Telewizory Samsung: nowy wymiar gry na dużym ekranie

Telewizory Samsung QLED TV w 2018 roku ewoluowały również pod kątem potrzeb fanów gier na dużym ekranie. Na szczególną uwagę zasługuje niski input lag, wynoszący nie więcej niż 15 ms (0,015 sekundy), który dostępny jest np. w modelu Q9FN[1]. Dzięki dodatkowym rozwiązaniom, takim jak dedykowany tryb Gra, 100 proc. natężenia koloru, HDR 2000[3] i synchronizacja Radeon FreeSync™ nawet najbardziej wymagające gry odtwarzane są płynnie i z zachowaniem realizmu. Warto dodać, że równie dobre wyniki osiągają tegoroczne telewizory Premium UHD, takie jak np. NU8002, NU8042, NU8072, które oferują input lag na poziomie 14 -16 ms[2].

Podczas tegorocznych targów Electronic Entertainment Expo („E3”), które odbyły się w czerwcu w Los Angeles, telewizory Samsung QLED TV prezentowano w ramach stoiska Xbox firmy Microsoft. Modele o przekątnej 75 cali zwracały uwagę graczy, którzy mogli je przetestować i zobaczyć, jak QLED TV sprawdza się podczas wymagającej rozgrywki w rozdzielczości 4K HDR.

Walka z efektem opóźnienia w grach FPS

Efekt opóźnienia (input lag) może mieć krytyczne znaczenie, zwłaszcza w dynamicznych grach, takich jak FPS czy bijatyki. Efekt ten, zwany też opóźnieniem wejścia, to czas, który mija od chwili, gdy telewizor bądź monitor odbiera sygnał, a momentem jego wyświetlenia na ekranie. To także czas, jaki mija od wciśnięcia przycisku kontrolera do momentu reakcji widocznej na ekranie. W grach jest on szczególnie istotny, ponieważ opóźnienie wynoszące nawet 0,01 sekundy może zdecydować, czy dane pojedynek zakończy się zwycięstwem.

W przypadku telewizorów Samsung QLED TV input lag skrócono w najwyższych modelach do 15 ms (1 ms = 0,001 sekundy), a zatem jest on dwukrotnie mniejszy niż w konwencjonalnych urządzeniach, gdzie wynosi przeciętnie 20–30 ms. Dzięki zminimalizowaniu tego opóźnienia gracze mogą w pełni „wejść” w akcję i skupić na tym, co dzieje się na ekranie. Dodatkowe wsparcie stanowi tryb Auto Game Mode, który automatycznie zmienia ustawienia – w tym szybkość reakcji – aby zoptymalizować je pod kątem gier. Kiedy użytkownik rozpoczyna rozgrywkę na konsoli takiej jak Xbox, telewizor automatycznie ją rozpoznaje i wprowadza optymalne ustawienia.

Optymalna jakość obrazu

Dziś gry to wysokobudżetowe produkcje, które charakteryzują się filmową fabułą, świetnymi ujęciami i dopracowaną grafiką. Postacie i awatary stają się coraz bardziej realistyczne, tak samo zresztą jak otaczające je krajobrazy, które gracz często może podziwiać w 360-stopniowej panoramie. Wszystko to pozwala przenieść się do wirtualnego świata.

Aby zapewnić ten wirtualny realizm telewizory wyposażone są w najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie koloru, kontrastu i obrazowania. Oferują także częstotliwość odświeżania wynoszącą 144 Hz, która gwarantuje idealną płynność obrazu. Telewizory Samsung QLED 2018 jako pierwsze w branży wykorzystują rozwiązanie Radeon FreeSync™ opracowane we współpracy z producentem kart graficznych, AMD. Radeon FreeSync™ eliminuje efekt „urywanych” rozgrywek i zacinających się ujęć. Tym samym płynność gier charakterystyczna dla monitorów gamingowych dostępna jest na dużym ekranie telewizora.

Telewizory QLED oferują wyraziste i szczegółowe obrazy m.in. za sprawą HDR10+ oraz dzięki pełnemu (100%) natężeniu koloru. W praktyce użytkownicy mogą liczyć na większą głębię obrazu zarówno w dzień, jak i wieczorem, niezależnie od poziomu jasności sceny. A technologia antyrefleksyjna Samsung to dodatkowy atut, który pozwala ograniczyć zmęczenie wzroku.

Motion Plus Gra – granie jeszcze płynniejsze niż to co oferuje konsola

Nowością, która poprawi komfort gry i wrażenia wizualne, jest unikalny system poprawy płynności i ostrości obrazu Motion Plus, dostępny w trybie Gra. Opóźnienie wynosi zaledwie 20 ms, a jakość obrazu i jego dynamika są widocznie lepsze, co potwierdzają testy prasowe[4].

***

Źródło/Fot: Samsung

[1] Według pomiarów serwisu HDTVPolska w trybie Gra hdtvpolska.com/samsung-q9-2018-test-flagowego-qled-lcd-z-technologia-direct-led

[2] Źródło: HDTVPolska, pomiary w trybie Gra hdtvpolska.com/samsung-nu8002-nu8042-nu8072-test-telewizor-lcd-ultra-hd-z-hdr-2018-i-systemem-tizen

[3] W modelach QLED Q9FN

[4] Źródło: HDTVPolska, pomiary w trybie Motion Plus Gra: hdtvpolska.com/motion-plus-gra-test-nowosc-w-tv-od-samsung-dedykowana-dla-graczy

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o