Mobile Vikings Polska o obowiązkowej rejestracji kart Pre-Paid w Polsce

Mobile Vikings Polska o obowiązkowej rejestracji kart Pre-Paid w Polsce

24 czerwca 2016 3 przez JacekK

Obowiązek rejestracji kart Pre-Paid w Polsce staje się faktem. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, pojawiają się wątpliwości i niepokoje, zarówno u operatorów komórkowych, przed którymi teraz nowe obowiązki, jak i klientów. W związku z tym postanowiliśmy zapytać, co o całej sprawie sądzą operatorzy MVNO. Dzisiaj przedstawiamy niektóre spostrzeżenia Mobile Vikings Polska, wirtualnego operatora komórkowego działającego na zasięgu sieci Play, który również będzie musiał zmierzyć się z przygotowaniem procesu rejestracji numerów swoich klientów. Naszym zdaniem to właśnie przed operatorami wirtualnymi może stać największe wyzwanie w związku z obowiązkiem rejestracji kart Pre-Paid. 

Temat obowiązkowej rejestracji kart SIM w Polsce już poruszaliśmy, m. in. w związku z sondą, w której okazało się, że nasi Czytelnicy są podzieleni w tej kwestii.

Czytelnicy MVNO-GSM.PL podzieleni w sprawie pomysłu obowiązkowej rejestracji kart Pre-Paid

Ustawa antyterrorystyczna została uchwalona bardzo szybko i raczej nie była odpowiednio konsultowana. W całej sprawie pojawiają się więc wątpliwości, również wśród operatorów. Mobile Vikings Polska wskazuje m. in. na sposób weryfikacji danych podanych podczas rejestracji numeru.

– Wprowadzana ustawa nie precyzuje w pełni sposobu rejestracji kart przedpłaconych – ze szczególnym uwzględnieniem etapu weryfikacji danych osobowych. Proponowane przepisy nie określają jasno, jakie techniczne rozwiązania weryfikowania danych osobowych drogą elektroniczną będą dozwolone. – komentuje Bartek Grabowski Head of New Business w telefonii komórkowej Mobile Vikings Polska.

Sama weryfikacja prawdziwości danych wydaje się dużym wyzwaniem dla operatorów wirtualnych, ponieważ te – w przeciwieństwie do podsiadających rozbudowane sieci salonów i sklepów sieci infrastrukturalnych –  nie mają własnych punktów sprzedaży. Jak zatem drogą elektroniczną skutecznie, bezpiecznie i szybko zweryfikować takie dane?

– Interpretacje większości prawników oraz telekomów wskazują, że przy obecnym kształcie ustawy jedynym bezdyskusyjnie dozwolonym przez prawo sposobem weryfikacji jest jednak osobiste przedstawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość użytkownika do wglądu i sprawdzenia zgodności przekazanych danych – dodaje Bartek Grabowski.

Zasadność ustawy antyterrorystycznej budzi chyba największe emocje wśród klientów. Zauważamy to w komentarzach i wiadomościach od Czytelników. Zwolennicy takiego rozwiązania powołują się na wzrost bezpieczeństwa obywateli, zaś przeciwnicy mówią o inwigilacji społeczeństwa. Mobile Vikings Polska zdaje się podzielać zdanie o bezpieczeństwie, zwraca jednak uwagę na sposób wprowadzania nowych przepisów, o czym wspomnieliśmy wyżej.

– Jako Mobile Vikings jesteśmy zdania, że wprowadzana ustawa jest zasadna i z pewnością należy podejmować działania zmierzające do ochrony obywateli przed działaniami terrorystycznymi. Ustawa została jednak opracowana w zbyt krótkim czasie, bez odpowiednich konsultacji. Nie chcemy jej oceniać czy dyskutować z zawartymi w niej przepisami, gdyż nie mamy na nie wpływu. Skupiamy się na pracy nad tym, żeby skutki wprowadzanych przepisów były jak najmniej dotkliwe dla naszych użytkowników. – zauważa Bartek Grabowski z Mobile Vikings Polska.

W informacjach od naszych Czytelników zauważamy pewnego rodzaju bunt użytkowników ofert Pre-Paid, którzy poza swobodą cenią sobie również prywatność i twierdzą, że właśnie m. in. dlatego zdecydowali się na niezobowiązujące oferty Pre-Paid. Bartek Grabowski z Mobile Vikings Polska wskazuje jednak na korzyści płynące z takiego rozwiązania, wskazując m. in. na proces przenoszenia numerów, w którym już teraz trzeba było podać swoje dane.

– Dotychczas podanie i rejestracja danych były wymagane tylko w przypadku przenoszenia numeru. Teraz taki obowiązek będzie dotyczył wszystkich użytkowników kart pre-paid. To z kolei tworzy przestrzeń dla operatorów sieci komórkowych do zabiegania o nowych klientów poprzez obniżanie cen i rozmaite promocje. Użytkownik będzie musiał wykonać dokładnie taką samą czynność zostając u swojego dotychczasowego operatora, jak i przenosząc numer. Może być wówczas bardziej skłonny do ponownego porównania aktualnych ofert na rynku i wybrania tej najbardziej atrakcyjnej. To oczywiście będzie skutkowało zwiększeniem liczby przenoszonych numerów – dodaje Grabowski.

Ciekawą kwestią pozostaje też wpływ konieczności rejestracji kart Pre-Paid na realną liczbę klientów operatora. Nie jest tajemnicą, że znacznej części kart SIM Pre-Paid od dłuższego czasu nie występuje żaden ruch telekomunikacyjny, karty te jednak cały czas pozostają aktywne, m. in. ze względu na czas ważności konta po doładowaniu. Wg analizy UKE w 2015 roku na polskim rynku było aż 8,8 mln tzw. “martwych dusz”.

– Obecnie na rynku funkcjonuje około 29 milionów kart pre-paid. Wprowadzone zmiany niewątpliwie mogą spowodować, że liczba użytkowników kart spadnie, bo albo nie będą oni chcieli podawać swoich danych, albo zwyczajnie zapomną o dopełnieniu obowiązku rejestracji w terminie. Jestem jednak przekonany, że zmiana ta będzie niewielka. – ocenia Bartek Grabowski z Mobile Vikings Polska.

Sieci Mobile Vikings Polska dziękujemy za poświęcenie nam cennego czasu i komentarz.

Już w przyszłym tygodniu komentarze innych komórkowych operatorów wirtualnych działających na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***