Nowe zasady roamingu – UOKiK wydał komunikat

Opublikowanie przez operatorów komórkowych cenników roamingowych, które wchodzą w życie 15 czerwca b.r. wywołało niemałą burzę. Do sprawy odniósł się również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W specjalnym komunikacie UOKiK podkreśla, że głównym celem regulacji  wprowadzającej zasadę „roam like at home” jest zniesienie różnic cenowych między taryfami krajowymi i taryfami roamingowymi.

Teoria swoje, a praktyka swoje. Plus, T-Mobile oraz Play (a także mniejsi operatorzy i marki) chyba definiują nowe prawo po swojemu. Pomimo, że stanowiska Komisji Europejskiej, UKE oraz dzisiejsze UOKiK są zbieżne i mówią wprost o tym, że użytkownicy podróżujący po UE powinni korzystać z telefonów na zasadach zbliżonych do tych w kraju, operatorzy przygotowali nowe oferty wg własnego uznania.

– Opublikowane  przez operatorów limity,  cenniki,  jak również doniesienia prasowe wskazują na istotną rozbieżność pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami – czytamy w komunikacie UOKiK

UOKiK pozytywnie o Orange

Zdaniem wielu tylko Orange wdrożył w Polsce zasadę “roam like at home”. Podobnego zdania jest UOKiK:

– Jeden z operatorów zdecydował się na podejście literalne do wdrożenia przepisów rozporządzenia (tzn. połączenia wykonywane w roamingu na terenie UE będą traktowane jak połączenia w kraju). Rozwiązanie to oceniamy pozytywnie – czytamy w komunikacie.

Orange jest jednak wyjątkiem.

– Pozostali operatorzy wybrali nieco inne podejście stosując dwa warianty.  Pierwszy wariant to: naliczanie opłat w przypadku rozmów podczas podróży  według  stawki krajowej. Drugi wariant:  w ofertach, gdzie cena wynosi 0 zł –  operatorzy przyznają określone limity, po przekroczeniu których naliczana będzie opłata dodatkowa.  Wartości limitów mają zróżnicowane wysokości w zależności operatora – czytamy na stronie UOKiK.

Zmiany w sposobie rozliczania rozmów prowadzonych poza granicami Polski  są konsekwencją wdrożenia przez polskich operatorów przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii zmienionego Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r.

Pełna treść komunikatu UOKiK >>

Źródło/Fot: UOKiK

0 0 vote
Article Rating
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x