Virgin Mobile ostrzega przed oszustami – “Nie oddzwaniajcie na taki numer”

Największy polski operator wirtualny Virgin Mobile ostrzega przed oszustami i radzi zachować ostrożność, gdy chcemy oddzwonić na nieznany nam numer. Połączenie takie może bardzo dużo kosztować. Dlaczego?

Korzystając z okazji, że sieć Virgin Mobile poruszyła tę ważną kwestię, my również ostrzeżemy Czytelników przed tym popularnym ostatnio i niebezpiecznym zjawiskiem.  Oszuści ciągle znajdują nowe sposoby zarabiania pieniędzy naszym kosztem i w ostatnim czasie głośno jest o przypadkach, w których dzwoni do nas numer bardzo podobny do numeru polskiego.  My wtedy albo zdążymy odebrać połączenie i usłyszymy w słuchawce ciszę lub inne dziwne odgłosy, albo też nie zdążymy odebrać i oddzwaniamy. Oddzwonienie na taki numer to najgorsza rzecz, którą można zrobić.

Numery te należą do odległych egzotycznych krajów, jak np. Wybrzeże Kości Słoniowej, czy Republika Konga i są to tzw. numery specjalne, czyli o podwyższonej opłacie. Połączenie z takimi numerami jest bardzo drogie, a doliczając do tego fakt, że już samo tradycyjne połączenie głosowe z takimi krajami jest kosztowne, każda minuta połączenia łącznie kosztuje nas krocie. Dodatkowo oszustom sprzyja fakt, że numery tych telefonów są bardzo podobne do krajowych numerów, gdyż mają podobny prefiks, czyli początkowy ciąg cyfr. Wybrzeże Kości Słoniowej to prefiks +225 (lub 00225 w formacie stacjonarnym), zaś Republika Konga to +243 (lub 00243). Jako, że numer z nieodebranego połączenia wyświetla się nam bez “spacji”, łatwo pomylić taki numer z krajowym numerem kierunkowym Warszawy (22) lub Płocka (24).

Po oddzwonieniu na taki numer telefonu w słuchawce możemy słyszeć dodatkowo mylące nas dźwięki (sygnał zajętości, stuki i trzaski, dźwięk odkładanej słuchawki…), które powodują, że zmyleni oddzwaniamy kilkukrotnie, każdorazowo ponosząc ogromne koszty za takie połączenie.

Na szczęście w przypadku Virgin Mobile straty ograniczane są faktem, że jest to operator na kartę i za takie połączenie nie zapłacimy więcej, niż mamy środków na koncie. Znacznie bardziej na duże koszty narażeni są klienci abonamentowi.

Przed oddzwanianiem na nieznane numery telefonów należy zachować kilka podstawowych środków ostrożności:

  • należy pamiętać, że każdy polski numer telefonu (tradycyjny, zwykły) – bez prefiksu międzynarodowego – składa się z 9 cyfr (zarówno stacjonarny jak i komórkowy)
  • prefiks międzynarodowy do Polski to +48 lub też 0048 (format stacjonarny) i co najwyżej od takich cyfr może zaczynać się polski numer z nieodebranego połączenia. Najczęściej jest to jednak 9-cyfrowy numer, np. 500123456 (komórka) lub 22123456 (stacjonarny, w tym przypadku Warszawa). Kiedyś spotkałem się jeszcze z wyświetleniem przed numerem cyfry “0”.
  • Jeśli nieodebrany numer telefonu zaczyna się od znaku “+” lub dwóch zer “00”, a za nim nie ma kolejno cyfr “4” i “8”, mamy do czynienia najpewniej z połączeniem przychodzącym z zagranicy!!! Wówczas należy zachować szczególną ostrożność.

Aby uniknąć kosztów wystarczy zachować ostrożność. Jeśli nie dzwonią do nas znajomi i rodzina zza granicy, nie należy na takie numery nigdy oddzwaniać. Jeśli jednak mamy poza granicami Polski rodzinę lub znajomych, najbezpieczniej jest dodać ich numery do książki telefonicznej.

Źródło: Virgin Mobile, wł

Fot: Facebook.com/VirginMobilePolska

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o