(OPINIA) “Skansen” Plus uruchomił właśnie pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G

Skansen – to określenie przewija się na branżowych forach internetowych w tematach związanych z siecią Plus. Internauci wytykają w ten sposób operatorowi małą ilość stacji bazowych (przynajmniej w stosunku do T-Mobile i Orange), ich słabe wyposażenie, czy ogólnie przestarzałą sieć (jak np. stare radiolinie). A tu BUM! Ten sam “skansen”, który w ubiegłym roku przepuścił przez swoją sieć rekordową nawet na skalę europejską ilość danych, uruchomił właśnie pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G. Konkurentom raczej do śmiechu nie jest, zwłaszcza sieci Play, która to od dawna trąbiła o swojej sieci 5G READY i na tym “READY” wszystko utknęło.

Plus pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G uruchomił wczoraj, tj. w poniedziałek 11 maja b.r. Na początek ruszyło 100 nadajników zlokalizowanych w 7 największych miastach w Polsce (więcej >>). Z prawdziwej sieci 5G mogą korzystać użytkownicy wyposażeni w przystosowane do obsługi tej technologii urządzenia oraz znajdujący się na obszarach pokrytych zasięgiem 5G zlokalizowanych w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Oczywiście ze względu na stosunkowo niewielką ilość stacji bazowych technologia 5G dostępna jest tylko na niektórych obszarach w/w miast. Na stronie internetowej Plusa można jednak bez problemu sprawdzić gdzie szukać zasięgu 5G.

Z siecią 5G Plusa połączą się na dzień dzisiejszy 4 urządzenia – trzy smartfony i jeden router stacjonarny:

  • Huawei P40
  • Huawei P40 Pro
  • Huawei Mate XS
  • ZTE MC801

A jeśli chodzi o zasięg w poszczególnych miastach wygląda to tak:

Gdańsk, Fot: www.plus.pl/mapa-zasiegu / Print Screen

Katowice, Fot: www.plus.pl/mapa-zasiegu / Print Screen
Łódź, Fot: www.plus.pl/mapa-zasiegu / Print Screen
Poznań, Fot: www.plus.pl/mapa-zasiegu / Print Screen
Szczecin, Fot: www.plus.pl/mapa-zasiegu / Print Screen
Warszawa, Fot: www.plus.pl/mapa-zasiegu / Print Screen
Wrocław, Fot: www.plus.pl/mapa-zasiegu / Print Screen

Sieć Plus zapowiada kolejne uruchomienia 5G. Wg zapewnień operatora kolejnych 600 lokalizacji uruchomionych w drugim etapie ma pokryć zasięgiem 5G aglomerację warszawską. Znaczna część z tych planów ma być zrealizowana do końca tego roku, natomiast wszystkie 600 lokalizacji ma już działać w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Pierwsza komercyjna sieć 5G została wdrożona w paśmie 2,6 GHz o szerokości 50 MHz TDD (Time Division Duplex). TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

W najnowszym rankingu SpeedTest za kwiecień 2020 sieć Plus tradycyjnie już uplasowała się za trzema swoimi konkurentami, jednak dystans ten nie jest już tak wyraźny jak kiedyś. Co bardzo ważne ranking ten obejmuje już w całości okres epidemii SARS-CoV-2 w Polsce, czyli uwzględnia ewentualne przeciążenia się sieci. Ogólnie warto zauważyć, że po marcowych spadkach w kwietniu w zasadzie wszystko powoli wraca do normy.

W kwietniowym rankingu Plus zanotował średnią prędkość pobierania na poziomie 17,80 Mb/s (dla porównania T-Mobile osiągnął 24,26 Mb/s, Orange 23,67 Mb/s, Play 20,18 Mb/s). Ciekawe są tu wyniki sieci Play. Operator ten już chwalił się tym, że jest w zasadzie najszybszy i będzie jeszcze szybszy. Tymczasem…

No i w ten sposób Plus chyba ograł konkurentów jeśli chodzi o marketing wokół technologii 5G. Operator zaczął już w rozpędzie nazywać się liderem technologii 5G. Kiedyś był to lider technologii LTE. I szczerze trzymam kciuki, żeby za kilka lat nie zostało z liderowania w 5G tyle samo, co w LTE.

Źródło/Fot: wł / SpeedTest.pl / Plus

0 0 vote
Article Rating
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
europolitan
europolitan
21 dni temu

Teraz się okazuje, że to Play jest skansen, bo jeszcze nawet nie uruchomił RCS, a inni operatorzy to mają już od kilku dni.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x