Operatorzy w Polsce uśmiechają się do Ukraińców

Według raportu NBP z grudnia 2016 roku do Polski w 2015 roku przybyło ok miliona Ukraińców, przy czym jednocześnie przebywało ich u nas ok 0,5 mln. Liczba ta stale rośnie, gdyż na Ukrainie wciąż toczą się walki zbrojne, a sytuacja ekonomiczna kraju pogarsza się. To zapewne tylko oficjalne liczny, zaś faktyczna liczba Ukraińców jest być może większa. To ogromna i wciąż dynamicznie rosnąca grupa docelowa dla operatorów.

Ukraina nie leży w Unii Europejskiej, nie obejmują jej więc np. nowe regulacje roamingowe. Ukraińcy przybywający do Polski poszukują możliwości taniego kontaktu z bliskimi po drugiej stronie granicy. Do niedawna nie mieli dużego wyboru, teraz sytuacja szybko się zmienia.

W 2013 roku w Polsce rozpoczął działalność KLUCZ Mobile, operator, który zwłaszcza w pierwszych miesiącach swojego istnienia skupił się głównie na przyjeżdżających do Polski Ukraińcach. Zaoferował nie tylko niskie ceny połączeń z Polski na Ukrainę (w tamtym czasie można powiedzieć, że rewolucyjnie niskie), ale również darmowy BOK po ukraińsku oraz – co było absolutną nowością – pomoc przybyszom z tego kraju, np. w poszukiwaniu mieszkania lub pracy. Od tamtego czasu oferta operatora mocno ewoluowała i Ukraina stała się jednym z wielu ważnych kierunków KLUCZ Mobile, nie mniej wciąż kierunek ten pozostał jego oczkiem w głowie. Raptem wczoraj pisaliśmy o nowościach w KLUCZ Mobile, w ramach których jedną z nich będzie promocja pozwalająca na telefonowanie na numery Kyivstar za 25 groszy za minutę (więcej >>). KLUCZ Mobile oferuje również niskie ceny standardowe (59 gr/min) oraz inne promocje pozwalające na obniżkę cen połączeń z Ukrainą.

W styczniu 2017 roku z ofertą skierowaną specjalnie do Ukraińców w Polsce ruszył z rozmachem Play, oferując sekundowe naliczanie i stawkę 29 groszy za minutę z sekundowym naliczaniem, uruchamiając jednocześnie ukraińsko-języczne BOK i wypuszczając na rynek materiały promocyjne po ukraińsku, a nawet emitując reklamy nowej oferty w mediach (więcej >>). 9 maja b.r. podobną ofertę zaprezentował FAKT Mobile, telefonia komórkowa tworzona we współpracy z Play, pisaliśmy o niej dzisiaj (więcej >>).

Od bardzo dawna na Ukraińców przebywających w Polsce zwraca uwagę również Heyah (odrębna marka T-Mobile). Heyah od dawna prowadzi stronę w języku ukraińskim i oferuje promocje skierowane właśnie do osób dzwoniących za naszą wschodnią granicę. W Heyah można nie tylko obniżyć cennikowe ceny połączeń, ale też skorzystać z promocji z wybranymi numerami, która pozwala na naprawdę tanie połączenia z nimi. W przypadku numerów sieci Vodafone można włączyć nawet opcję nielimitowanych rozmów z wybranym numerem tej sieci za 10 zł miesięcznie (wybrać można do pięciu numerów, płacąc 10 zł miesięcznie za każdy).

Promocję z tańszymi rozmowami na Ukrainę posiada też Orange, choć tam stawka nie należy do szczególnie atrakcyjnych, nie mniej operator również dostrzegł rosnącą grupę docelową a w przeszłości oferował naprawdę atrakcyjne promocje (np. obniżenie ceny za minutę rozmowy na Ukrainę do 19 groszy), które być może powrócą.

Na rynku mamy jeszcze Lycamobile. Ten międzynarodowy operator komórkowy słynie z oferowania tanich połączeń międzynarodowych. Choć ten w ostatnim czasie podniósł standardową cennikową stawkę połączeń na Ukrainę (89 gr/min stacjonarne, 99 gr/min komórkowe), to jednak np. dodaje bezpłatne minuty na Ukrainę do niektórych pakietów dodatkowych obniżających koszty usług.

To z pewnością nie koniec, a dopiero początek uśmiechania się i wyciągania ręki do rosnącej grupy docelowej, jaką stanowią Ukraińcy przyjeżdżający do Polski. Odważę się stwierdzić, że to – jeszcze póki co nieśmiałe – początki prawdziwej wojny o tych użytkowników.

0 0 vote
Article Rating
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Petro
Petro
3 lat temu

Ultraszybki internet + telefon http://www.airmax.pl – ukraina 49 gr za min brutto stacjonarne i komórki, bez żadnych haczyków czy promocji po prostu w standardzie. Polecam airmax.pl

spokol
spokol
3 lat temu

To niech sobie wezmą w A2mobile bo za 20 mają wszystko, a z tego co wiem to nie mają tu ciężko.

simil
simil
3 lat temu
Reply to  spokol

trochę im współczuję, ale na szczęście 20 zł to nie jest jakas niesamowita kwota, zwłaszcza jak tu pracują.

wladko
wladko
3 lat temu

pakiety społecznościowe mają, więc własciwie komunikowac się można za friko bo na fb. To ogólnie dobra opcja i sam korzystam.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x