu 2

Lubuntu 4

Lubuntu 5

Obsługa sprzętu również nie przysporzyła problemów. Dwa różne modemy USB do mobilnego internetu, urządzenie wielofunkcyjne oraz przenośne dyski zostały wykryte od razu po podłączeniu.

Polecam więc wypróbowanie Lubuntu na naszym starszym sprzęcie, który z pewnością zyska nowe życie i zupełnie nowe oblicze. Lubuntu można bezpłatnie pobrać z internetu. Najnowsza wersja to 14.04 LTS (wersja o wydłużonym wsparciu technicznym).

***
Stronę tworzymy na internecie mobilnym
OTVARTA
Znajdziesz nas w:
tekst alternatywnytekst alternatywny
Subscribe
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

9 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
regulator
regulator
10 lat temu

Wszystko dobrze, a czy są emulatory windowsa? mam program serwisowy, który działa tylko pod windows. Czy podłączenie konwertera USB-RS232 będzie również poprawnie wykryte i zainstalowane?

Jacek (redakcja)
10 lat temu

Witam:) Linux, poza stabilnością i bezpieczeństwem (i oczywiście tym, że jest darmowy dla wszystkich, również dla firm) cechuje się również dużymi możliwościami konfiguracji. Do tego należą również emulatory Windowsa, ale o nich, z racji, że to już wiedza dość zaawansowana, będzie później. Póki co chcę w sposób ogólny przedstawić alternatywę, jaką jest Linux dla przeciętnych – głównie domowych – użytkowników, którzy używają komputera do podstawowych rzeczy, jak np. internet, e-mail, oglądanie wideo, tworzenie dokumentów, przeglądanie zdjęć, słuchanie muzyki itp, a mimo wszystko płacą nie tylko za system operacyjny, ale również za dodatkowe programy (Office, program antywirusowy…). Jeśli chodzi o Linuxa… Czytaj więcej »

regulator
regulator
10 lat temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Swego czasu miałem Redhata ale to były lata 90 ubiegłego stulecia. Niewiele z tego pamiętam oprócz jednej komendy /killall czy coś takiego. Ostatnie pytanie może dla Ciebie oczywiste i śmieszne ale ja już stary jestem więc zapytam: czy chcąc mieć dwa systemy każdego trzeba robić osobną partycję na dysku?

Jacek (redakcja)
10 lat temu

Jeśli użytkownik instaluje Linuxa na komputerze, na którym już jest system Windows, to jest to najprostsze rozwiązanie na początek, ponieważ w ogóle nie trzeba zajmować się partycjonowaniem dysku.

Dlaczego?

Przy instalacji Linuxa obok Windowsa system Linux sam stworzy sobie partycję, trzeba tylko ręcznie podać jej wielkość. Partycje Windowsa pozostaną nietknięte a poza tym Windows nie będzie widział partycji Linuxa, stąd też pracując na Windowsie nie będzie niedogodności w postaci kolejnego dodatkowego dysku.

Jacek (redakcja)
10 lat temu

A poza tym lata ’90 to było bardzo dawno. W Linuxie od tego czasu zmieniło się naprawdę wiele, więc tym bardziej zachęcam spróbować 🙂

regulator
regulator
10 lat temu

miało być „…dla każdego…”.

regulator
regulator
10 lat temu

Witam. Właśnie wypaliłem płytkę iso i wystartowałem z niej Kubuntu. Jestem pod wrażeniem. Wszystko działa błyskawicznie, drukarki, pamięci na USB, modemy, wifi, nawet Aero2 odpaliłem bez problemu. Na prawdę jest to ciekawa alternatywa dla Windows.

Jacek (redakcja)
10 lat temu

Kubuntu jest w dodatku piękny 🙂 Te środowisko graficzne ma fajne efekty (pływanie i zanikanie okien, pulpit 3D, itp).

Najważniejsze, żeby Linuxa na bieżąco aktualizować. Wystarczy raz na tydzień. Wówczas na pewno wykryje 99% podłączonego sprzętu i to od razu, bez zbędnych kombinacji. Aktualizacje automatyczne są włączone domyślnie, więc gdy się pojawiają – system informuje.

Alternatywa ciekawa i w dodatku całkiem darmowa. Polecam wypróbowanie darmowego pakietu biurowego LibreOffice (jest w centrum oprogramowania)

Pozdrawiam!

Jacek

regulator
regulator
10 lat temu

Witam,Tak, grafika bardzo przyjemna dla oka i ciekawe efekty. Co do Libre mam go na Windowsie od ponad 3 lat. Niestety „ibu-fragman się rozwalił”, nie można ustawić dysków i nici z instalacji. Pewnie dlatego, że mam jedną partycję 500GB wyskakuje ten błąd albo coś źle robię. Pozdrawiam.

9
0
Skomentujx