MVNO-GSM.PL

Innowacyjny blog telekomunikacyjny o alternatywnym obliczu telekomunikacji. Najlepsze oferty operatorów GSM, wszystko o MVNO, aktualności z branży telekomunikacyjnej i nie tylko

Blog

Neffos C5 Plus – recenzja niezwykle taniego i przyzwoitego smartfona

Od dość dawna zastanawiam się, jak taniego smartfona zdatnego do codziennego użytku można wyprodukować. Testowany przeze mnie Neffos C5 Plus na dzień tej publikacji można kupić w popularnych sieciach RTV/AGD za mniej niż 300 zł (najczęściej za 279 zł). Tyle samo kosztuje przyzwoity tradycyjny telefon klawiszowy. Czy ten niskobudżetowy smartfon nadaje się do użytku i czy można go polecić tym mniej wymagającym użytkownikom?

Zawsze to powtarzam przy każdej recenzji niskobudżetowego smartfona – mamy do czynienia z urządzeniem tanim, tak więc w takim przypadku należy skupić się tylko na podstawowych jego cechach. Nie ma sensu porównywać go ze smartfonami leżącymi o kilka półek wyżej.  Urządzenie w takiej cenie ma po prostu działać i nadawać się do standardowej pracy. Użytkownicy mający większe wymagania na pewno zdecydują się na droższy. Tradycyjnie więc skupię się tylko na takich cechach, jak:

  • Wygląd i design (w tym wymiary, waga, użyte do budowy materiały)
  • Bateria (czas ładowania, czuwania, pojemność oraz możliwość jej prostej wymiany)
  • Wyświetlacz (głównie rozmiar, w mniejszym stopniu inne cechy)
  • Jakość dźwięku (dzwonki, muzyka)
  • Jakość rozmów (wbrew pozorom to wciąż podstawowa funkcja telefonu)
  • Pamięć wewnętrzna (w tym możliwość jej rozszerzenia)
  • Sieć / standardy sieciowe (obsługiwane pasma, obsługa 4G LTE)
  • Szybkość i stabilność działania (oczywiście stosunkowo do ceny)
  • Aparaty (jakość zdjęć, dodatkowe funkcje)
  • Dostępne w zestawie akcesoria

Zacznijmy więc omawiać wszystko po kolei, zaczynając od specyfikacji technicznej Neffosa C5 Plus.

Specyfikacja techniczna

Neffos C5A dostępny jest w czterech kolorach: czerwonym, szarym, niebieskim i złotym.

Fot: Neffos.pl / Print Screen

Parametry Neffosa C5 Plus

Rozmiar i wagaWysokość: 146,7 mm
Szerokość: 72 mm
Grubość: 10,15 mm
Waga: 150g
Wyświetlacz5,34 cali, FWVGA+(960 x 480)
201 PPI
TN
CPUMTK MT6580M
4*ARM Cortex-A7 1,3GHz
GPU: ARM Mali-400 500MHz
Pamięć wewnętrzna1GB RAM+8GB ROM
1GB RAM+16GB ROM
512MB RAM+8GB ROM
Pamięć zewnętrznaKarta Micro SD (do 64 GB)
AparatAparat przedni 2 Mpx
Aparat tylny 5 Mpx
SiećDwie karty Micro SIM(Dual SIM Dual Standby)
3G WCDMA/2G GSM
TP7031A:
2G GSM: Pasmo 2/3/5/8
3G WCDMA: Pasmo 1/8TP7031C:
2G GSM: Pasmo 2/3/5/8
3G WCDMA: Pasmo 1/2/5/8
PołączeniaWi-Fi 802.11b/g/n, 2,4GHz
Micro USB
Bluetooth: 4.0
CzujnikiAkcelerometr, czujnik oświetlenia, czujnik zbliżeniowy
DźwiękFormaty audio:
AAC, AMR, APE, FLAC, M4A, MID, MP3, OGG, WAV
Pojedynczy mikrofon
Filmy wideoFormaty wideo:
3G2, 3GP, AVI, MKV, MOV, MP4
Dekoder: 1080p/30f/s
Koder: 1080p/30f/s
Usługa CloudObsługiwana
Bateria2200 mAh (standardowa)
System operacyjnyAndroid Go (8.1)
W opakowaniuNeffos C5 Plus
Ładowarka
Przewód USB
Instrukcja szybkiej instalacji
Karta gwarancyjna
Środki ostrożności

Źródło: neffos.pl

Wygląd i design

Oczywiście w wykonaniu smartfona niskobudżetowego musi królować plastik. W tym przypadku całość wygląda jednak nieźle i – dosłownie – trzyma się kupy. Nic nie trzeszczy, nie stuka, nie ugina się. Sam plastik nie wygląda też tak, jakby miał się zarysować od samego patrzenia na niego. Po kilku dniach dość intensywnego użytkowania na urządzeniu nie widać żadnych śladów. Jeśli jednak ktoś ma obawy, w pudełku można znaleźć silikonowy pokrowiec chroniący tylną i boczną część obudowy oraz folię do naklejenia na wyświetlacz. Obecność ich w zestawie wcale nie jest takie oczywista w tej półce cenowej. Za to duży plus. Dzięki wymiarom telefon świetnie trzyma się w dłoni. Nie ma ostrych kantów, wyświetlacz standardowy, bez wcięć i innych wynalazków. Urządzenie nie ma żadnych przycisków poza zasilaniem oraz regulacją głośności. Przyciski menu i nawigacji dostępne są wyłącznie na ekranie urządzenia. Duży plus za możliwość zdjęcia tylnej obudowy i – uwaga – wymienną baterię! Dzięki zdejmowanej obudowie łatwa jest także instalacja kart SIM oraz karty pamięci. To powinno spodobać się zwłaszcza seniorom przyzwyczajonym do tradycyjnych rozwiązań. Dzisiaj przez to, że często nie da się otworzyć urządzeń królują „szufladki” na karty SIM w rozmiarze NANO, przez co ich instalacja doprowadza do szału czasami nawet mnie, a co dopiero powiedzieć o starszej osobie.

Dzięki zdejmowanej obudowie można łatwo wymienić również ją, bez konieczności wysyłania urządzenia do serwisu.

W urządzeniu dostępnych jest kilka ciekawych motywów. Mnie już tradycyjnie podoba się znany w urządzeniach Neffosa motyw Metal.

Motyw Metal / Fot: MVNO-GSM.PL

Bateria

Powtórzę jeszcze raz – ogromny plus za łatwy dostęp do baterii i możliwość jej prostej wymiany! Osobiście nigdy nie zaryzykuję zakupu smartfona z tej najniższej półki cenowej, który nie ma wymiennej w łatwy sposób baterii. To nie jedyna zaleta tego urządzenia. Pomimo relatywnie małej pojemności baterii (2200 mAh) czas pracy zaskoczył mnie bardzo pozytywnie! 2-3 dni pracy urządzenia na jednym ładowaniu to żaden problem. Czas ładowania dość szybki.

Wyświetlacz

Było dużo o plusach, teraz przyjdzie czas na minusy. Jednym z nich to wyświetlacz. 5,34 cali, FWVGA+(960 x 480) to wszystko, na co można liczyć. O ile patrząc idealnie prostopadle jakoś to wygląda, o tyle już przy niewielkim kącie nachylenia zaczyna się… katastrofa. Nie zagłębiając się w szczegóły napiszę, że komfortowo jakieś wideo (zwłaszcza w układzie poziomym) może obejrzeć co najwyżej jedna osoba. Dwie już nie dadzą rady, gdyż przy nawet niedużym kącie patrzenia obraz staje się wręcz nieczytelny. Na plus można jedynie zaliczyć dobrą jasność na słońcu oraz ogólną jego czytelność przy patrzeniu na wprost.

Jakość dźwięku / rozmów

Ogromny plus za jakość rozmów. Tu absolutnie niczego nie można zarzucić. Rozmówcę słychać głośno i wyraźnie, a będąc w zasięgu 3G i korzystając z operatora oferującego HD Voice mamy wręcz doskonałą jakość rozmów. Jakość odtwarzania multimediów również naprawdę przyzwoita. Dźwięk nie wydobywa się z miejsca, z którego słyszymy rozmówcę, co jest dość często spotykane w tanich urządzeniach. Głośnik do odtwarzania multimediów jest z tyłu urządzenia, na dole. Gra całkiem, całkiem. Można nawet powiedzieć, że jak na tę półkę cenową gra bardzo dobrze.

Pamięć wewnętrzna (możliwość jej rozszerzenia)

W C5 Plus znajdziemy 1 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć do 64 GB. Standardowo zajętych jest 31% pamięci. Można być spokojnym o to, że telefon nie będzie co chwila krzyczał o kończącym się miejscu. Tu również jestem pozytywnie zaskoczony.

Sieć / standardy sieciowe

O łączności LTE można oczywiście zapomnieć. Coś za coś. Neffos C5 Plus oferuje jedynie łączność 2G i 3G. To widać po uzyskiwanych prędkościach internetu mobilnego. W miejscach, gdzie na LTE uzyskuję 20-50 Mb/s na Neffosie C5 Plus uzyskuję 3-5 Mb/s. Powiem tak – treści wideo na tym działały i nie miałem problemów z ich płynnym oglądaniem. Ogólne spowolnienie internetu jednak da się odczuć. Jako hotspot WiFi zdecydowanie odradzam, chyba, że nie ma innego wyjścia.

Poniżej testy prędkości: z lewej LTE (WiFi), z prawej 3G (ta sama lokalizacja)

Niedogodności związane z brakiem LTE może zrekompensować znajdowanie się w zasięgu sieci WiFi. Jeśli ktoś ma w domu router, to spokojnie może korzystać z prędkości LTE na Neffosie C5 Plus.

Szybkość i stabilność działania

Patrząc na parametry, a zwłaszcza na 1 GB pamięci RAM oraz użyty procesor, spodziewałem się problemów z płynnością działania. Myliłem się. Android Go (8.1) radzi sobie naprawdę dobrze. Jeśli nie uruchomimy wielu rzeczy w tle (np. komunikatory, media społecznościowe, przeglądarka), wszystko działa naprawdę dobrze. Jeśli ktoś nie chce robić kilku rzeczy na raz, na pewno nie będzie narzekał na żadne niedogodności. To zapewne dzięki zastosowanemu systemowi. System nie jest niczym napakowany. W zasadzie to nie zawiera nic, o czym warto by szerzej wspomnieć. Jest jednak zaleta tego rozwiązania i nie mam tu na myśli tylko szybkości działania. Wiele zwłaszcza starszych osób z trudem radzi sobie z różnymi licznymi powiadomieniami wyskakującymi co chwila na ekran. Tu mamy prosty system, prostą konfigurację i brak licznych natrętnych powiadomień. Osoba starsza lub początkująca ze smartfonami będzie zadowolona.

Smartfon płynnie odtwarza multimedia (np. YouTube). Nie zdołały go spowolnić nawet dzieci. Podczas oglądania wideo bardzo płynnie można przejść z układu pionowego na poziomy i odwrotnie. Naprawdę nie ma się do czego przyczepić.

Od razu dodam jeszcze coś chyba oczywistego – nie ma sensu instalować tu jakichś wymagających gier i aplikacji. Podstawowe aplikacje codziennego użytku (jak np. bankowość elektroniczna, Allegro, OLX, wiadomości) działają dobrze i… na tym poprzestańmy.

Aparaty (jakość zdjęć, dodatkowe funkcje)

Tu oczywiście nie można spodziewać się cudów. 5 Mpx z tyłu i jedynie 2 Mpx z przodu. Zdjęcie można z tym zrobić, ale rewelacji nie ma. Przedni aparat ma jednak tryb upiększania, tylni zaś ma HDR, samowyzwalacz, tryb panoramy oraz funkcję serii zdjęć. Nie zagłębiając się w szczegóły wygląda to tak:

Aparat przedni (2 Mpx, tryb upiększania twarzy)

Ojciec Redaktor / Fot: Ja

Aparat tył (5 Mpx)

Dostępne w zestawie akcesoria

Tu kolejny plus. Kupując ten smartfon w pudełku znajdziemy – poza oczywiście smartfonem i ładowarką – folię ochronną na wyświetlacz oraz przeźroczyste etui silikonowe na tył urządzenia. W zestawie nie ma słuchawek.

Zestaw z Neffosem C5 Plus / Fot: MVNO-GSM.PL

Podsumowanie

Uważam, że smartfon ten spokojnie nada się dla osób poszukujących urządzenia do podstawowych potrzeb, jak np. dzwonienie, korzystanie z internetu i mediów społecznościowych, robienia standardowych zdjęć, korzystania z aplikacji mobilnych, oglądania multimediów. Smartfona nie poleciłbym dla osób wymagających: graczy, fotografów-pasjonatów, czy osób poszukujących ponadprzeciętnych możliwości swojego smartfona w sensie ogólnym. Moim skromnym zdaniem urządzenie jest warte swojej ceny.

Płynna praca, wytrzymała bateria, doskonała jakość rozmów, nieskomplikowana obsługa, nowoczesny wygląd, poręczność oraz oczywiście niebagatelnie niska cena to wg mnie najgłówniejsze zalety Neffosa C5 Plus.

Ogólna ocena

Za główne zalety uważam: ciekawy wygląd urządzenia i jego poręczność, czas czuwania baterii, doskonałą jakość rozmów, dobrą jakość dźwięku, wymienność baterii. Za wady uważam przede wszystkim: brak LTE i kiepski wyświetlacz. Nie porywa, ale spokojnie wystarcza: System operacyjny (Android Go), materiały wykonania, szybkość i stabilność pracy.

Ogólna ocena: dobry.

Dziękuję Producentowi za udostępnienie urządzenia do testów.

***
Stronę tworzymy na internecie mobilnym
OTVARTA
Znajdziesz nas w:
tekst alternatywnytekst alternatywny
Subscribe
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
Anonim
Anonim
5 lat temu

Ojcze Redaktorze, coś ten tryb upiększania twarzy nie działa, no chyba, że jednak działa :þ .

perxenat
perxenat
5 lat temu

Korzystałem kiedyś z telefonu 2G/3G i nigdy więcej. W dobie refarmingu 3G -> 4G telefon MUSI mieć LTE. No chyba, że mówimy o starej nokii lub nowej mancie za 29,99 z dyskontu – tam 2G starczy, a rozmówcę być może uda się dosłyszeć i zrozumieć.

Seba
Seba
5 lat temu

Piękna konfabulacja

perxenat
perxenat
5 lat temu

To jest moja *subiektywna* opinia. Korzystałem przez dwa lata z Huawei Y360, podobne parametry – oczywiście starszy Android, no i mniej ramu. Straszna padaka. *Subiektywnie* poczułem znaczną różnicę po zmianie telefonu na taki, co ma LTE. Sieć plusa, niestety nie byłem w polu 3G, toteż albo GSM albo 4G. Czasami można wylądować w takiej dziurze zasięgu, to że Wam się nie trafiło to Wasz zysk, nie wszyscy mają tyle szczęścia.
Na temat jakości rozmów w 3G nie wypowiadałem, toteż proszę mi nie zarzucać konfabulacji.
Pozdrawiam, perX

Marek
Marek
5 lat temu

W kategorii taniego smartfona warto rozważyć zakup modelu Cubot Nova, wprawdzie trochę drożej, około 360zł na znanym portalu aukcyjnym, ale za to dostajemy 3GB RAM, 16GB ROM, dużo lepszy procesor MTK6739, dual sim dual LTE standby z obsługą pasma B20, osobny slot na kartę pamięci jest, dioda powiadomień, czytnik linii papilarnych, lepszy aparat, pozycjonowanie GPS oraz GLONASS, a to co misie lubią najbardziej, czyli wyjmowalna bateria również jest (2800mAh, w teście wykonanym przez Rosjan wyszło 3200mAh). W kategorii „taniość” raczej nic lepszego się nie znajdzie pod względem możliwości do ceny.

6
0
Skomentujx