Plus – zadbaj o swoje zdrowie podczas zimowego wypoczynku

Ferie zimowe już się zaczęły, z pewnością duża część osób będzie chciała spędzić je aktywnie w górach. Z tej okazji, jako wieloletni partner technologiczny TOPR-u i GOPR-u, Plus przygotował krótki poradnik na temat zachowania bezpieczeństwa podczas zimowego wyjazdu. Znajdziecie w nim również przydatne wskazówki dotyczące aplikacji ,,RATUNEK”, którą warto mieć na swoim telefonie zawsze wtedy, kiedy wyruszamy na wyprawę.

Narciarstwo to forma aktywności fizycznej, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie chcemy przecież żeby nasz wypoczynek został zepsuty przez niespodziewaną kontuzję. Spędzając po kilka godzin dziennie na stoku narciarskim musimy wcześniej zadbać o wzmocnienie mięśni i poprawę naszej kondycji. Przygotowania najlepiej rozpocząć co najmniej kilka tygodni przed wyjazdem. Ich celem jest przyzwyczajenie mięśni do wzmożonego wysiłku. W skład treningu powinny wchodzić ćwiczenia wzmacniające konkretne partie mięśni, na równowagę i trening rozciągający. Wśród zalecanych aktywności instruktorzy wymieniają zazwyczaj przysiady, brzuszki, wykroki, nożyce, wymachy ramion i nóg. Dobrym pomysłem może się również okazać chodzenie na basen, dzięki czemu wzmocnimy mięśnie grzbietu i brzucha, co zapobiegnie bólom okolicy krzyża występującym często na skutek przechylania się i wykonywania skrętów tułowia podczas jazdy na nartach.

Oprócz przygotowania fizycznego koniecznie pamiętajcie o kodeksie narciarza – 10 zasad FIS:

  1. Wzgląd na inne osoby – nie jesteśmy na stoku sami, zachowujmy się tak, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych osób.
  2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy – zjeżdżajmy z prędkość odpowiednią do naszych umiejętności zwracając przy tym uwagę na stan i rodzaj trasy, warunki atmosferyczne i natężenie ruchu.
  3. Wybór kierunku jazdy – zjeżdżając ze stoku pamiętajmy, aby wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się przed nami.
  4. Wyprzedzanie – możemy wyprzedzać po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, pozostawiając przy tym odpowiednio dużo miejsca.
  5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy – przystępując do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim rozejrzyjmy się patrząc w górę i w dół czy nie stworzymy zagrożenia dla siebie i innych. Tej samej zasady trzymajmy się również ponownie ruszając po zatrzymaniu się.
  6. Zatrzymanie się – zatrzymujmy się na trasie zjazdu jedynie w uzasadnionych przypadkach, pamiętając, żeby unikać robienia tego w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. W razie upadku, powinniśmy jak najszybciej usunąć się z toru jazdy.
  7. Podchodzenie – podchodzić możemy wyłącznie bokiem trasy, podobnie postępujemy podczas schodzenia w dół. W przypadku złej widoczności powinniśmy zejść z trasy całkowicie.
  8. Stosowanie się do znaków narciarskich – stosujmy się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
  9. Wypadki – w razie wypadku jesteśmy zobowiązani do udzielenia pomocy poszkodowanemu.
  10. Stwierdzenie tożsamości – będąc poszkodowanym, sprawcą lub świadkiem wypadku jesteśmy zobowiązani podać swoje dane osobowe.
TOPR i GOPR na straży Twojego życia i zdrowia

Stosując się do powyższych wskazówek z pewnością zmniejszymy ryzyko wystąpienia przykrych niespodzianek związanych ze zdrowiem. Nie wyeliminujemy go jednak całkowicie. Los bywa nieprzewidywalny i nawet zachowując wszelkie środki ostrożności możemy ulec wypadkowi . Dlatego będąc w górach zawsze warto znać numer 601 100 300. Jest on częścią Zintegrowanego Systemu Ratownictwa, obsługiwanego przez ratowników GOPR i TOPR w całym paśmie polskich gór. Już od 16 lat powstałe przy wsparciu Plusa Centra Koordynacji Ratownictwa wraz z ośrodkami pomocniczymi pełnią całodobowe dyżury i są w gotowości do przyjęcia zgłoszenia od poszkodowanego o każdej porze.

Dla osób, które zamiast jazdy na nartach wolą piesze wędrówki, Plus rekomenduje zainstalowanie aplikacji ,,RATUNEK’’, która stworzona została we współpracy z służbami ratunkowymi. Jest bardzo prosta w obsłudze – wystarczy trzykrotnie dotknąć jej ikony na ekranie telefonu, a osoba poszkodowana natychmiast zostanie połączona z centrum dyspozytorskim służby ratowniczej. Istotną jej zaletą jest funkcja umożliwiająca namierzenie lokalizacji osoby dzwoniącej, co znacznie skraca czas poszukiwań. Należy jednak pamiętać, że aby móc z niej skorzystać nasz telefon nie może być rozładowany. Aplikację „RATUNEK” możecie pobrać zarówno na smartfony z systemem Android jak i iOS. Podczas naszej 16-letniej współpracy z TOPR-em i GOPR-em wprowadzone rozwiązania umożliwiły sprawną komunikację i sprawiły, że czas na dotarcie do osoby zagrożonej skrócił się nawet o 20 minut.

Źródło/Fot: Plus

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o