To dopiero wiadomość dnia. Sieć komórkowa Play chce przejąć największego w Polsce operatora wirtualnego – Virgin Mobile Polska. Raczej nie będzie to dobra informacja dla całego rynku MVNO w Polsce, ponieważ ten mocno się skurczy. Virgin Mobile Polska ma największą liczbę kart SIM spośród wszystkich działających na naszym rynku operatorów MVNO. Dodatkowo nie wygląda to dobrze również wizerunkowo, gdyż okazuje się, że największy polski MVNO może zniknąć z rynku (być może pozostanie marka, ale będzie w pełni zależna od Play), a skoro tak kończy największy, to jak mogą skończyć w przyszłości dużo mniejsi?
Taką sensacyjną informację opublikował PLAY Communications S.A. Jak czytamy w komunikacie:
Zarząd Play Communications S.A. („Spółka”) informuje, że w dniu 15 stycznia 2018 roku P4 sp. z o.o. („PLAY”), spółka w 100% zależna od Spółki zawarła szereg umów z Virgin Mobile Polska sp. z o.o. („VMP”) oraz jej udziałowcami: Dirlango Trading & Investments Limited i VMCEE B.V., a także wiodącymi inwestorami VMP: Vegueros Coöperatief U.A. (spółka zależna należąca w całości do Delta Partners Emerging Markets TMT Growth Fund II L.P.), Farledico Investments Limited (spółka zależna należąca w całości do Łukasza Wejcherta) i Kai-Uwe Ricke (łącznie zwanymi „Inwestorami”).
Sieć komórkowa Virgin Mobile Polska na koniec 2016 roku posiadała ponad 400 tys. aktywnych kart SIM. Podpisane umowy przyznają PLAY, między innymi, opcję nabycia wszystkich udziałów w VMP w 2020 r. Zgodnie z przyjętą metodologią, wycena opcji została oparta o jednoroczne przychody VMP skorygowane o określone elementy. Inwestorzy zobowiązali się spowodować że wszystkie udziały w VMP zostaną sprzedane PLAY w przypadku, gdy PLAY skorzysta z opcji kupna.
Ponadto, umowy określają warunki przyszłej współpracy pomiędzy PLAY a VMP. Strony będą kontynuować owocną współpracę rozpoczętą w momencie powstania VMP przy założeniu, że minimalny poziom gwarantowanych płatności do PLAY będzie wyższy o około 25 mln zł, osiągając łącznie około 84 mln zł w latach 2018 – 2021. PLAY jest usatysfakcjonowany tymi umowami, ponieważ jeszcze bardziej umacniają one pozycję PLAY jako lidera na polskim rynku telefonii komórkowej.
Sieć Virgin Mobile Polska istnieje od sierpnia 2012 roku. Operator korzysta z międzynarodowej marki Virgin, należącej do Richarda Bransona. Jeśli chodzi o telekomunikację, sieć komórkowa o takiej samej nazwie działą w wielu krajach świata, m. in. Kanadzie, Australii, RPA, Francji i Australii.
W Polsce sieć miała bardzo ambitne plany (np. milion klientów). Rok temu sieć wprowadziła do swojej oferty również abonament. Marka przez cały okres swojej działalności w Polsce wydawała naprawdę spore pieniądze na promocję, m. in. telewizyjne i radiowe spoty reklamowe, o czym mniejsi MVNO mogą tylko pomarzyć.
Przejęcie przez Play największego polskiego MVNO spowoduje ogromne skurczenie się udziałów wirtualnych operatorów komórkowych, zaś baza klientów Play może powiększyć się o kilkaset tysięcy kart SIM. Zagadką pozostaje na dzień dzisiejszy to, co Play zrobi z marką w razie przejęcia – będzie ją rozwijał pod starą nazwą (marka jednak jest dość rozpoznawalna), czy może dojdzie do większej rewolucji.
Ciekawe co na to wszystko klienci Virgin Mobile Polska? Należy przypuszczać, że jakaś część na pewno wcześniej była w Play i uciekła ze swoim numerem do Virgin Mobile.
Źródło/Fot: PLAY Communications S.A., Virgin Mobile, Play / Print Screen