MVNO-GSM.PL

Innowacyjny blog telekomunikacyjny o alternatywnym obliczu telekomunikacji. Najlepsze oferty operatorów GSM, wszystko o MVNO, aktualności z branży telekomunikacyjnej i nie tylko

Pozostałe Technologie

Twórca aplikacji mobilnych. Od nauki do pracy

Na co dzień korzystamy z aplikacji, które ułatwiają nam codzienne czynności, oszczędzają czas, pomagają w pracy, a nawet planują wakacje. A wszystko to dzięki zawodowi programisty aplikacji mobilnych.

Rozwój urządzeń mobilnych pojawił się na początku XXI wieku wraz z wydaniem Java i WAP. Na prymitywnych stronach tekstowych życie toczyło się pełną parą. Użytkownicy chcieli rozmawiać, poznawać się, sprawdzać pocztę – ogólnie rzecz biorąc, wszystko to, co do tej pory robili na swoich komputerach.

Deweloperów mobilnych było wówczas bardzo niewielu, a każdy model telefonu wymagał napisania nowej wersji programu. Rewolucja w świecie rozwoju urządzeń mobilnych nastąpiła w 2007 roku wraz z wydaniem pierwszego iPhone’a. To właśnie wtedy było ogromne zapotrzebowanie na twórców aplikacji mobilnych.

Opis

Twórca aplikacji mobilnych to specjalista piszący programy na urządzenia mobilne. Zakres obowiązków programisty jest bardzo szeroki i zaczyna się od pomysłu. Specjalista wpada na pomysł, a następnie analizuje konkurencję, identyfikując liczbę pobrań, mocne i słabe strony podobnych aplikacji. Po zebraniu informacji rozpoczyna się etap rozwoju, który odbywa się wspólnie z projektantami aplikacji mobilnych. Następnie przeprowadzane są testy, podczas których sprawdzana jest funkcjonalność, wygoda i inne ważne cechy.

Edukacja

Wielu początkujących programistów mobilnych zaczyna od samodzielnej nauki przy pomocy książek i filmów instruktażowych, a następnie bierze udział w kursach online, które trwają nie dłużej niż trzy miesiące. Łatwiej jednak nauczyć się zawodu, mając wyższe wykształcenie.

Zatrudnienie i kariera

Gdzie może pracować programista aplikacji mobilnych? Krótko mówiąc, wszędzie. Aplikacje tworzone są po to, aby rozwiązywać wszelkie problemy. Restauracje, firmy dostawcze, taksówki mają w swoim składzie programistę mobilnego, który nie tylko pisze aplikację, ale także na bieżąco ją wspiera i aktualizuje.

Specjalista może pracować jako freelancer, wysyłając CV do organizacji lub podjąć pracę w firmie IT. Ta druga opcja uratuje dewelopera od samodzielnego poszukiwania klientów. Jak znaleźć taką pracę? To proste, skorzystaj z usług takich stron internetowych jak Jooble, które specjalizują się w pomocy w znalezieniu pracy. Podczas wyszukiwania używaj słów kluczowych takich jak praca Lubień na Jooble (lub dowolne inne miasto). Takich słów jest naprawdę wiele, jedno z najbardziej popularnych słów kluczowych game dev – naprawdę ułatwia wyszukiwanie najbardziej trafnych ofert pracy.

Specjalista w dziedzinie tworzenia aplikacji mobilnych ma kilka etapów kariery:

  • Stażysta – programista bez doświadczenia zawodowego.
  • Młodszy programista – specjalista, który dopiero zaczął się rozwijać. Ma minimalne doświadczenie.
  • Middle Specialist (Middle developer) – programista z 1-2-letnim doświadczeniem.
  • Wysokiej klasy programista (Senior) potrafi rozwiązywać złożone problemy.
  • Za jakość kodu odpowiada w pełni szef zespołu deweloperskiego (Lead).

Perspektywy na przyszłość

Programista aplikacji mobilnych to zawód przyszłości. Ludzie nie planują rezygnować ze smartfonów i tabletów. Świadczą o tym statystyki: udział ruchu mobilnego z roku na rok tylko rośnie. Ponadto powstają nowe gadżety i media elektroniczne. Wzrośnie liczba aplikacji mobilnych. Staną się poszukiwane w medycynie, nauce, edukacji i innych obszarach. Dlatego twórcy aplikacji mobilnych będą potrzebni jeszcze bardziej.

Plusy

Zawód twórcy aplikacji mobilnych ma wiele poważnych zalet, dzięki którym młodzi programiści z wielką chęcią decydują się na rozwój w tym obszarze.

  • Dobra pensja
    Doświadczony specjalista jest gotowy zapłacić 20 tysięcy złotych za rozwiązanie złożonych problemów.
  • Wysoki popyt
    Aplikacje mobilne powstają dla wielu branż.
  • Możliwość pracy z domu
    Pracuj we własnym tempie, oszczędzaj czas i pieniądze w drodze, więcej czasu dla bliskich. A to nie wszystkie korzyści pracy zdalnej.
  • Ciągły rozwój
    Platformy mobilne stale aktualizują stos, dlatego specjaliści ds. Rozwoju urządzeń mobilnych muszą stale studiować podręczniki, opanowywać nowe zasady pracy z kodem.

Minusy

W zawodzie programisty aplikacji mobilnych są też małe wady, najważniejsze z nich to:

  • W Apple długie sprawdzanie dostępności aktualizacji;
  • Wybredność użytkowników co do funkcjonalności aplikacji.

Ważne cechy

Jedną z najważniejszych cech programisty mobilnego jest umiejętność konstruktywnego reagowania na krytykę ze strony użytkowników, którzy zostawiają recenzje na temat działania aplikacji w Google Play i App Store. Negatywne recenzje nie zawsze mają na celu urazić programistę: z reguły wskazują na jakieś konkretne problemy w aplikacji mobilnej, a programista powinien je rozwiązać.

Wymagane cechy osobiste:

  • Analityczny umysł;
  • Dbałość o szczegóły;
  • Wysoka wydajność;
  • Umiejętność planowania i dotrzymywania terminów;
  • Chęć podnoszenia kwalifikacji zawodowych;
  • Eksplorowanie nowych technologii dla mobilnych systemów operacyjnych.

Profesjonalne umiejętności i wiedza

  • Znajomość języków programowania
    1. Apple iOS — Objectiv-C, Swift;
    1. Google Android – Java, Kotlin, Scala;
    1. Windows Mobile – C#, VB.NET.
  • Bardzo dobra znajomość HTML, CSS i JavaScript;
  • Umiejętność tworzenia aplikacji na systemy Android, iOS, Windows Mobile;
  • Debugowanie aplikacji;
  • Programowanie na iPhone’a i iPada;
  • Znajomość bibliotek nowych technologii;
  • Praca z bazą danych SQLite;
  • Doświadczenie jako front-end developer na urządzenia mobilne będzie bardzo przydatne.

Wniosek

Kariera programisty mobilnego polega na opanowaniu różnych systemów operacyjnych i doskonaleniu umiejętności zawodowych, co prowadzi do skrócenia czasu spędzanego na tworzeniu aplikacji mobilnych.

Zawód jest odpowiedni, modny, obiecujący i poszukiwany. Na rynku brakuje wykwalifikowanych programistów mobilnych i nie należy spodziewać się spadku popytu na nich. Współczesnego świata nie można już sobie wyobrazić bez urządzeń mobilnych.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

***
Stronę tworzymy na internecie mobilnym
OTVARTA
Znajdziesz nas w:
tekst alternatywnytekst alternatywny
Subscribe
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
0
Skomentujx