(OPINIA) Trochę subiektywnie o statystykach przenoszenia numerów w 4 kwartale 2018 roku

Na początku stycznia mogliśmy ujrzeć kolejny raport UKE dotyczący statystyk przenoszenia numerów w sieciach ruchomych (MNP), w którym możemy znaleźć m. in. informacje o tym, jak radzą sobie operatorzy komórkowi z pozyskiwaniem klientów od konkurencji oraz z zatrzymywaniem ich u siebie. Raporty takie publikowane są co kwartał. Co można zobaczyć w najnowszym raporcie i jakie wnioski można wyciągnąć? Zapraszam na subiektywne podsumowanie tych statystyk.

Raport MNP, choć nie zawiera informacji na temat pozyskiwania nowych klientów z nowymi numerami, dość dobrze obrazuje kondycję danego operatora. Ponieważ internet jest wypełniony analizami największych operatorów infrastrukturalnych (T-Mobile, Plus, Play, Orange), pominę je i skupię się przede wszytskim na operatorach MVNO. No to zaczynamy:

Premium Mobile

Sieć komórkowa Premium Mobile jest w nieprawdopodobnym gazie. Najnowsze statystyki MNP obejmujące IV kwartał  2018 roku pokazują, że operator pozyskał w tym czasie aż 18 tys. numerów, tracąc w tym samym okresie tylko 2,2 tys. numerów. W łącznym bilansie daje to wynik blisko 16 tys. numerów na plusie. Do tego wyniku nie zbliżył się nawet żaden inny operator MVNO. Po połączeniu sił przez Premium Mobile i a2mobile kolejne statystyki mogą być jeszcze ciekawsze.

ITI Neovision S.A. (telefonia od nc+) oraz Multimedia Polska S.A.

W najnowszych statystykach MNP warto zatrzymać się przy telefonii komórkowej działającej przy satelitarnej platformie cyfrowej nc+. Telefonia w ostatnim kwartale ubiegłego roku pozyskała 4386 numerów, oddając w tym samym czasie zaledwie 110 numerów. To pozwoliło na uzyskanie w ogólnym rozrachunku wyniku na poziomie 4276 numerów na plusie. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo utrzymać klienta, więc tym bardziej należą się dla telefonii komórkowej od nc+ słowa uznania. Niewiele gorzej wypada telefonia działająca przy telewizji kablowej Multimedia Polska. Również tylko 110 numerów oddanych w 4Q2018 roku i blisko 3,5 tys. pozyskanych. Warto krótko wspomnieć też o telefonii od Inea, która w ostatnim kwartale ub. r. oddała zaledwie 33 numery, pozyskując ich w tym samym czasie blisko 1,8 tys oraz Vectrze – ta telefonia oddała 48 numerów, pozyskując ich blisko 1,4 tys.

Lycamobile Polska

Ten operator zdążył już wszystkich przyzwyczaić, że w statystykach MNP jest zawsze na minusie. Tym razem Lycamobile Polska oddała aż 1162 numery, pozyskując ich w tym samym czasie tylko 328 sztuk. Tak właśnie najczęściej wyglądają statystyki Lycamobile w tym zakresie – mało numerów pozyskanych i dużo oddanych.

OTVARTA

Sieć komórkowa OTVARTA, której oferta swoją konstrukcją przypomina Premium Mobile, pnie się do góry w statystykach MNP, ale robi to bardzo powoli. Co prawda sieć ruszyła dużo później niż Premium Mobile, bo w marcu 2018 roku, ale póki co niewiele wskazuje na to, aby mogła osiągnąć tyle, co Premium Mobile. Statystyki operatora są oczywiście na plusie, ale liczby pozyskanych numerów nie powalają. Powalają natomiast statystyki oddanych przez operatora numerów i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. OTVARTA oddała w całym IV kwartale ub. r. tylko 9 numerów. Należą się słowa uznania, ponieważ zadowolenia i lojalności klientów wycenić się nie da. Teraz pozostaje tylko popracować nad dystrybucją i dotarciem do klienta. OTVARTA w ciągu 3 ostatnich miesięcy minionego roku pozyskała 675 numerów.

Virgin Mobile

Były kolejne nowe otwarcia, nowe plany, nowe zapowiedzi, reklamy telewizyjne i… i nic. Virgin Mobile znowu na minusie w statystykach MNP. Choć operator nie ma chyba większych problemów z pozyskiwaniem nowych numerów, bo pozyskuje ich naprawdę dużo, to ma poważne problemy z zatrzymaniem klientów u siebie. A to bardzo poważny problem dla operatora, gdyż taka sytuacja może świadczyć o tym, że klienci Virgin Mobile nie są zbytnio zadowoleni z usług. Virgin Mobile w IV kwartale 2018 roku pozyskał niespełna 8 tys. numerów, oddając ich jednocześnie aż niemal 11 tys. Oczywiście ogólny bilans na minusie – prawie 3 tys. numerów. Jeśli Virgin Mobile nie odwróci tego trendu, będzie to stanowiło w przyszłości coraz większy problem.

Stabilny Mobile Vikings

Na statystyki MNP na pewno nie może narzekać sieć Mobile Vikigs. Zawsze na plusie i powolutku do przodu. W 4Q2018 roku operator jest 2 tys, numerów na plusie. Vikingowie przejęli 2689 numerów, oddając w tym samym czasie 599 sztuk. Biorąc pod uwagę sposób dystrybucji oferty, wyniki są naprawdę solidne.

NAU Mobile

Dwa zdania o sieci NAU Mobile, która ruszyła po cichu latem ubiegłego roku. W ostatnim kwartale operator pozyskał 171 numerów, żadnego nie oddając. Jest jednak za wcześnie, aby po tak krótkim czasie działalności na rynku ocenić operatora tylko na podstawie statystyk MNP.

Katastrofalne wyniki niektórych MVNO

Są też operatorzy, które mają katastrofalne wyniki MNP. Mam tu na myśli tych, którzy ani nie przyjmują, ani nie oddają, co każe zadać pytanie, czy w ogóle jeszcze się starają. Do takich sieci należą m. in. IZZI, W naszej Rodzinie i KLUCZ Mobile. Operatorzy ci oddają i przyjmują dosłownie garstki numerów.

To by było na tyle. Kolejny odcinek w kwietniu.

Raport MNP 4Q2018

Źródło: UKE

0 0 vote
Article Rating
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Latak
Latak
1 rok temu

A jak tam w A2Mobile? Tam za 10 zł jest wszystko, ale nie miałem jeszcze przyjemności.

Some
Some
1 rok temu
Reply to  Latak

Pakiet wszystko jest za 20 zł. Teraz jest promocja dla przenoszących numer że ten pakiet jest za połowę ceny, ale tylko w 1 miesiącu a potem już normalnie. Niemniej 20 zł to i tak bardzo tanio 🙂

Paweł
10 miesięcy temu

Mam doświadczenie z Vikingiem, starałem się dokładnie opisać sieć Viking mobile z perspektywy zwykłego użytkownika – DOCZYTAJ DO KOŃCA. Przeszedłem do Vikingów z sieci PLAY, wybrałem ofertę no limit, płacę 25 zł miesięcznie. Mam 15 GB Internetu miesięcznie, dodatkowo dostałem 10GB za przeniesienie numeru. Wszystkie połączenia i SMS-y za darmo, stacjonarne za darmo, MMSy za darmo i co jest wielkim atutem niewykorzystane GB Internetu przechodzą na następny miesiąc, wiec można sobie uzbierać sporo GB i podczas wyjazdów korzystam z tel. jako hotspota i na laptopie można śmigać do woli. Z zasięgiem nie miałem nigdy problemu a Internet LTE działa bardzo… Czytaj więcej »

Mark
Mark
8 miesięcy temu

Ostrzegam przed tą siecią, do niedawna byłem jej przedstawicielem, przeniosłem swoje numery i zaczęły się kłopoty, niejasne regulaminy, zlikwidowano mi dwa numery bez żadnego wypowiedzenia tak na gębę po prostu, w roamingu po wykupieniu dodatkowego pakietu danych internet nie działał a opłaty nadal naliczają za każdy kilobajt, to firma krzak. Nie polecam a współpracę zerwałem bo nie chcę mieć doczynienia z firmą oszustem.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x