W internecie można znaleźć mnóstwo testów drogich i tanich smartfonów. Moim zdaniem przeważają jednak testy tych drogich. To zrozumiałe. W nich testerzy zagłębiają się w najnowocześniejsze cuda techniki i funkcje, przez co te niskobudżetowe smartfony wyglądają przy tym wszystkim po prostu blado. Ale nie tylko. Wiem z doświadczenia, że osoby decydujące się na niskobudżetowe urządzenia w ogóle nie rozumieją tego, co w tych recenzjach czytają. Poza tym cena musi od czegoś zależeć. Właśnie w moje ręce wpadł smartfon z półki „na każdą kieszeń” – TP-Link Neffos C9A. Co potrafi to kosztujące dzisiaj w granicach 400 zł cudo? Spójrzmy na nie okiem… przeciętnego użytkownika.
Ponieważ rozmawiamy o smartfonie tanim, który kosztuje niewiele więcej od solidnego, tradycyjnego klawiszowca, w teście tym skupię się głównie na podstawowych cechach, jakie powinien oferować przeciętny smartfon. Do najważniejszych cech ja zaliczam głównie:
- Wygląd i design (w tym wymiary, waga, użyte do budowy materiały)
- Bateria (czas ładowania, czuwania, pojemność oraz możliwość jej prostej wymiany)
- Wyświetlacz (głównie rozmiar, w mniejszym stopniu inne cechy)
- Jakość dźwięku (dzwonki, muzyka)
- Jakość rozmów (wbrew pozorom to wciąż podstawowa funkcja telefonu)
- Pamięć wewnętrzna (w tym możliwość jej rozszerzenia)
- Sieć / standardy sieciowe (obsługiwane pasma, obsługa 4G LTE)
- Szybkość i stabilność działania (oczywiście stosunkowo do ceny)
- Aparaty (jakość zdjęć, dodatkowe funkcje)
- Dostępne w zestawie akcesoria
To dla mnie główne cechy, na które można zwrócić uwagę rozważając zakup niskobudżetowego smartfona. Jeśli Tobie to nie wystarcza, prawdopodobnie będziesz musiał rozejrzeć się za smartfonami z wyższej półki cenowej. Różnica pomiędzy 400 zł, a kilka tysięcy złotych musi być widoczna.
Specyfikacja techniczna TP-Link Neffos C9A
Producent oferuje ten model w dwóch kolorach – szarym i srebrnym.
Fot: TP-Link
Wymiary urządzenia to: 146,5 mm (wysokość), 70,9 mm (szerokość), 8,3 mm (grubość). Smartfon waży około 145 g. Muszę przyznać, że urządzenie to doskonale leży w moich dłoniach. Miałem w rękach inne niskobudżetowe smartfony, które kompletnie nich nie leżały, mając tendencję do częstego wypadania 🙂 Tu wszystko jest dla mnie jak najbardziej w porządku.
Pozostałe elementy specyfikacji technicznej to:
Cecha | Parametry |
---|---|
Wyświetlacz | 5,45 cali, HD+(1440 x 720) 295PPI IPS |
CPU | MTK6739WW 4*Rdzenie-A53 1,5GHz GPU: IMG8XE1PPC 570MHz |
Pamięć wewnętrzna | ROM:16GB RAM:2 GB |
Pamięć zewnętrzna | Karta microSD (do 128 GB) |
Aparat | Przedni 5 Mp Tylny 13 Mp, Auto Fokus |
Sieć | FDD-LTE Cat4 (pobieranie do 150Mb/s / wysyłanie do 50Mb/s) HSPA+ (pobieranie do 21Mb/s / wysyłanie do 11,5Mb/s) DC-HSPA+ (pobieranie do 42Mb/s / wysyłanie do 11,5Mb/s) |
Standardy sieciowe | FDD-LTE/WCDMA/GSM TP706A: FDD-LTE: Pasmo 1/3/5/7/8/20 WCDMA: Pasmo 1/5/8 GSM: Pasmo 2/3/5/8 TP706C: FDD-LTE:Pasmo 2/4/7 WCDMA: Pasmo 2/4/5 GSM: Pasmo 2/5 |
Technologia lokalizacji | GPS/A-GPS, GLONASS |
Połączenia | Wi-Fi 802.11b/g/n, 2.4GHz Bluetooth: 4.1 Dwie karty Nano SIM (Dual SIM Dual Standby) Karta SIM1 obsługuje 2G/3G/4G Karta SIM2 obsługuje 2G/3G/4G |
Czujniki | Czytnik linii papilarnych, kompas, akcelerometr, czujnik oświetlenia, czujnik zbliżeniowy |
Dźwięk | Formaty audio: MP3,AAC,WAV,M4A,OGG,OGA,AMR,AWB,FLAC, MID,MIDI,XMF,IMY,RTTTL,RTX,OTA,MP4,3GP Dwa mikrofony |
Filmy wideo | Formaty wideo: M4V,MP4,MOV,AVI,3GP,3G2,FLV,MKV,WEBM Dekoder: 1080p/30fps Kodowanie: 1080p/30fps |
Usługa Cloud | Tak |
Bateria | 3020mAh(Typowa) |
System operacyjny | Android 8.1 |
W opakowaniu | Neffos C9A Ładowarka Kabel USB Instrukcja szybkiej instalacji Karta gwarancyjna Środki ostrożności Folia ochronna Etui Słuchawki |
Jak widać smartfon ten pomimo swojej niskiej ceny ma kilka ciekawych narzędzi i funkcji, ale o nich napiszę za chwilę. Przejdę teraz do moich wrażeń podczas testowania urządzenia.
Wygląd i design
Niską cenę widać tu po użytych do jego budowy materiałach. Króluje oczywiście tworzywo sztuczne. Plastik z tyłu urządzenia matowy, mają w zamyśle producenta imitować coś w rodzaju aluminium. Moim zdaniem urządzenie nadrabia jednak wyglądem – jak dla mnie nowoczesny i przyjemny dla oka. Wymiary, ich wzajemny stosunek, brak ostrych kantów, ciekawy kolor (ukrywający dla oka wszechobecny plastik). Urządzenie nie ma żadnych przycisków poza zasilaniem oraz regulacją głośności. Przyciski menu i nawigacji dostępne są wyłącznie na ekranie urządzenia. Moją uwagę przykuł natychmiast brak możliwości nawet zdjęcia tylnej obudowy.
Kliknij aby powiększyć

Jedna rzecz mnie rozczarowała. Żeby włożyć kartę SIM, trzeba wykazać się nie lada zręcznością. Aby otworzyć slot na karty SIM i kartę pamięci, trzeba użyć czegoś ostrego (w zestawie jest specjalne ostrze). Po otwarciu wyjmujemy szufladkę, do której wkładamy kartę SIM w rozmiarze NANO. Trudno dopatrzeć się bez instrukcji, które miejsce jest na którą kartę (SIM1, czy SIM2), jeszcze trudniej umieścić w nim kartę. Wykonalne, ale mogłoby być łatwiej. Rozumiem takie zastosowania w Smartfonach, jednak osoby przyzwyczajone do wcześniejszych rozwiązań będą narzekać. Ja jak widać narzekam.
Bardzo dobrze umieszczony jest czytnik linii papilarnych. Jest z tyłu obudowy, w wyraźnym zagłębieniu. Palec prawie sam tam podąża. Co do działania, to zdarzyło mi się, że musiałem spróbować więcej niż raz. Nie wiem, czy to kiepskie działanie, czy może źle to robiłem.
Kliknij aby powiększyć

Bardzo mi się podoba jeden z dostępnych od razu motywów – Metal.
Zrzuty z ekranu, motyw „Metal”
Bateria
W urządzeniu siedzi akumulator o pojemności 3020 mAh. To sporo jak na tę półkę cenową. Miałem w rękach podobne urządzenia, które miały 2500 mAh, a nawet mniej, przez co urządzenia były równie często podłączone do ładowarki, co od niej odłączone. Jest jeszcze jedna rzecz, która dla mnie osobiście jest okropną wadą – brak dostępu do baterii. Nie zdejmuje się nawet tylna obudowa, nie mówiąc już o prostej wymianie akumulatora. Może nie jestem tu obiektywny, ale ja nigdy tego nie zrozumiem i nigdy się z tym nie pogodzę. Co do czasu ładowania, zajęło to ok 2 godzin. Czas czuwania zależy oczywiście od intensywności użytkowania oraz ustawień urządzenia. Przy typowym użytkowaniu i standardowych ustawieniach spokojnie udało mi się wyciągnąć cały dzień stosunkowo intensywnego użytkowania (jak to przy testach), z zapasem. To dobry wynik. Miałem urządzenia z podobnej półki cenowej, które ładowałem dwa razy dziennie.
Wyświetlacz
Smartfon posiada wyświetlacz o przekątnej 5,45”, wykonany w standardowej dla tańszych smartfonów technologii IPS. Charakteryzuje się rozdzielczością HD+ (1440 x 720 pix). Wyświetlacz na mój gust jest bardzo ładnie umieszczony. Nie ma bardzo szerokich ramek dookoła, nie jest też tak, że cały przód urządzenia jest czynnym ekranem (mi się takie rozwiązania absolutnie nie podobają). Poza tym jak dla mnie wyświetlacz jest jak najbardziej ok – wszystko czytelne, wyraźne, można ustawić naprawdę dobrą jasność. Mamy co prawda taką porę roku, w której trudno o duże nasłonecznienie, jednak w słoneczny przedwiosenny dzień nie miałem żadnego problemu z czytelnością.
Jakość dźwięku / rozmów
Tu trzeba rozróżnić dwie kwestie – jakość, z jaką słyszymy rozmówcę oraz głośnik do – nazwijmy to – multimediów. Zacznę od tego pierwszego. Rozmówcę słyszę bardzo dobrze, aczkolwiek czuć tu oszczędność na tym głośniczku. Przy głośności ustawionej na MAX nie jest jakoś szczególnie głośno, przez co potrafię sobie wyobrazić kłopoty w godzinach szczytu na ulicach zatłoczonego, głośnego miasta. Na szczęście dźwięk jest czysty, nic nie trzeszczy, nie zniekształca, nie tłumi. Spokojnie wystarczy. Gorzej sprawa wygląda jeśli chodzi o oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki. Dźwięk idzie z tego samego miejsca, z którego słuchamy rozmówcy – z głośniczka nad wyświetlaczem. I tylko stąd. Jeśli ktoś chce więc posłuchać muzyki np. plażując, proponowałbym zaopatrzyć się w głośnik bluetooth. Natomiast do obejrzenia czegoś w domowym zaciszu dla mniej wymagających spokojnie wystarczy.
Pamięć wewnętrzna (możliwość jej rozszerzenia)
2 GB pamięci RAM i pamięć wewnętrzna 16 GB jest w zasadzie chyba standardem w produktach tej półki cenowej. Pamięć wewnętrzną można rozszerzyć kartą MicroSD do 128 GB. Tu jakichkolwiek zastrzeżeń nie mam. Jeśli ktoś potrzebuje więcej, i tak zapewne będzie poszukiwał smartfona z wyższej półki cenowej.
Sieć / standardy sieciowe
Tu skupię się przede wszystkim na standardach GSM, UMTS i LTE. Urządzenie obsługuje chyba wszystkie dostępne w Polsce częstotliwości: GSM (850 900 1800 1900), UMTS (850 900 2100), FDD LTE: (2100, 1800, 850, 2600, 900, 800). Zatrzymam się na chwilę przy najnowszej technologii – 4G LTE. Urządzenie posiada FDD-LTE Cat4. Oczywiście są dużo lepsze i nie zagłębiając się tu w zbędne i niezrozumiałe dla większości przeciętnych użytkowników zagadnienia techniczne napiszę pokrótce, że jak na tę cenę jest ok. Co prawda rzecznik operatora telefonii komórkowej użyłby z pewnością innego urządzenia, żeby pochwalić się szybkością swojego internetu mobilnego (np. z powodu braku TDD, ale nie tylko), ale dla przeciętnego użytkownika spokojnie wystarczy. Wśród niskobudżetowych urządzeń tego typu są przecież i takie, które obsługują wyłącznie 3 pasma LTE (np. 800, 1800 i 2100). TP-Link Neffos C9A pozwala za pomocą LTE na osiągnięcie maksymalnych prędkości pobieranie do 150 Mb/s / wysyłanie do 50 Mb/s. Tu zostałem pozytywnie zaskoczony.
Szybkość i stabilność działania
Tu mam mieszane odczucia. Dość często widziałem spowolnienia i przycięcia. Nawet oglądając film na YouTube w wyższej jakości (720p) dawało się zauważyć przeskoki obrazu, głównie podczas włączania się i wyłączania automatycznych krótkich reklam wideo, krótko po uruchomieniu filmu lub też podczas przechodzenia w tryb pełnoekranowy. Oczywiście przycięcia w takich chwilach widać tylko przez chwilę i potem jest już ok, ale niektórych może to irytować. Z szybkim przejściem z trybu pionowego na poziomy i odwrotnie też nie jest rewelacyjnie. Są jednak i pozytywne rzeczy. Menu działa szybko i płynnie. Dostępne standardowo aplikacje również działają ok. Połączenia wychodzące oraz odbieranie połączeń przychodzących także odbywa się płynnie, co nie zawsze jest tak oczywiste w tanich urządzeniach. Miałem w rękach takie, w których po odebraniu połączenia przychodzącego musiałem 1-2 sekundy czekać, aż system poradzi sobie z taką operacją i będę mógł usłyszeć rozmówcę.
W domu mam trzech doskonałych testerów – dzieci. Jak im pozwolę, potrafią naprawdę dłuuugo oglądać filmy z grami na YouTube. No to dałem im potestować ten smartfon na 60 minut. Po godzinie oglądania filmików z Minecrafta i Robloxa (720p) przywitał mnie taki oto komunikat:
Kliknij aby powiększyć

Powiem więc tak: spotykałem urządzenia, które radziły sobie znacznie lepiej, mając podobną cenę. Ale jestem zdania, że przeciętny użytkownik, robiący wszystko z umiarem, nawet nie zwróci uwagi na te niedogodności.
Aparaty (jakość zdjęć, dodatkowe funkcje)
Nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń do zdjęć. Niestety testując smartfon nie było na zewnątrz sprzyjających warunków pogodowych (chmury, deszcz), ale postarałem się, żeby oddać to, co potrafią aparaty, w jakie wyposażony został TP-Link Neffos C9A (przedni 5 Mp, Tylny 13 Mp). Poniżej przykładowe zdjęcia wykonane w pełnej rozdzielczości.
Selfie, czyli aparat przedni (kliknij aby powiększyć)

Aparat tył (kliknij aby powiększyć)

Oczywiście, że są na rynku smartfony robiące o stokroć lepsze zdjęcia. Powtarzam jednak – cena od czegoś zależeć musi. Jak na tę półkę cenową, moim skromnym zdaniem aparat robi całkiem dobre zdjęcia, spokojnie wystarczające do podstawowych rzeczy, jak np. zachowywanie rodzinnych wspomnień.
Dostępne w zestawie akcesoria
Tu jestem również pozytywnie zaskoczony. Kupując ten smartfon w pudełku znajdziemy – poza oczywiście smartfonem i ładowarką – również całkiem dobre słuchawki, folię ochronną na wyświetlacz oraz przeźroczystą osłonkę na tył urządzenia.
Podsumowanie
Uważam, że smartfon ten spokojnie nada się dla osób, poszukujących urządzenia do podstawowych potrzeb, jak np. dzwonienie, korzystanie z internetu i mediów społecznościowych, robienia standardowych zdjęć, korzystania z aplikacji mobilnych, oglądania multimediów. Smartfona nie poleciłbym dla osób wymagających: graczy, fotografów-pasjonatów, czy osób poszukujących ponadprzeciętnych możliwości swojego smartfona w sensie ogólnym. Moim skromnym zdaniem urządzenie jest warte swojej ceny.
Za główne zalety uważam: ciekawy wygląd urządzenia i jego poręczność, czas czuwania baterii, przyzwoity wyświetlacz, sieć i standardy sieciowe (LTE), niezłe jak na tę cenę aparaty oraz dostępne z zestawem akcesoria. Za wady uważam: wyczuwalnie mniejszą wydajność, słaby dźwięk odtwarzania multimediów i brak możliwości dostania się do baterii. Nie porywa, ale spokojnie wystarcza: jakość rozmów, materiały wykonania i czas ładowania baterii.
Ogólna ocena: „dobry –„.
Dziękuję Producentowi za udostępnienie urządzenia do testów.
Uważam, że na dziś smartfona bez NFC nie warto kupować, to powinien być praktycznie standard.