Stało się! TVP Sport już nadaje w naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-3) [AKTUALIZACJA]

Stało się to, o czym prezes TVP Jacek Kurski mówił od dawna – kanał TVP Sport został odkodowany i dzisiejszej nocy dołączył do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Stacja dostępna jest w MUX-3, gdzie zastąpiła kanał TVP Rozrywka. Aby cieszyć się dostępnością TVP Sport w niektórych przypadkach konieczne może być ponowne wyszukanie kanałów.

TVP Sport dołączyła do trzeciego multipleksu DVB-T dzisiejszej nocy między godziną 1:00, a 2:00. Ponieważ każdy multipleks ma ograniczoną pojemność trzeba było usunąć jeden z nadających już w nim kanałów – padło na TVP Rozrywkę. Kanał ten obecnie dostępny jest nadal w sieciach kablowych oraz platformach satelitarnych.

Tymczasowe rozwiązanie?

Najprawdopodobniej obecność TVP Sport na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej jest tymczasowym rozwiązaniem. Władze TVP od dawna mówili (i mówią), że ich celem jest udostępnienie widzom DVB-T kanału TVP Sport w jakości HD. Do tego celu potrzebne jest jednak dodatkowe miejsce, a te dostępne jest obecnie tylko w multipleksie ósmym. Niestety, póki co TVP nie doszła do porozumienia z operatorem MUX-8 – firmą Emitel – i w celu spełnienia swojej obietnicy (TVP Sport w DVB-T na mundial) publiczny nadawca musiał posiłkować się MUX-3. Najprawdopodobniej już po mundialu, w przypadku porozumienia z Emitelem, dojdzie do kolejnej zmiany – TVP Sport zostanie przeniesiona do MUX-8 i rozpocznie emisję w HD. Co stanie się z wolnym miejscem na MUX-3? Oczywiście tego jeszcze nie wiadomo. Być może zostanie przeznaczone na poprawę jakości pozostałych kanałów, a TVP Rozrywka pojawi się ponownie, ale już na MUX-8, a być może będzie po staremu – TVP Rozrywka wróci do MUX-3.

Kontrowersje związane z ewentualnym przeniesieniem

Częste zmiany na liście kanałów DVB-T mogą powodować frustrację widzów. Nie wszystkie urządzenia radzą sobie z automatycznym zapisaniem zmian i często konieczne jest każdorazowe programowanie programów (ponowne ich wyszukanie). Ponadto nie wszyscy mogą być zadowoleni z faktu, że TVP Sport zostanie zabrana z MUX-3 i przeniesiona na MUX-8, nawet pomimo znacznego polepszenia jakości (emisja w HD). Dlaczego? MUX-8 ma znacznie mniejszy zasięg, a dodatkowo pasmo (VHF) oraz polaryzacja (często pionowa) często powodują problemy z odbiorem do tego stopnia, że konieczna jest inwestycja w dodatkową antenę. MUX-3 dostępny jest praktycznie w całej Polsce i część widzów z pewnością chciałaby mieć dostęp do TVP Sport nawet w jakości SD, gdyż o odbiorze MUX-8 mogą tylko pomarzyć. Nie wiadomo jednak na 100%, co zrobi TVP.

Czy na stałe?

W mediach i internecie jest mnóstwo spekulacji na temat tego, czy TVP Sport zawitała do DVB-T na stałe, czy tylko na czas mundialu w Rosji. Część osób twierdzi, za sprawą doniesień części mediów, że TVP Sport została odkodowana tylko na czas mistrzostw świata. Nie pomaga tu brak jednoznacznego komunikatu TVP. Do tej kwestii jednak odniósł się na Twitterze dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski:

Fot: twitter.com/mszkolnikowski / Print Screen

To najprawdopodobniej oznacza, że TVP Sport została odkodowana definitywnie, niejasne jest tylko to, czy stacja pozostanie w MUX-3 w jakości SD, czy też po mundialu w Rosji zostanie przeniesiona do MUX-8 i zyska tym samym jakość HD.

Tak, czy inaczej, należy cieszyć się dzisiaj z tego co jest – na czas mundialu widzowie DVB-T mają dodatkowy kanał, który w czasie tego wielkiego piłkarskiego święta w całości będzie poświęcony mundialowi. Oznacza to tyle, że dzięki temu widzowie będą mogli liczyć na dłuższe studia, szersze analizy i komentarze oraz dodatkowe programy (magazyny) poświęcone MŚ w Rosji.

Jak wyszukać TVP Sport?

Część odbiorników automatycznie doda TVP Sport do listy kanałów, jednak niestety nie wszystkie sobie z tym poradzą. Jeśli odbiornik sobie z tym nie poradzi (w miejscu TVP Rozrywka będziemy widzieć “czarny ekran”, zaś TVP Sport nie będzie na liście), konieczne będzie uruchomienie ponownego wyszukiwania kanałów. Po tej operacji TVP Sport pojawi się już na liście kanałów, zaś “pusty” kanał TVP Rozrywka zniknie z listy.

AKTUALIZACJA:

Jak donosi Press.pl prezes TVP Jacek Kurski potwierdził oficjalnie, że TVP Sport zostaje w naziemnej telewizji cyfrowej na stałe. Nie jest jednak wciąż przesądzone, czy kanał pozostanie w MUX-3, czy zostanie przeniesiony do MUX-8.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj >>.

Źródło/Fot: TVP, wł

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
odawaj to bo jestem załamanaMarcina.kRedakcjaAdam Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
anonim
Gość
anonim

Kurski oddawaj tvp rozrywka

odawaj to bo jestem załamana
Gość
odawaj to bo jestem załamana

proszę odawać che oglądać koło fortuny poza tvp 2

dwdw
Gość
dwdw

Oddajcie Tvp Rozrywka !!!!

senior
Gość
senior

Dlaczego kosztem wyłączenia TVP Rozrywka wprowadzono TVP Sport. Tak się nie robi, na rozrywce była m.in. polska muzyka rozrywkowa z lat dawnych oraz powtórki koncertów starych i nowych.
Tak się nie robi, na dodatek tuż przed Festiwalem Polskiej Piosenki.

Adam
Gość
Adam

NA hotbirdzie też jest odkodowany??? Bo nie mogę znaleźć???

a.k
Gość
a.k

TVP rozrywka dużo lepsza niż TVP sport. Oddawać jeden z lepszych kanałów!!! Dlaczego nie zabrali TVP info na którym nic nie ma.

Marcin
Gość
Marcin

Kurski ty [beep] – ODDAWAJ ROZRYWKĘ znakomity program. Ma lo ci [beep] sportu w 1 i 2.

JacekK: Usunięto z komentarza obraźliwe zwroty. Proszę o kulturalne wypowiadanie się.