Radio 357, Radio Nowy Świat, Weszło FM, Radio Kierowców… Jak słuchać stacji internetowych w samochodzie?
Rozwój mobilnego internetu, powszechność dostępu do sieci, coraz nowocześniejsze urządzenia (smartfony) i aplikacje mobilne, a także różne perturbacje od zarania dziejów towarzyszące w Polsce mediom publicznym, spowodowały ogromny i niespotykany jak dotąd rozwój internetowych stacji radiowych. Nie są to już zwyczajne szafy grające, ani „komputery” emitujące archiwalne podcasty, a pełnowymiarowe stacje radiowe – z ludźmi, obfitą ramówką i nowoczesnym sprzętem oraz programem na żywo. Było Radio Zapinamy Pasy (niestety upadło), jest sportowe Weszło FM, są też zbudowane na zgliszczach Trójki Radio Nowy Świat i Radio 357 (a także inne ciekawe projekty, jak np. Radio Spacja, czy nadające w DAB+ Radio Kierowców). O ile łatwo jest ich słuchać w domu (np. na komputerze/smartfonie), o tyle jest już większy kłopot z samochodem. W jaki sposób najłatwiej odpalić radio internetowe w samochodzie?
Nie każdy ma nowoczesny samochód z nowoczesnym sprzętem audio, który pozwala się połączyć za pomocą bluetooth ze smartfonem. Natomiast słuchanie radia w samochodzie na smartfonie to fatalny pomysł (słaby dźwięk). Głośnik bluetooth? Dodatkowy przedmiot. Co zatem wybrać, aby słuchać w samochodzie Radia 357 lub Radia Nowy Świat na dotychczasowym sprzęcie audio?
Transmiter FM
Transmiter FM to najlepszy – moim zdaniem – sposób na słuchanie stacji internetowych w samochodzie, i to na dotychczas posiadanym odbiorniku radiowym. Jak to możliwe?
Transmiter FM to urządzenie, które można połączyć ze smartfonem za pomocą bluetooth, dokładnie tak samo jak z głośnikiem przenośnym. Transmiter jednak potrafi… emitować ten sygnał na wybranej przez użytkownika częstotliwości FM. Zasięg kilku metrów pozwala następnie na złapanie ustawionej częstotliwości na samochodowym odbiorniku radiowym. Z oczywistych względów trzeba wybrać częstotliwość wolną na danym obszarze.
Transmiter FM najczęściej pozwala na korzystanie z gniazda zapalniczki samochodowej. Wystarczy go włożyć, ustawić częstotliwość (wolną), połączyć ze smartfonem za pomocą bluetooth, ustawić tę częstotliwość na samochodowym radiu i uruchomić na smartfonie swoją ulubioną stację internetową (nie tylko zresztą internetową, bo można każdą nadającą również w internecie). To tyle, dzięki temu możemy słuchać radia internetowego dokładnie tak, jak każdego innego. Transmiter FM z reguły pamięta ustawienia nawet po wyłączeniu zapłonu, więc nie musimy powtarzać w nieskończoność wszystkich czynności za każdym razem.
Transmiter FM może również służyć jako zestaw głośnomówiący.
Jaki koszt?
Transmiter FM można na znanym portalu aukcyjnym kupić już za kilkadziesiąt złotych. To jedyny wydatek. Oczywiście trzeba zadbać też o internet w telefonie (odpowiedni pakiet internetowy), bo takie słuchanie radia zużywa internet (ale nie jakoś strasznie dużo).
Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże słuchaczom w wygodny sposób słuchać internetowych stacji radiowych podczas podróży samochodem.
Jeszcze warto pamiętać o tym, że w Orange Flex można kupić pakiet music pass z darmowym transferem w aplikacji open FM.
W praktyce oznacza to słuchanie radia 357 czy nowy świat bez ograniczeń.
…spowodowały ogromny i niespotykany jak dotąd rozwój internetowych stacji radiowych.
Niestety nie można tak łatwo powiedzieć tego o telewizji.
Wydawać by się mogło, że sporo tych śmieciowych stacji powinno nadawać w internecie zamiast się pchać w naziemną.
Telewizja naziemna DVB-T to osobna sprawa. Wielu podiotom zależało na tym, żeby nie było tu różnorodności. Wiadomo, że różnorodność = konkurencja. Dlatego mamy „zapchajdziury” pełne powtórek, zamiast pełnowartościowych programów.