(OPINIA) Nieprzeciętne przebudzenie sieci wRodzinie

(OPINIA) Nieprzeciętne przebudzenie sieci wRodzinie

5 września 2018 13 przez JacekK
Sieć komórkowa wRodzinie – należąca do Aero2 – przez bardzo długi czas pozostawała w uśpieniu. Drobne korekty oferty były rzadkością i wydawało się, że marka po prostu trwa, zwłaszcza po starcie kolejnej marki Aero2 – a2mobile. Ostatnią znaczącą zmianą w ofercie operatora było wprowadzenie nowej taryfy z nową i niższą ceną za połączenia i SMS-y (więcej >>), było to jednak ponad 3 lata temu. Od tego czasu nic znaczącego się nie wydarzyło, poza np. rozdawaniem darmowych starterów i promocjami doładowań organizowanymi wspólnie z sieciami Żabka i Fresh Market (więcej >>). Była też nowa oferta pakietów internetowych (więcej >>), ale również dość dawno i nie było to nic ponadprzeciętnego. Generalnie nuda, aż do sierpnia b.r. W połowie sierpnia marka pochwaliła się bardzo dobrym pakietem zintegrowanym NO-LIMIT, który zdaniem wielu jest nawet lepszy od nowoczesnej oferty a2mobile.

Przez cały okres funkcjonowania MVNO-GSM.PL rzadko miałem okazję pisać o marce wRodzinie. Pierwszego newsa dotyczącego tej sieci opublikowaliśmy w lutym 2014 roku (więcej >>) i dotyczył on błahej oferty (100 zł za zakup złotego numeru). Miesiąc później informowaliśmy, że sieć w Rodzinie ma zaledwie 54 tys aktywnych kart SIM (więcej >>).  Potem, przez kolejne 4 lata, nic szczególnego się nie działo, poza drobnostkami, jak np. dodanie możliwości korzystania z internetu (więcej >>). Znacząca zmiana była przez ten czas w sumie chyba jedna, kiedy to operator wprowadził nową taryfę, dostosowując ceny do panujących wtedy na polskim rynku realiów (więcej >>), było to jednak ponad 3 lata temu. Obserwując, z racji hobby i prowadzenia strony, tę markę odnosiłem wrażenie, że ta po prostu trwa i będzie trwała do czasu, kiedy cały interes po prostu przestanie się opłacać i Aero2 zakończy działalność wRodzinie. Moje przeczucia umocniły się jeszcze bardziej po starcie kolejnej marki Aero2 – sieci a2mobile – nowoczesnej, konkurencyjnej, z ofertą na czasie. Myliłem się.

Jak grom z jasnego nieba w połowie sierpnia spadła na nas informacja, że wRodzinie wprowadziła zupełnie nowy pakiet NO-LIMIT, który ponadto mocno wyróżnia się spośród innych tego typu pakietów dostępnych na rynku i wcale nie chodzi tu tylko o cenę. Klienci sieci mają teraz do dyspozycji pakiet NO-LIMIT, w którym zawarte są nielimitowane rozmowy krajowe (z numerami stacjonarnymi i komórkowymi), nielimitowane SMS-y oraz 10 GB internetu mobilnego (więcej >>). Całość kosztuje 30 zł. Można na pierwszy rzut oka powiedzieć – DROGO! Wszak inne sieci podobne oferty NO-LIMIT, z rozmowami, SMS-ami i internetem mobilnym oferują dużo taniej. Drogo byłoby, ale nie jest, a wszystko przez jedną istotną rzecz – pakiet NO-LIMIT wRodzinie, kosztujący 30 zł, ważny jest przez przez 60 dni od dnia aktywacji.

Reasumując, pakiet wRodzinie kosztujący 30 zł i ważny przez 60 dni od momentu aktywacji zawiera:

  • nielimitowane rozmowy krajowe (zarówno z numerami stacjonarnymi jak i komórkowymi)
  • nielimitowane SMS-y na krajowe numery komórkowe
  • 10 GB mobilnego internetu (po wykorzystaniu dostępnego w ramach pakietu limitu danych prędkość zwalnia do poziomu nie niższego nić 512 kb/s)

Średnio(!) miesięcznie użytkownik otrzymuje za 15 zł nielimitowane rozmowy, nielimitowane SMS-y oraz 5 GB mobilnego internetu z lejkiem o prędkości 512 kb/s. Do tego wszystkiego dwa lata ważności konta po każdym doładowaniu, możliwość zamówienia darmowego startera (link >>) oraz brak jakichkolwiek umów i zobowiązań (oferta na kartę, którą zgodnie z wymogami tzw. ustawy antyterrorystycznej wystarczy po prostu po zakupie zarejestrować). Standardowe ceny (poza pakietami) również są bardzo konkurencyjne i pozostały jeszcze od czasu wprowadzenia nowej taryfy. Minuta rozmowy krajowej kosztuje 20 gr, jeden SMS to koszt 10 gr. Oferta jest – mówiąc kolokwialnie – prosta jak but, dzięki czemu wciąż idealnie nadaje się dla seniorów, ale teraz już nie tylko dla nich.

Trzeba przyznać, że nowa oferta wRodzinie jest po prostu dobra i trudno znaleźć w niej coś, co można skrytykować. Może tylko to, że z pakietu nie można korzystać w roamingu międzynarodowym na terenie UE i EOG, nie każdy jednak potrzebuje tej możliwości.

Mocno pomyliłem się co do przyszłości marki wRodzinie. Sądziłem, że dni tej marki są policzone i cały projekt potrwa do czasu, kiedy przestanie być rentowny. Uważałem, że w ofercie nie będzie już żadnych istotnych zmian. Zwłaszcza po starcie nowego projektu Aero2 – marki a2mobile – nabrałem przekonania, że dni zapomnianej już nieco sieci wRodzinie są policzone. Dzieje się inaczej i to jest doskonałą wiadomość dla klientów. Jest większa konkurencja, większy wybór i – co chyba najważniejsze – jeszcze niższe ceny.

Choć samo wprowadzenie nowej, dobrej  i innowacyjnej oferty to jeszcze nie sukces, to jednak możemy być spokojni o to, że na marce wRodzinie nie został jeszcze postawiony krzyżyk, dzięki czemu jeszcze wiele dobrego może się wydarzyć. Ja życzę wRodzinie wszystkiego dobrego.

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***