Lycamobile – rejestracja kart Pre-Paid na podstawie skanu dokumentu tożsamości

Chyba nie wszyscy operatorzy komórkowi dobrze wczytali się w nowe przepisy, które wprowadzają obowiązek rejestracji kart Pre-Paid w Polsce. Międzynarodowy wirtualny operator komórkowy Lycamobile, który od listopada 2011 roku działa również w Polsce, informuje na swojej stronie internetowej o możliwości rejestracji i weryfikacji danych na podstawie skanu dokumentu tożsamości.

W związku z wejściem w życie tzw. ustawy antyterrorystycznej od 25 lipca b.r. w Polsce istnieje obowiązek rejestracji kart Pre-Paid. Karty zakupione i aktywowane przed 25 lipca b.r. muszą zostać zarejestrowane najpóźniej do 1 lutego 2017 roku (w przeciwnym razie zostaną wyłączone), zaś te zakupione po wejściu w życiu nowych przepisów przed aktywacją muszą zostać zarejestrowane, a operator musi potwierdzić poprawność podanych we wniosku rejestracyjnym danych.

Na specjalnie dodanej podstronie dotyczącej rejestracji kart Pre-Paid Lycamobile Polska informuje o dwóch sposobach rejestracji karty Pre-Paid drogą elektroniczną:

  • Poprzez wypełnienie specjalnego formularza na stronie internetowej operatora i dodanie skanu dokumentu tożsamości
  • Poprzez wysłanie maila na adres doc[at]lycamobile.pl ze wszystkimi wymaganymi danymi, jak np. imię, nazwisko, PESEL lub numer i seria dowodu tożsamości (dowód osobisty, paszport, a dla obcokrajowców spoza UE Karta Pobytu), jako załącznik maila należy dodać skan dokumentu tożsamości

Operator dodaje, że po przesłaniu wszystkich niezbędnych danych karta SIM (w przypadku nowo zakupionej karty) zostanie aktywowana nawet w ciągu 2 godzin.

Niestety, jak poinformowało nas Ministerstwo Cyfryzacji weryfikacja danych podanych we wniosku o rejestrację karty SIM na podstawie skanów/kopii dokumentu tożsamości jest niedopuszczalna:

– „Moc potwierdzenia tożsamości ma tylko dokument, a nie jego kopia” – powiedział nam rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys (więcej na ten temat >>).

To samo można wywnioskować wczytując się w nowe przepisy. Oznacza to, że sposób rejestracji kart SIM w Lycamobile drogą elektroniczną jest sprzeczny z obowiązującym w Polsce prawem. Co więc z klientami, którzy w taki właśnie sposób zarejestrują swoje karty Pre-Paid?

Lycamobile Polska informuje również na swojej stronie internetowej o możliwości rejestracji kart Pre-Paid w punktach sprzedaży starterów, jednak dzisiaj trudno znaleźć jakiekolwiek dane na temat lokalizacji takich punktów.

Źródło/Fot: Lycamobile, wł

0 0 vote
Article Rating
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

38 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 lat temu

Międzynarodowy operator to się nie boi, kto mu co zrobi. Maksymalna kara to 3% przychodu z działalności w Polsce, najwyżej zapłacą, poza tym prawie nigdy nie jest wymierzana najwyższa kara, to tylko taki straszak, w praktyce kara jest dużo niższa. Dodatkowo, po odwołaniu od ewentualnej kary nałożonej przez UKE, postępowanie sądowe będzie się ciągnęło latami, ich prawnicy będą mieli swoje argumenty (w sądzie nie ma znaczenia jakaś opinia Ministerstwa Cyfryzacji) . Podsumowując, dadzą radę, robią tak jak im się najbardziej opłaca.

Ja
Ja
3 lat temu

Coś w tym jest. Nie mniej będzie na nich ciążył obowiązek wyłączenia niepotwierdzonych numerów

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Ja

– dopiero po zakończeniu całej drogi odwoławczej i prawomocnym, ostatecznie niekorzystnym dla nich wyroku sądu… poza tym to od nich zależy do ilu numerów zweryfikowanych za pomocą skanu się przyznają… Myślę, że “nie srają w gacie” tak jak nasi rodzimi operatorzy.

Ja
Ja
3 lat temu

Ale UKE to regulator i jeśli mnie pamięć nie myli to operator bez względu na to czy do sądu pójdzie czy nie musi się do nakazu wydanego przez UKE dostosować. Tzn jeśli karzą wyłaczyć numery bo niezarejestrowane to najpierw muszą wyłaczyć a potem mogą dochodzić swoich racji w sądzie.

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Ja

Przejrzałem prawo telekomunikacyjne i nie widzę możliwości prawnej wydania przez UKE nakazu wyłączenia konkretnych numerów według widzimisię UKE, a tym bardziej nakazu wyłączenia konkretnych numerów z rygorem natychmiastowej wykonalności. Natomiast od nałożonej kary za rzekome nieprzestrzeganie prawa telekomunikacyjnego oraz zaleceń pokontrolnych zawsze można się odwołać do sądu. Ustawa antyterrorystyczna nie dała UKE żadnych dodatkowych uprawnień w tym zakresie.

Ja
Ja
3 lat temu
Reply to  Marek

W ustawie jest wprost napisane, że czas na rejestrację numerów oraz potwierdzenie danych upływa 1 lutego 2017. Jest też wprost napisane co z numerami, które zarejestrowane nie zostaną

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Ja

ale przecież Lyca REJESTRUJE numery, tylko wykorzystuje do tego skan dowodu, w ich mniemaniu numery są zarejestrowane prawidłowo. Od rozstrzygnięcia czy ostatecznie tak można, czy nie, jest sąd. Operator stoi na stanowisku, że można, ministerstwo, że nie można, mamy sporne stanowiska. Nawiasem mówiąc sama ustawa antyterrorystyczna nie przewiduje żadnych kar za niedostosowanie się do niej.

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  JacekK

, ale przecież Lycamobile rejestruje numery i stoi na stanowisku, że robi to prawidłowo i że jak najbardziej przestrzega ustawy. Jeśli ministerstwo czy UKE mają inne zdanie na ten temat to od rozstrzygnięcia tego sporu jest sąd. Nawiasem mówiąc sama ustawa antyterrorystyczna nie przewiduje żadnych kar za niedostosowanie się do niej, pozostają więc ewentualnie tylko ogólne kary z prawa telekomunikacyjnego, a od każdej kary można się odwołać.

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Marek

@JacekK UKE nie ma jakiejś tajemniczej wajchy, centralnego wyłącznika numerów on/off, gdzie jednym kliknięciem mogą odgórnie wyłączyć wszystkie numery, które ich zdaniem są niepoprawnie zarejestrowane. Już nie mówiąc o tym, że dopóki Lycamobile nie udostępni wykazu numerów zarejestrowanych po 24. lipca za pomocą skanu, to UKE nie będzie wiedziało, które to konkretnie numery są. Co w takim ewentualnym wykazie by się znalazło też zależy od Lyca. Czy UKE może w ogóle żądać takiego wykazu – nie widzę zbytnio podstaw prawnych. Więc w praktyce od stanowiska Lycamobile zależy bardzo dużo 🙂 Jedyny straszak to kara do 3% przychodu (tak samo jak… Czytaj więcej »

QWERTY
QWERTY
3 lat temu
Reply to  Marek

Marek, UKE to zdaje się regulator rynku, tak samo jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jak KRRiT zabierała koncesję dla radia RMF FM na nadawanie programów lokalnych (rozszczepień) to decyzja regulatora podlegała natychmiastowemu wykonaniu. RMF FM co prawda zaskarżył decyzję do sądu, jednak najpierw musiał pozamykać studia lokalne. Sprawę sądową po wielu latach wygrali, ale co z tego? UKE natomiast wkrótce wyłączy podwarszawskie radio Hobby, które straciło koncesję. Pewnie jakiś prokurator z Policją i pracownikami UKE odwiedzi nadawcę i zabierze sprzęt. Radio Hobby też zamierza się od decyzji odwołać, ale najpierw MUSI ją wykonać natychmiast. Lycamobile nie będzie miała tak… Czytaj więcej »

InterNR_505
InterNR_505
3 lat temu

Bojkot to jedyna rada na teraz , potem “wymienialnie” , zmuszeni, rejestrujemy kartę i wymieniamy z przypadkowymi osobami.. ustalamy miejsce na ten przykład co niedzielę rynek i wymieniamy się nierozpakowanymi starterami bezpieczniejsze od rejestrowania na lewy dowód bo namierzą i wsadzą do pudła pewnie pojawią się koniki pod sklepami i będą rejestrować za piwo na siebie. Możliwe tłumaczenia w razie problemów ; zgubiłem była bez kasy to nie zgłaszałem.. czemu rozmawiam przez zarejestrowaną na kogoś innego? BO CENIĘ WOLNOŚĆ I SIĘ WYMIENIŁEM !!!! Jak będą chcieli karać za używanie cudzej to się ośmieszą bo potwierdzą że nie chodzi o terrorystów… Czytaj więcej »

Pepek
Pepek
3 lat temu

Lyca dawno leci w kulki. Ciągle awarie i problemy

Poster
Poster
3 lat temu

A wiadomo jak rejestrowac nr w Kluczu? Wszedlem na ich Fb a tam tylko sie zala o paszportach wietnamskich, dla Polakow zadnego info.

Ja
Ja
3 lat temu
Reply to  Poster

Nie wiadomo. Piszą na Facebooku o jakichś punktach, przelewach bankowych ale konkretów zero, bo ani nie wiadomo co z tymi przelewami i na jaki numer konta przelewać ani też w których konkretnie punktach można zarejestrować. Mają klientów za wróżki? Nie wspomnę już o bezpieczeństwie pozostawiania danych w jakimś punkcie na formularzu rejestracyjnym, który może będzie się walał to tu to tam.

Marcin
Marcin
3 lat temu

Ustawa jest niezgodna z prawem ponieważ prawo nie działa wstecz.
Więc rejestracja aktywnych numerów jest niezgodna z literą prawa.
Tak więc wszystko zależy od interpretacji przepisów.

it
it
3 lat temu
Reply to  Marcin

Ustawa nie wynaga rejestracji wstecz. Wynaga rejestracji wszystkich nowych (po 25.07) oraz aktywnych (do 1.02) numerów. Rowne prawo dla wszystkich, nic do podwazenia.

bashar
bashar
3 lat temu

JacekK:

usunąłem ten komentarz, ponieważ zawierał wrażliwe dane. Proszę o rozwagę!

Kasia
Kasia
3 lat temu

mam pytanie gdzie idzie zarjestrowac karty bo ja juz nie mam sil u nas nigdzie w punktach nie idzie na necie tez nie umiem dodzwonic sie do nich tez nie umie no szok mam pecha jak nic a musze zarejestrowac az 3 karty masakra z gory dzieki za odp

Kasia
Kasia
3 lat temu
Reply to  JacekK

Piekary śląskie

Kasia
Kasia
3 lat temu
Reply to  Kasia

z tym ze tam gdzie sie pytalam to powiedzieli ze u nich sie nie da to ja juz nie wiem ahhaah
z gory bardzo dziekuje za pomoc serdecznie pozdrawiam

Terni
Terni
3 lat temu
Reply to  JacekK

Wskazane są tylko te punkty w których można kupić doładowanie. Gdy wybierze się opcję samej rejestracji posiadanej już karty SIM, to żadnego punktu nie wskaże.

Robert
Robert
3 lat temu
Reply to  JacekK

Witam.Jestem z Jastrzębia-Zdroju.Gdzie mogę zarejestrować kartę lycamobile?

Aga
Aga
3 lat temu

to jakaś porażka z ta lycamobile nie można się dodzwonić ani ściągnąć formularza z internetu . gdzie w okolicy wadowic można zarejestrować ten numer/? proszę o odpowiedz.

gosc
gosc
3 lat temu

W kioskach Ruchu ciezko zarejestrowac karte,moze w duzych miastach tak ale na wsi i miasteczkach nie rejestruja kart juz uzywanch tylko nowo zakupione.i nie zawsze dziala ciagle pokazuje blad.to jak jest z ta rejestracja .w Starogardzie Gdanskim na stronie operatora jest pokazane 8 punktow rejestracji a dziala tylko jeden i to nie zawsze sprawny.

Marzena
Marzena
3 lat temu

Witam, kupiłam nowy numer lycamobile (polski) 20 stycznia, starter został od razu zarejestrowany. Dopiero 3 lutego numer został uruchomiony ale na terytorium Niemiec. Niestety do tej pory nie działa. Wyskakuje informacja : nie zarejestrowany w sieci . Nie mogę skontaktować się z lycamobile. Jak uruchomić ten numer będąc w Niemczech.

Marzena
Marzena
3 lat temu

Kupiłam nową kartę sim, która została zarejestrowana w kiosku ruchu- nie wkładałam jej do telefonu – (pani powiedziała,że karta zarejestrowana po wpisaniu moich danych). Kartę sim została włożona do telefonu dopiero 3 lutego na terytorium Niemiec.(nie przyszedł ,żaden sms potwierdzający zakończenie rejestracji). Na telefonie jest zasięg. Tak telefon był ponownie uruchamiany.

Marzena
Marzena
3 lat temu

Oczywiście z BOK próbowałam się skontaktować – bez rezultatu. Przy próbie połączenia wyskakuje komunikat nie zarejestrowano w sieci. Nie mogę sprawdzić stanu konta – ten sam komunikat, ale na starterze pisało 5zł na połączenia. Nie wiem właściwie jaki mam numer- na karcie sim go niema , na głównej karcie (z której wyłamywałam kartę sim) jest tylko numer PUK . Skrót *132# – komunikat nie zarejestrowano w sieci. Trudno, widocznie błędem było nie uruchomienie startera w Polsce. Moje pytanie: czy będę mogła zarejestrować ten numer pod koniec lutego ? czy muszę kupić nowy starter?

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Brawo dla debilnych nadgorliwych. Rejestruję karty wysyłając skan dowodu osobistego we wszystkich krajach UE, tylko nie w kraju, w którym został wydany – czy nie jest to paradox? Potwierdza się tylko nastawienie Polski do klienta, ma go w du..e! Kiedy Europa robi wszystko żeby ułatwić klientom życie, Polska tymczasem traktuje wszystkich jak udowodnionych przestępców i terrorystów. Jednocześnie gołym okiem widać gdzie władze mają zasadę domniemania niewinności. PS. Gratuluję przegranych spraw w Trybunale Sprawiedliwości. Idźcie nadal tym tokiem myślenia, przecież skarb państwa ma jeszcze kasę na odszkodowania.

38
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x