UKE oczekuje przełożenia ofert krajowych na połączenia na terenie państw Unii podczas podróży

Wczoraj pisaliśmy o tym, jak niektórzy polscy operatorzy szukają kłopotów w związku z nowymi unijnymi regulacjami w sprawie roamingu międzynarodowego, które wchodzą w życie 15 czerwca b.r. (więcej >>). Przypomnijmy, że chodzi o zasadę “roam like at home”, dzięki której użytkownik może swobodnie korzystać z roamingu międzynarodowego w UE (dokładnie w obszarze EOG) bez obaw o dodatkowe koszty. Niestety, polscy operatorzy chyba próbują na tej kwestii ugrać, gmatwając swoje oferty poprzez wprowadzenie np. limitów na darmowe połączenia przychodzące (nawet jedynie 50, czy też 100 minut rocznie(!)).

Wczoraj późnym popołudniem na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej pojawiło się stanowisko Prezesa Marcina Cichego. W całym komunikacie najistotniejszy jest jeden fragment:

Wszyscy operatorzy powinni dostosować swoje oferty roamingowe do obowiązujących przepisów prawa, mówiących o przełożeniu ofert krajowych na połączenia na terenie państw Unii, z uwzględnieniem darmowych limitów minutowych, SMS i MMS oraz usług nielimitowanych przyznanych w kraju, podczas podróży zagranicznych na obszarze UE.

Ten fragment brzmi dość zrozumiale. Z punktu widzenia użytkownika w zasadzie nie powinno mieć znaczenia, czy użytkownik znajduje się w centrum Warszawy, czy w centrum Paryża. To, że się da udowodnił Orange, który wdrożył zasadę “roam like at home” w Polsce. Jeśli klient Orange posiada w Polsce np. ofertę nielimitowanych połączeń, będzie mógł z niej korzystać również w roamingu (więcej >>).

Konsekwencje dla operatorów mogą być poważne. Jak czytamy dalej w komunikacie Prezesa UKE:

W przypadku stwierdzenia naruszenia przez operatorów obowiązków określonych w rozporządzeniu, Prezes UKE zażąda natychmiastowego zaprzestania takiego naruszenia oraz podejmie wszelkie konieczne działania wynikające z obowiązujących przepisów, włącznie z możliwością nałożenia kar pieniężnych.

Nie jest jednak jasne to, czy eksperci UKE przeanalizowali już oferty przedstawione przez polskich operatorów, czy też stanowisko Prezesa UKE jest po prostu ogólne i nie odnosi się bezpośrednio do zaprezentowanych w ostatnich dniach przez sieci komórkowe rozwiązań.

Wczoraj przytaczaliśmy fragment publikacji z serwisu money.pl (więcej >>), w którym można było przeczytać, że krytycznie na temat ofert przedstawionych przez polskie sieci komórkowe wyraziła się Komisja Europejska. Jak donosi serwis rpkom.pl, krytycznie o ofertach przedstawionych przez większość polskich operatorów krytycznie odnosi się również UOKiK oraz niektórzy politycy (link co całego artykułu na rpkom.pl >>).

UKE oraz UOKiK prowadziły z operatorami konsultacje przygotowujące operatorów do wdrożenia nowych unijnych przepisów.

Sytuacja jest rozwojowa. Jeśli UKE podtrzyma stanowisko zawarte w komunikacie, operatorzy będą mieli problem. Będą musieli albo pozmieniać przedstawione już oferty roamingowe, albo będa bronić swoich racji, narażając się tym samym na konsekwencje.

Jak donosi serwis rpkom.pl prezes UKE miał wydać operatorom instrukcje co do dalszych działań.

Pełne stanowisko Prezesa UKE Marcina Cichego >>

Źródło/Fot: UKE, rpkom.pl, wł

0 0 vote
Article Rating
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x