UKE dla MVNO-GSM.PL – temat radia cyfrowego aktualny

Z uwagi na liczne zapytania słuchaczy oraz operatów o dobór nowych częstotliwości radiowych, przy jednoczesnym niemalże wysyceniu zasobów częstotliwości w paśmie UKF (87,5-108 MHz) ograniczającym rozwój radia analogowego w Polsce, temat radia cyfrowego jest tym bardziej aktualny – poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Komunikacji Elektronicznej w odpowiedzi na przesłane przez nas pytania dotyczące przyszłości cyfryzacji radia w Polsce.

Po decyzji nowej Prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk o zamrożeniu procesu cyfryzacji radia w technologii DAB+ pojawiło się w przestrzeni publicznej wiele wątpliwości i spekulacji, dlatego też postanowiliśmy do tego nieco zapomnianego przez media tematu powrócić. Kilka dni temu o przyszłość cyfrowego radia DAB+ zapytaliśmy Polskie Radio, nadawca zapewnił nas, że nie ma planów zaprzestania emisji cyfrowego sygnału, uspokajając tym samym dotychczasowych posiadaczy cyfrowych odbiorników:

Posiadacze odbiorników cyfrowych DAB+ nie powinni się niczego obawiać. Nie ma planów zaprzestania emisji sygnału cyfrowego. Wszystkie anteny Polskiego Radia nadawane są w standardzie DAB+ i można ich słuchać przy pomocy odbiorników cyfrowych.

– skomentował rzecznik prasowy Polskiego Radia Łukasz Kubiak. 

O cyfryzację radia zapytaliśmy również Urząd Komunikacji Elektronicznej, kierując do Urzędu trzy naszym zdaniem zasadnicze pytania. Najważniejsze pytanie, jakie zadaliśmy, dotyczy obecnego stanowisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej na temat dalszego wdrażania cyfrowego radia w technologii DAB+:

Istotnym działaniem jest przeprowadzenie kampanii społecznej podnoszącej wiedzę społeczeństwa na temat procesu cyfryzacji radia i związanych z tym procesem skutków. Ważnym elementem takiego procesu jest również, a może przede wszystkim, opracowanie strategii cyfryzacji radiofonii. Wymaga to jednak podjęcia dodatkowych działań m.in. dokonania rzetelnej analizy rynku usług medialnych w Polsce. Niemniejszą rolę będą również odgrywały wyniki badań opinii społecznej, których przeprowadzenie jest konieczne, oraz stanowisko nadawców radiowych działających na obszarze naszego kraju.

– informuje nas biuro prasowe Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jak widać UKE wskazuje na potrzeby przeprowadzenia m. in. analizy rynku, opracowania strategii, czy też konieczność przeprowadzenia kampanii społecznej podnoszącej wiedzę społeczeństwa na temat cyfryzacji radia. Czy jednak obecnie w UKE toczą się jakieś realne dyskusje związane z opracowaniem strategii cyfryzacji radia w Polsce?

We wrześniu i październiku br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadziła konsultacje społeczne “Zielonej księgi cyfryzacji w Polsce”, w których udział brał również Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. “Zielona Księga…” jest dokumentem, w którym kompleksowo przeanalizowano główne zagadnienia związane z cyfryzacją radiofonii i który znacznie ułatwi w najbliższej przyszłości podjęcie strategicznych decyzji dla rozwoju radiofonii cyfrowej w Polsce. Ponadto z uwagi na liczne zapytania słuchaczy oraz operatów o dobór nowych częstotliwości radiowych, przy jednoczesnym niemalże wysyceniu zasobów częstotliwości w paśmie UKF (87,5-108 MHz) ograniczającym rozwój radia analogowego w Polsce, temat radia cyfrowego jest tym bardziej aktualny.

– odpowiada nam biuro prasowe UKE. 

Obecnie przed największym wyzwaniem i jednocześnie dylematem stoi publiczny nadawca – Polskie Radio, gdyż to Polskie Radio właśnie jako jedyne w Polsce (nie licząc emisji testowych) prowadzi regularną emisję  cyfrowego sygnału DAB+. Emisja z każdym rokiem pochłania kolejne pieniądze, zaś liczba odbiorców jest tak niewielka, że aż trudna do oszacowania (mówi się o liczbie od kilku do kilkunastu tysięcy odbiorców). Czy zatem Urząd Komunikacji Elektronicznej rozmawia na ten temat z Polskim Radiem?

Aktualnie przed Prezesem UKE toczy się postępowanie w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości dokonanej na rzecz Polskiego Radia S.A. Projektowane zmiany dotyczące zmiany bloków częstotliwościowych, pozwalają żywić nadzieję na uruchomienie kolejnych stacji DAB+.
Uruchomienie przez Polskie Radio kolejnych stacji DAB+ zwiększy zasięg radia cyfrowego, umożliwiający jego odbiór w kilkunastu miastach Polski.

– komentuje UKE. 

Oczekujemy jeszcze na odpowiedzi na nasze pytania od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych. Znając już jednak stanowiska Polskiego Radia oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej można stwierdzić, że temat cyfryzacji radia w Polsce na szczęście nie został porzucony.

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA

***
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA

***
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
0
Skomentujx
()
x