Operatorzy w Polsce uśmiechają się do Ukraińców

Według raportu NBP z grudnia 2016 roku do Polski w 2015 roku przybyło ok miliona Ukraińców, przy czym jednocześnie przebywało ich u nas ok 0,5 mln. Liczba ta stale rośnie, gdyż na Ukrainie wciąż toczą się walki zbrojne, a sytuacja ekonomiczna kraju pogarsza się. To zapewne tylko oficjalne liczny, zaś faktyczna liczba Ukraińców jest być może większa. To ogromna i wciąż dynamicznie rosnąca grupa docelowa dla operatorów.

Ukraina nie leży w Unii Europejskiej, nie obejmują jej więc np. nowe regulacje roamingowe. Ukraińcy przybywający do Polski poszukują możliwości taniego kontaktu z bliskimi po drugiej stronie granicy. Do niedawna nie mieli dużego wyboru, teraz sytuacja szybko się zmienia.

W 2013 roku w Polsce rozpoczął działalność KLUCZ Mobile, operator, który zwłaszcza w pierwszych miesiącach swojego istnienia skupił się głównie na przyjeżdżających do Polski Ukraińcach. Zaoferował nie tylko niskie ceny połączeń z Polski na Ukrainę (w tamtym czasie można powiedzieć, że rewolucyjnie niskie), ale również darmowy BOK po ukraińsku oraz – co było absolutną nowością – pomoc przybyszom z tego kraju, np. w poszukiwaniu mieszkania lub pracy. Od tamtego czasu oferta operatora mocno ewoluowała i Ukraina stała się jednym z wielu ważnych kierunków KLUCZ Mobile, nie mniej wciąż kierunek ten pozostał jego oczkiem w głowie. Raptem wczoraj pisaliśmy o nowościach w KLUCZ Mobile, w ramach których jedną z nich będzie promocja pozwalająca na telefonowanie na numery Kyivstar za 25 groszy za minutę (więcej >>). KLUCZ Mobile oferuje również niskie ceny standardowe (59 gr/min) oraz inne promocje pozwalające na obniżkę cen połączeń z Ukrainą.

W styczniu 2017 roku z ofertą skierowaną specjalnie do Ukraińców w Polsce ruszył z rozmachem Play, oferując sekundowe naliczanie i stawkę 29 groszy za minutę z sekundowym naliczaniem, uruchamiając jednocześnie ukraińsko-języczne BOK i wypuszczając na rynek materiały promocyjne po ukraińsku, a nawet emitując reklamy nowej oferty w mediach (więcej >>). 9 maja b.r. podobną ofertę zaprezentował FAKT Mobile, telefonia komórkowa tworzona we współpracy z Play, pisaliśmy o niej dzisiaj (więcej >>).

Od bardzo dawna na Ukraińców przebywających w Polsce zwraca uwagę również Heyah (odrębna marka T-Mobile). Heyah od dawna prowadzi stronę w języku ukraińskim i oferuje promocje skierowane właśnie do osób dzwoniących za naszą wschodnią granicę. W Heyah można nie tylko obniżyć cennikowe ceny połączeń, ale też skorzystać z promocji z wybranymi numerami, która pozwala na naprawdę tanie połączenia z nimi. W przypadku numerów sieci Vodafone można włączyć nawet opcję nielimitowanych rozmów z wybranym numerem tej sieci za 10 zł miesięcznie (wybrać można do pięciu numerów, płacąc 10 zł miesięcznie za każdy).

Promocję z tańszymi rozmowami na Ukrainę posiada też Orange, choć tam stawka nie należy do szczególnie atrakcyjnych, nie mniej operator również dostrzegł rosnącą grupę docelową a w przeszłości oferował naprawdę atrakcyjne promocje (np. obniżenie ceny za minutę rozmowy na Ukrainę do 19 groszy), które być może powrócą.

Na rynku mamy jeszcze Lycamobile. Ten międzynarodowy operator komórkowy słynie z oferowania tanich połączeń międzynarodowych. Choć ten w ostatnim czasie podniósł standardową cennikową stawkę połączeń na Ukrainę (89 gr/min stacjonarne, 99 gr/min komórkowe), to jednak np. dodaje bezpłatne minuty na Ukrainę do niektórych pakietów dodatkowych obniżających koszty usług.

To z pewnością nie koniec, a dopiero początek uśmiechania się i wyciągania ręki do rosnącej grupy docelowej, jaką stanowią Ukraińcy przyjeżdżający do Polski. Odważę się stwierdzić, że to – jeszcze póki co nieśmiałe – początki prawdziwej wojny o tych użytkowników.

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
wladkosimilspokolPetro Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Petro
Gość
Petro

Ultraszybki internet + telefon http://www.airmax.pl – ukraina 49 gr za min brutto stacjonarne i komórki, bez żadnych haczyków czy promocji po prostu w standardzie. Polecam airmax.pl

spokol
Gość
spokol

To niech sobie wezmą w A2mobile bo za 20 mają wszystko, a z tego co wiem to nie mają tu ciężko.

simil
Gość
simil

trochę im współczuję, ale na szczęście 20 zł to nie jest jakas niesamowita kwota, zwłaszcza jak tu pracują.

wladko
Gość
wladko

pakiety społecznościowe mają, więc własciwie komunikowac się można za friko bo na fb. To ogólnie dobra opcja i sam korzystam.