MVNO-GSM.PL

Innowacyjny blog telekomunikacyjny o alternatywnym obliczu telekomunikacji. Najlepsze oferty operatorów GSM, wszystko o MVNO, aktualności z branży telekomunikacyjnej i nie tylko

Blog

(OPINIA) Mobile Vikings dołączy do Virgin Mobile? Do biznesu nie można w nieskończoność dokładać

W miniony piątek 24 lipca huknęła informacja o tym, że sieć komórkowa Mobile Vikings Polska ponownie zanotowała stratę – w roku 2019 netto to 1,8 mln zł. Informację o sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok opublikował serwis telko.in. W 2018 straty operatora były porównywalne. Czy sieć Mobile Vikings dołączy wkrótce do Virgin Mobile i przestanie istnieć jako MVNO, trafiając pod skrzydła Play? A może zakończy działalność w Polsce? Bo o odwrócenie trendu bycia pod kreską będzie teraz niezwykle trudno.

Nie mają łatwo MVNO działający w Polsce samodzielnie i niezależnie. Okazuje się, że jeśli jakiś podmiot nie zajmuje się przy okazji świadczeniem innych usług, to ma problem z utrzymaniem się na rynku. Boleśnie przekonało się o tym już wiele firm. Informacje o Mobile Vikings jednak tym bardziej smucą, bo to dość rozpoznawalny operator MVNO w Polsce. Patrząc choćby na wyniki kwartalne MNP, czy też liczbę aktualnych klientów, wydawać by się też mogło, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jednak tak nie jest. Milionowe straty, ujemne kapitały własne, czy wreszcie niepewność dotyczącą możliwości kontynuacji działalności przez spółkę w dającej się przewidzieć przyszłości, na renegocjowaniu stawek z P4 (Play) kończąc. Znacie to? Ja znam. Dokładnie to samo pisałem o Virgin Mobile Polska, niespełna rok temu (więcej >>). Owszem, straty Virgin Mobile były dużo wyższe, jednak operatorzy ci działają na zupełnie inne skale. Dzisiaj Virgin Mobile trafia właśnie w ręce Play, przestając tym samym być siecią MVNO.

Dlaczego wspominam o Virgin Mobile Polska? Bo oba te projekty mogą się zakończyć tak samo. Niezwykle trudno będzie odwrócić Mobile Vikings ten trend biorąc zwłaszcza pod uwagę „działania zaradcze” podjęte przez zarząd spółki – „optymalizację kosztów”, czy „utrzymanie cen”. To można odczytać po prostu jako „mniej wydatków” i „zaciskanie pasa” (w tym również być może także wydatków na marketing) oraz „taniej już nie będzie”. Jak więc pozyskać na dużą skalę w stosunkowo krótkim czasie klientów, co pozwoliłoby być może na powędrowanie nad kreskę? Bez solidnie konkurencyjnej oferty i wydatków na marketing po prostu się nie da. A w dodatku te „negocjacje” z P4 każą mi osobiście przypuszczać, że może się to wreszcie skończyć wchłonięciem Mobile Vikings przez Play, co jest nie tylko z punktu widzenia klientów lepszym wyjściem niż zakończenie działalności.

Nie da się długo dokładać do interesu, bo zawsze pieniądze – prędzej lub później – zaczną się kończyć. Mobile Vikings ma więc wg mnie teraz niezwykle trudna sytuację. Jeśli nie uda się szybko odwrócić trendu bycia z wynikami finansowymi pod kreską (bez solidnej oferty, nakładów na reklamę i dystrybucji będzie to niezwykle trudne), to operator będzie miał dwa wyjścia:

  • zakończyć działalność – na to wbrew pozorom też trzeba mieć środki. Mobile Vikings ma kilkadziesiąt tysięcy aktywnych kart SIM. Umożliwienie klientom sprawnego przeniesienia numerów w krótkim czasie do innych operatorów to ogromne wyzwanie logistyczne.
  • podjąć rozmowy z P4 (Play) – to pozwoliłoby na zapewnienie spokoju i stabilności klientom, zaś właścicielom na odzyskanie choćby części poniesionych kosztów.

Jest jeszcze trzecie wyjście, ale wg mnie mało prawdopodobne – znalezienie poważnego i solidnego inwestora. W to ja nie wierzę, bo wrzucenie w taki projekt milionów złotych, zwłaszcza w czasach epidemii SARS-CoV-2 i zbliżającego się kryzysu gospodarczego, to ogromne ryzyko. Zapewniam, że nie ustawi się kolejna chętnych. Zapewne stąd informacja o podjęciu rozmów z P4, oficjalnie ma chodzić o renegocjowanie stawek (P4 to dostawca usług hurtowych). Moim zdaniem rozmowy mogą jednak dotyczyć nie tylko tego.

Czy Mobile Vikings ma szansę na wyjście spod kreski i osiąganie dodatnich wyników netto? Moim zdaniem nie. A już na pewno nie w najbliższym czasie. Trzeba więc szykować się niestety na kolejny odcinek tego serialu. Sądzę, że ten pojawi się być może już pod koniec tego roku, a najpóźniej w połowie przyszłego.

Na zakończenie dodam tylko, że sieć Mobile Vikings działała też w Holandii, gdzie zakończyła działalność w czerwcu 2015 roku (więcej >>). W Polsce operator ruszył w grudniu 2013 roku. Sieć obsługuje 56 tys. kart SIM, które są w posiadaniu 46 tys. klientów (więcej >>). Operator działa na zasięgu sieci Play, wspomagając się oczywiście tzw. roamingiem krajowym (zasięg innych sieci).

W marcu b.r. siec Mobile Vikings zaprezentowała nową ofertę (więcej >>).

Źródło/Fot: Telko.in / Mobile Vikings Polska

***
Stronę tworzymy na internecie mobilnym
OTVARTA
Znajdziesz nas w:
tekst alternatywnytekst alternatywny
Subscribe
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
Marcis
Marcis
4 lat temu

Ciekawi mnie bardzo rynek MVNO w Polsce, może trafią wszystkie trafia pod skrzydła dużych operatorów, samo Premium Mobile też zostało kupione przez Plusa a robią bardzo dobre wyniki. Mobile Vikings niepotrzebnie idzie w kierunku dawania klientom darmowych doładowań za zebranie własnej paczki ludzi, tak jak duży gracz może sobie pozwolić, tak mały operator według mnie nie do końca. Do tego teraz pandemia, który też wpłynie na wyniki, Orange z swoim Flex też zaczyna zabierać klientów. No nic pożyjemy, zobaczymy.

Grzegorz
Grzegorz
4 lat temu

Premium Mobile nie jest własnością Plusa, korzystają tylko z ich nadajników

bredny
bredny
4 lat temu

Już nie. Wraz z a2 Mobile należą do Grupy Cyfrowy Polsat

Rafal
Rafal
4 lat temu

Przy przychodach na poziomie prawie 18 mln zł Mobile Vikings ma szansę wyjść na plus w perspektywie dwóch lat. Tylko czy wytrzyma aż tyle? Zadanie będzie trudne, będzie wymagało ścisłej kontroli, ale jest to do odrobienia.

Piotr
Piotr
4 lat temu

MVNO nie przetrwają długo na rynku polskim. Obecnie panuje trend wchłaniania MVNO przez operatorów MNP, Operatorzy tacy jak TM czy Play mogą testować na takich submarkach nowe rozwiązania i przenoszą je w razie powodzenia do oferty komercyjnej na marce głównej.

bredny
bredny
4 lat temu

MVNO będą istnieć ale jako submarki dużych graczy.
Plus ma Plusha, a2 czy Premium Mobile
T-Mobile ma Heyah
Play ma RBM i Virgin Mobile
Orange ma Nju i Flexa

Zostaje jeszcze Otvarta, Lajt, Lyca Fakt czy W Rodzinie

Last edited 4 lat temu by bredny
Rasso
Rasso
4 lat temu

Boost Mobile w Ameryce / USA

Michał
4 lat temu

Co sądzisz o Lajt Mobile? Jest to również niezależny operator, ale radzi sobie wyjątkowo dobrze. Czy się mylę?

11
0
Skomentujx