UKE kontroluje operatorów pod kątem przestrzegania zapisów tzw. ustawy antyterrorystycznej

Jak dowiedział się MVNO-GSM.PL pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej kontrolują operatorów komórkowych sprawdzając, czy dostosowali się do nowych przepisów, które wprowadziła tzw. ustawa antyterrorystyczna. W szczególności chodzi o obowiązek rejestracji kart Pre-Paid.

Jak ustalił MVNO-GSM.PL pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej odwiedzili w ostatnim czasie niektórych operatorów telekomunikacyjnych. Sprawdzali m. in. procesy rejestracji kart Pre-Paid, jakie zostały wdrożone w poszczególnych sieciach, a konkretnie to, w jaki sposób obowiązek gromadzenia przez operatorów danych abonentów realizowany jest w praktyce.

O sprawę zapytaliśmy biuro prasowe Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które potwierdza prowadzenie kontroli:

– Aktualnie Prezes UKE prowadzi kontrole wykonania przepisów art. 60b ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (tj. Dz.U. z 2014 r. poz. 243 z późn. zm.) i art. 60 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz.U. z 2016 r., poz. 904), dotyczących w szczególności obowiązku rejestracji danych abonentów usług przedpłaconych świadczonych w publicznych sieciach telekomunikacyjnych – informuje nas biuro prasowe Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Zapytaliśmy też o to, czy kontrole są efektem rutynowych czynności, czy być może są to efekty wpływających do Urzędu Komunikacji Elektronicznej skarg:

– Kontrole dotyczą jedenastu przedsiębiorców, których zidentyfikowaliśmy jako świadczących usługi na zasadach przepłaconych w publicznych ruchomych sieciach telekomunikacyjnych. Kontrole nie są ograniczone do przypadków wynikających ze zgłoszeń/skarg – komentuje biuro prasowe UKE.

Od 25 lipca b.r. obowiązuje w Polsce obowiązek rejestracji kart Pre-Paid. Oznacza to, że każda aktywowana karta SIM po 24 lipca b.r. musi zostać zarejestrowana, a dane podane w procesie rejestracji – potwierdzone. Karty aktywowane przed 25 lipca b.r., czyli przed wejściem w życie nowych przepisów, muszą zostać zarejestrowane i potwierdzone najpóźniej do 1 lutego 2017 roku, w przeciwnym wypadku 2 lutego 2017 roku przestaną działać.

Źródło/Fot: wł / UKE

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
QWERTY Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
QWERTY
Gość
QWERTY

Ciekawe jak lycamobile wytłumaczyła się z pozyskiwania danych ze skanów dowodów osobistych które wysyłane są mailem