Lycamobile – rejestracja kart Pre-Paid na podstawie skanu dokumentu tożsamości

Chyba nie wszyscy operatorzy komórkowi dobrze wczytali się w nowe przepisy, które wprowadzają obowiązek rejestracji kart Pre-Paid w Polsce. Międzynarodowy wirtualny operator komórkowy Lycamobile, który od listopada 2011 roku działa również w Polsce, informuje na swojej stronie internetowej o możliwości rejestracji i weryfikacji danych na podstawie skanu dokumentu tożsamości.

W związku z wejściem w życie tzw. ustawy antyterrorystycznej od 25 lipca b.r. w Polsce istnieje obowiązek rejestracji kart Pre-Paid. Karty zakupione i aktywowane przed 25 lipca b.r. muszą zostać zarejestrowane najpóźniej do 1 lutego 2017 roku (w przeciwnym razie zostaną wyłączone), zaś te zakupione po wejściu w życiu nowych przepisów przed aktywacją muszą zostać zarejestrowane, a operator musi potwierdzić poprawność podanych we wniosku rejestracyjnym danych.

Na specjalnie dodanej podstronie dotyczącej rejestracji kart Pre-Paid Lycamobile Polska informuje o dwóch sposobach rejestracji karty Pre-Paid drogą elektroniczną:

 • Poprzez wypełnienie specjalnego formularza na stronie internetowej operatora i dodanie skanu dokumentu tożsamości
 • Poprzez wysłanie maila na adres doc[at]lycamobile.pl ze wszystkimi wymaganymi danymi, jak np. imię, nazwisko, PESEL lub numer i seria dowodu tożsamości (dowód osobisty, paszport, a dla obcokrajowców spoza UE Karta Pobytu), jako załącznik maila należy dodać skan dokumentu tożsamości

Operator dodaje, że po przesłaniu wszystkich niezbędnych danych karta SIM (w przypadku nowo zakupionej karty) zostanie aktywowana nawet w ciągu 2 godzin.

Niestety, jak poinformowało nas Ministerstwo Cyfryzacji weryfikacja danych podanych we wniosku o rejestrację karty SIM na podstawie skanów/kopii dokumentu tożsamości jest niedopuszczalna:

– „Moc potwierdzenia tożsamości ma tylko dokument, a nie jego kopia” – powiedział nam rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys (więcej na ten temat >>).

To samo można wywnioskować wczytując się w nowe przepisy. Oznacza to, że sposób rejestracji kart SIM w Lycamobile drogą elektroniczną jest sprzeczny z obowiązującym w Polsce prawem. Co więc z klientami, którzy w taki właśnie sposób zarejestrują swoje karty Pre-Paid?

Lycamobile Polska informuje również na swojej stronie internetowej o możliwości rejestracji kart Pre-Paid w punktach sprzedaży starterów, jednak dzisiaj trudno znaleźć jakiekolwiek dane na temat lokalizacji takich punktów.

Źródło/Fot: Lycamobile, wł

37 komentarzy do “Lycamobile – rejestracja kart Pre-Paid na podstawie skanu dokumentu tożsamości

 • 1 sierpnia 2016 at 14:23
  Permalink

  Międzynarodowy operator to się nie boi, kto mu co zrobi. Maksymalna kara to 3% przychodu z działalności w Polsce, najwyżej zapłacą, poza tym prawie nigdy nie jest wymierzana najwyższa kara, to tylko taki straszak, w praktyce kara jest dużo niższa. Dodatkowo, po odwołaniu od ewentualnej kary nałożonej przez UKE, postępowanie sądowe będzie się ciągnęło latami, ich prawnicy będą mieli swoje argumenty (w sądzie nie ma znaczenia jakaś opinia Ministerstwa Cyfryzacji) . Podsumowując, dadzą radę, robią tak jak im się najbardziej opłaca.

  Odpowiedź
 • 1 sierpnia 2016 at 15:10
  Permalink

  Coś w tym jest. Nie mniej będzie na nich ciążył obowiązek wyłączenia niepotwierdzonych numerów

  Odpowiedź
  • 1 sierpnia 2016 at 15:20
   Permalink

   @Ja – dopiero po zakończeniu całej drogi odwoławczej i prawomocnym, ostatecznie niekorzystnym dla nich wyroku sądu… poza tym to od nich zależy do ilu numerów zweryfikowanych za pomocą skanu się przyznają… Myślę, że “nie srają w gacie” tak jak nasi rodzimi operatorzy.

   Odpowiedź
 • 1 sierpnia 2016 at 18:16
  Permalink

  Ale UKE to regulator i jeśli mnie pamięć nie myli to operator bez względu na to czy do sądu pójdzie czy nie musi się do nakazu wydanego przez UKE dostosować. Tzn jeśli karzą wyłaczyć numery bo niezarejestrowane to najpierw muszą wyłaczyć a potem mogą dochodzić swoich racji w sądzie.

  Odpowiedź
  • 1 sierpnia 2016 at 22:41
   Permalink

   @Ja Przejrzałem prawo telekomunikacyjne i nie widzę możliwości prawnej wydania przez UKE nakazu wyłączenia konkretnych numerów według widzimisię UKE, a tym bardziej nakazu wyłączenia konkretnych numerów z rygorem natychmiastowej wykonalności. Natomiast od nałożonej kary za rzekome nieprzestrzeganie prawa telekomunikacyjnego oraz zaleceń pokontrolnych zawsze można się odwołać do sądu. Ustawa antyterrorystyczna nie dała UKE żadnych dodatkowych uprawnień w tym zakresie.

   Odpowiedź
   • 2 sierpnia 2016 at 08:19
    Permalink

    W ustawie jest wprost napisane, że czas na rejestrację numerów oraz potwierdzenie danych upływa 1 lutego 2017. Jest też wprost napisane co z numerami, które zarejestrowane nie zostaną

    Odpowiedź
    • 2 sierpnia 2016 at 20:16
     Permalink

     @Ja ale przecież Lyca REJESTRUJE numery, tylko wykorzystuje do tego skan dowodu, w ich mniemaniu numery są zarejestrowane prawidłowo. Od rozstrzygnięcia czy ostatecznie tak można, czy nie, jest sąd. Operator stoi na stanowisku, że można, ministerstwo, że nie można, mamy sporne stanowiska. Nawiasem mówiąc sama ustawa antyterrorystyczna nie przewiduje żadnych kar za niedostosowanie się do niej.

     Odpowiedź
   • JacekK
    2 sierpnia 2016 at 12:58
    Permalink

    @Marek

    Trzeba zajrzeć do ustawy antyterrorystycznej:

    “Art. 60. 1. Do dnia 1 lutego 2017 r. abonenci usług przedpłaconych, którzy zawarli umowę przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, są obowiązani do podania dostawcy usług przedpłaconych danych, o których mowa w art. 60b ust. 1 ustawy zmienianej w art. 43 i potwierdzenia ich w sposób, o którym mowa w art. 60b ust. 3 i 4 ustawy zmienianej w art. 43.

    2. Dostawca usług przedpłaconych w publicznej sieci telekomunikacyjnej zaprzestaje świadczenia tych usług abonentom, którzy:
    1) nie podali danych określonych w art. 60b ust. 1 ustawy zmienianej w art. 43 lub
    2) których dane nie zostały potwierdzone zgodnie z art. 60b ust. 3 i 4 ustawy zmienianej w art. 43.”

    Odpowiedź
    • 2 sierpnia 2016 at 20:25
     Permalink

     @JacekK, ale przecież Lycamobile rejestruje numery i stoi na stanowisku, że robi to prawidłowo i że jak najbardziej przestrzega ustawy. Jeśli ministerstwo czy UKE mają inne zdanie na ten temat to od rozstrzygnięcia tego sporu jest sąd. Nawiasem mówiąc sama ustawa antyterrorystyczna nie przewiduje żadnych kar za niedostosowanie się do niej, pozostają więc ewentualnie tylko ogólne kary z prawa telekomunikacyjnego, a od każdej kary można się odwołać.

     Odpowiedź
     • JacekK
      2 sierpnia 2016 at 23:00
      Permalink

      Stanowisko Lycamobile to sprawa drugorzędna. To tak, jakby stali na stanowisku, że nie muszą odpowiedzieć na reklamację w terminie 30 dni.

      Pozdrawiam 🙂

     • 3 sierpnia 2016 at 00:58
      Permalink

      @JacekK UKE nie ma jakiejś tajemniczej wajchy, centralnego wyłącznika numerów on/off, gdzie jednym kliknięciem mogą odgórnie wyłączyć wszystkie numery, które ich zdaniem są niepoprawnie zarejestrowane. Już nie mówiąc o tym, że dopóki Lycamobile nie udostępni wykazu numerów zarejestrowanych po 24. lipca za pomocą skanu, to UKE nie będzie wiedziało, które to konkretnie numery są. Co w takim ewentualnym wykazie by się znalazło też zależy od Lyca. Czy UKE może w ogóle żądać takiego wykazu – nie widzę zbytnio podstaw prawnych. Więc w praktyce od stanowiska Lycamobile zależy bardzo dużo 🙂 Jedyny straszak to kara do 3% przychodu (tak samo jak w przypadku nierozpatrywania reklamacji w terminie), a żeby do płacenia doszło, to kara musi się uprawomocnić.
      Ostateczna ostateczność dla takiego operatora jak Lyca, gdyby ta cała przepychanka prawna zakończyła się dla nich niepomyślnie, to wyjście z polskiego rynku. Póki co argument mają mocny: minister wbrew zapisowi ustawy nie wydał nawet stosownego obwieszczenia odnośnie systemów teleinformatycznych zapewniających wiarygodność i autoryzację użytkownika, więc postępują według własnego uznania.
      Również pozdrawiam

     • 3 sierpnia 2016 at 08:50
      Permalink

      Marek, UKE to zdaje się regulator rynku, tak samo jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jak KRRiT zabierała koncesję dla radia RMF FM na nadawanie programów lokalnych (rozszczepień) to decyzja regulatora podlegała natychmiastowemu wykonaniu. RMF FM co prawda zaskarżył decyzję do sądu, jednak najpierw musiał pozamykać studia lokalne. Sprawę sądową po wielu latach wygrali, ale co z tego? UKE natomiast wkrótce wyłączy podwarszawskie radio Hobby, które straciło koncesję. Pewnie jakiś prokurator z Policją i pracownikami UKE odwiedzi nadawcę i zabierze sprzęt. Radio Hobby też zamierza się od decyzji odwołać, ale najpierw MUSI ją wykonać natychmiast.

      Lycamobile nie będzie miała tak lekko. Krajowi operatorzy nie ładowaliby się w takie koszty i nie srali w gacie. Bo jak UKE jednak znajdzie sposób, to wtedy będzie za późno. Lycamobile wtedy szkoda mi nie będzie, ale jej klientów już tak.

 • 1 sierpnia 2016 at 18:48
  Permalink

  Bojkot to jedyna rada na teraz , potem “wymienialnie” ,
  zmuszeni, rejestrujemy kartę i wymieniamy z przypadkowymi osobami..
  ustalamy miejsce na ten przykład co niedzielę rynek
  i wymieniamy się nierozpakowanymi starterami
  bezpieczniejsze od rejestrowania na lewy dowód bo namierzą i wsadzą do pudła
  pewnie pojawią się koniki pod sklepami i będą rejestrować za piwo na siebie.
  Możliwe tłumaczenia w razie problemów ;
  zgubiłem była bez kasy to nie zgłaszałem..
  czemu rozmawiam przez zarejestrowaną na kogoś innego?
  BO CENIĘ WOLNOŚĆ I SIĘ WYMIENIŁEM !!!!
  Jak będą chcieli karać za używanie cudzej to się ośmieszą
  bo potwierdzą że nie chodzi o terrorystów
  tylko o łatwiejsze kontrolowanie bydełka.
  Jeśli wszystko zawiedzie to nie będę doładowywał
  tylko kupował nowy starter
  (20 osób zablokuje wszelką sprzedaż w sklepach )
  Jeśli ograniczą do jednej karty na osobę to będę
  przerejestrowywał jak tylko skończą się środki na karcie
  po co ? po to aby cała zabawa przestała być opłacalna dla operatorów…
  Oczywiście zmuszeni zarejestrować kartę
  wchodzimy do salonu z piciem i kanapkami 5 minut przed zamknięciem
  i nie dajemy się wyrzucić bez zarejestrowania
  lub zaświadczenia że o odmowie rejestracji…
  (pamiętaj nie pozwalaj kopiować dowodu
  , nie wolno tego zrobić nawet w banku bez Twojego zezwolenia)
  żądaj przepisów wykonawczych i czytaj powoli….
  kilkuset takich upierdliwych klientów upieprzy cały system na kilka miesięcy
  a może lat, NO I PO CO KOMU BĘDZIE DZIURAWY SYSTEM ?
  NIE JESTEŚ ZWIERZĘCIEM ABY KTOŚ CIEBIE CZIPOWAŁ
  PODAJ DALEJ 🙂

  Odpowiedź
 • 1 sierpnia 2016 at 22:19
  Permalink

  Lyca dawno leci w kulki. Ciągle awarie i problemy

  Odpowiedź
 • 1 sierpnia 2016 at 22:35
  Permalink

  A wiadomo jak rejestrowac nr w Kluczu? Wszedlem na ich Fb a tam tylko sie zala o paszportach wietnamskich, dla Polakow zadnego info.

  Odpowiedź
  • 2 sierpnia 2016 at 08:18
   Permalink

   Nie wiadomo. Piszą na Facebooku o jakichś punktach, przelewach bankowych ale konkretów zero, bo ani nie wiadomo co z tymi przelewami i na jaki numer konta przelewać ani też w których konkretnie punktach można zarejestrować. Mają klientów za wróżki? Nie wspomnę już o bezpieczeństwie pozostawiania danych w jakimś punkcie na formularzu rejestracyjnym, który może będzie się walał to tu to tam.

   Odpowiedź
 • 6 sierpnia 2016 at 22:14
  Permalink

  Ustawa jest niezgodna z prawem ponieważ prawo nie działa wstecz.
  Więc rejestracja aktywnych numerów jest niezgodna z literą prawa.
  Tak więc wszystko zależy od interpretacji przepisów.

  Odpowiedź
  • 8 sierpnia 2016 at 17:44
   Permalink

   Ustawa nie wynaga rejestracji wstecz. Wynaga rejestracji wszystkich nowych (po 25.07) oraz aktywnych (do 1.02) numerów. Rowne prawo dla wszystkich, nic do podwazenia.

   Odpowiedź
 • 30 października 2016 at 10:58
  Permalink

  JacekK:

  usunąłem ten komentarz, ponieważ zawierał wrażliwe dane. Proszę o rozwagę!

  Odpowiedź
 • 23 listopada 2016 at 15:45
  Permalink

  mam pytanie gdzie idzie zarjestrowac karty bo ja juz nie mam sil u nas nigdzie w punktach nie idzie na necie tez nie umiem dodzwonic sie do nich tez nie umie no szok mam pecha jak nic a musze zarejestrowac az 3 karty masakra z gory dzieki za odp

  Odpowiedź
  • JacekK
   23 listopada 2016 at 17:44
   Permalink

   Witam,

   najprościej w kiosku sieci RUCH. Te są w każdym niemal mieście. Proszę o podanie miasta, podam wtedy konkretne adresy najbliższych punktów 🙂

   Odpowiedź
    • 25 listopada 2016 at 14:18
     Permalink

     z tym ze tam gdzie sie pytalam to powiedzieli ze u nich sie nie da to ja juz nie wiem ahhaah
     z gory bardzo dziekuje za pomoc serdecznie pozdrawiam

     Odpowiedź
     • 19 grudnia 2016 at 22:00
      Permalink

      Wskazane są tylko te punkty w których można kupić doładowanie. Gdy wybierze się opcję samej rejestracji posiadanej już karty SIM, to żadnego punktu nie wskaże.

     • JacekK
      21 grudnia 2016 at 10:25
      Permalink

      Najlepiej zapytać w kioskach RUCH, to największa sieć, rozpoznawalna, w której można zarejestrować kartę Lycamobile

   • 24 stycznia 2017 at 16:10
    Permalink

    Witam.Jestem z Jastrzębia-Zdroju.Gdzie mogę zarejestrować kartę lycamobile?

    Odpowiedź
 • 12 stycznia 2017 at 19:47
  Permalink

  to jakaś porażka z ta lycamobile nie można się dodzwonić ani ściągnąć formularza z internetu . gdzie w okolicy wadowic można zarejestrować ten numer/? proszę o odpowiedz.

  Odpowiedź
 • 17 stycznia 2017 at 11:04
  Permalink

  W kioskach Ruchu ciezko zarejestrowac karte,moze w duzych miastach tak ale na wsi i miasteczkach nie rejestruja kart juz uzywanch tylko nowo zakupione.i nie zawsze dziala ciagle pokazuje blad.to jak jest z ta rejestracja .w Starogardzie Gdanskim na stronie operatora jest pokazane 8 punktow rejestracji a dziala tylko jeden i to nie zawsze sprawny.

  Odpowiedź
 • 9 lutego 2017 at 10:52
  Permalink

  Witam, kupiłam nowy numer lycamobile (polski) 20 stycznia, starter został od razu zarejestrowany. Dopiero 3 lutego numer został uruchomiony ale na terytorium Niemiec. Niestety do tej pory nie działa. Wyskakuje informacja : nie zarejestrowany w sieci . Nie mogę skontaktować się z lycamobile. Jak uruchomić ten numer będąc w Niemczech.

  Odpowiedź
  • JacekK
   9 lutego 2017 at 11:08
   Permalink

   Dzień dobry,

   trochę nie rozumiem, gdyż w jednym zdaniu pisze Pani, że numer został uruchomiony na terenie Niemiec, w kolejnym, że nadal nie działa. Niezarejestrowany w sieci, to jak rozumiem ma Pani na myśli, że na telefonie nie ma zasięgu, tak? Przyszedł SMS o pomyślnym zakończeniu procesu rejestracji numeru? Próbowała Pani ponownie uruchomić telefon?

   Odpowiedź
 • 9 lutego 2017 at 13:40
  Permalink

  Kupiłam nową kartę sim, która została zarejestrowana w kiosku ruchu- nie wkładałam jej do telefonu – (pani powiedziała,że karta zarejestrowana po wpisaniu moich danych). Kartę sim została włożona do telefonu dopiero 3 lutego na terytorium Niemiec.(nie przyszedł ,żaden sms potwierdzający zakończenie rejestracji). Na telefonie jest zasięg. Tak telefon był ponownie uruchamiany.

  Odpowiedź
  • JacekK
   9 lutego 2017 at 14:09
   Permalink

   Dziękuję za odpowiedź. Fakt rejestracji numeru powinien potwierdzić SMS, przynajmniej w teorii. Jeśli SMS nie przyszedł, zaś przy próbie wykonania połączenia zgłasza się lektor informujący o przekierowaniu rozmowy do działu rejestracji, oznacza to, że w czasie rejestracji coś poszło nie tak i numer wciąż jest niezarejestrowany. Teraz jest problem, ponieważ numer taki można zarejestrować po okazaniu dokumentu tożsamości tylko na terenie Polski.

   Próbowała Pani przez dłuższą chwilę skontaktować się z BOK operatora? Co dokładnie dzieje się przy próbie wykonania połączenia? Konto było zasilane? Czy do Pani można się dodzwonić? Co słyszy Pani przy próbie zadzwonienia na swój numer (jeśli jest taka możliwość)?

   Odpowiedź
 • 9 lutego 2017 at 14:52
  Permalink

  Oczywiście z BOK próbowałam się skontaktować – bez rezultatu. Przy próbie połączenia wyskakuje komunikat nie zarejestrowano w sieci. Nie mogę sprawdzić stanu konta – ten sam komunikat, ale na starterze pisało 5zł na połączenia. Nie wiem właściwie jaki mam numer- na karcie sim go niema , na głównej karcie (z której wyłamywałam kartę sim) jest tylko numer PUK . Skrót *132# – komunikat nie zarejestrowano w sieci. Trudno, widocznie błędem było nie uruchomienie startera w Polsce. Moje pytanie: czy będę mogła zarejestrować ten numer pod koniec lutego ? czy muszę kupić nowy starter?

  Odpowiedź
  • JacekK
   9 lutego 2017 at 14:59
   Permalink

   Niestety nie pamiętam jak to jest z aktywacją karty SIM w momencie, gdy jest się za granicą w roamingu międzynarodowym. Może też to być przyczyną. Nie ma potrzeby zakupu nowego startera, po powrocie do kraju proszę wyłączyć i włączyć telefon, jeśli nic nie wróci do normy, na Pani miejscu sprawdziłbym, czy numer na pewno jest zarejestrowany. Jeśli chodzi o BOK, to bardzo długo trzeba czekać na połączenie z konsultantem niestety.

   Odpowiedź

Dodaj komentarz