Samsung zaprezentował chipsety RF nowej generacji dla stacji bazowych 5G

Samsung zaprezentował chipsety RF nowej generacji dla stacji bazowych 5G

26 lutego 2019 0 przez JacekK
Firma Samsung Electronics ogłosiła pomyślne zakończenie prac rozwojowych nad najnowocześniejszymi układami scalonymi na częstotliwości radiowe mmWave (RFIC) oraz nad specjalizowanymi układami scalonymi (ASIC) Digital/Analog Front End (DAFE) obsługującymi pasma 28 GHz i 39 GHz.

Nowe układy RFIC i specjalizowane układy scalone DAFE firmy Samsung, będące podstawowymi elementami chipsetu 5G, umożliwiają zmniejszenie rozmiarów, wagi i zużycia energii stacji bazowych 5G o około 25% w porównaniu do poprzednich wersji. Stacje bazowe 5G, w których zastosowano te nowe chipsety, są wydajniejsze i łatwiejsze do wdrożenia.

– Nasze przełomowe osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju 5G stanowiły główną siłę napędową powodzenia usług komercyjnych zgodnych z tym standardem w Stanach Zjednoczonych i Korei w 2018 r., gdzie dostarczyliśmy ponad 36 000 stacji bazowych 5G – powiedział Paul Kyungwhoon Cheun, Executive Vice President and Head of Networks Business w Samsung Electronics. – Stojąc na czele czwartej rewolucji przemysłowej, Samsung będzie niezmiennie działał na rzecz przyspieszenia komercjalizacji 5G. W ostatecznym rozrachunku wpłynie ona na cały przemysł i życie codzienne, oferując bardzo niskie opóźnienie, ogromną prędkość i łączność o niezwykłej przepustowości.

Aby osiągnąć ultrawysokie prędkości transmisji danych, w stacjach bazowych 5G zastosowano niemal tysiąc elementów antenowych i szereg układów RFIC w celu wykorzystania pasma fal milimetrowych (mmW). Przyjęcie układów RFIC odgrywa zasadniczą rolę w redukowaniu rozmiarów stacji bazowych i ograniczaniu ilości zużywanej przez nie energii. Nowe układy RFIC firmy Samsung wykorzystujące najnowocześniejszą półprzewodnikową technologię CMOS 28 nm działają w pasmach, które zostały rozszerzone maksymalnie do 1,4 GHz, a nie, jak w przypadku poprzednich układów RFIC, do 800 MHz. Rozmiar RFIC zmniejszono o 36%, a ogólną wydajność zwiększono poprzez zredukowanie poziomu zakłóceń i poprawę liniowości charakterystyki wzmacniacza mocy częstotliwości radiowych.

Samsung opracował rozwiązania RFIC dla częstotliwości 28 GHz i 39 GHz i jeszcze w tym roku planuje komercjalizację dodatkowych układów RFIC dla częstotliwości 24 GHz i 47 GHz. Pozwoli to na dalszą ekspansję na rynki, które będą wykorzystywać wyższe pasma częstotliwości.

Firma opracowała również własne specjalizowane układy scalone DAFE o niskim poborze mocy i małych rozmiarach. Układ taki jest niezbędny w cyfrowej telekomunikacji bezprzewodowej, ponieważ zapewnia konwersję analogowo-cyfrową i odwrotnie. Układ DAFE stosowany w 5G zarządza dużymi pasmami o częstotliwości setek MHz, a opracowanie specjalizowanego układu scalonego (ASIC) pozwala na zmniejszenie wielkości i zużycia energii stacji bazowych tego standardu. Sam układ DAFE bez specjalizowanych układów ASIC byłby zbyt duży, a jego moc niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb produktowych operatorów.

– Samsung bazuje na swojej czołowej pozycji w dziedzinie 5G za sprawą innowacyjnych rozwiązań, w tym energooszczędnych modułów RFIC i specjalizowanych układów DAFE, aby zapoczątkować nową erę cyfrowej transformacji – powiedział Jaeho Jeon, Jeon, Executive Vice President and Head of R&D, Networks Business w Samsung Electronics – Z przyjemnością ogłaszamy zakończenie prac rozwojowych nad tymi nowymi chipsetami, które odegrają istotną rolę w realizacji kolejnego etapu postępu technologicznego.

Źródło/Fot: Samsung

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***