W Orange więcej rozmów przez technologię LTE niż tych przez sieć 2G

Sieć komórkowa Orange chwaląc się statystykami dotyczącymi rozbudowy swojej sieci w 2019 roku poinformowała, że po raz pierwszy ilość rozmów (minut) realizowanych w sieci LTE (VoLTE) była wyższa, niż tych realizowanych w sieci GSM (2G). To w pewnym sensie historyczny i przełomowy moment. Nie wiemy jak to wygląda u innych operatorów (no, może z wyjątkiem Plusa, u którego VoLTE dopiero raczkuje), ale tendencja ta już się nie odwróci.

Jeszcze kilka lat temu transfer danych odbywał się głównie za pośrednictwem sieci pracujących w technologii 3G. Dostęp do sieci LTE był ograniczony nie tylko ze względu na zasięg, ale i na urządzenia, z których wiele nie obsługiwało standardu 4G LTE (modemy, routery, smartfony). Dzisiaj, zaledwie po kilku latach, ok 90% danych przechodzi przez sieć LTE, której zasięg (i pojemność) ogromnie się powiększył, jak również wzrósł standard urządzeń posiadanych przez klientów, które bez problemu obsługują już technologię LTE. A w Polsce rusza już komercyjnie technologia 5G.

Zostawmy jednak już transfer danych i skupmy się na połączeniach głosowych. Orange przy okazji chwalenia się statystykami rozbudowy i modernizacji swojej sieci za 2019 rok poinformował, że pierwszy raz w historii tego operatora liczba połączeń (liczba minut) realizowanych przez LTE (VoLTE) była wyższa niż tych realizowanych przez sieć 2G (GSM). To w pewnym sensie historyczna chwila. Trudno się temu dziwić. Z technologii GSM korzystają dzisiaj głównie Ci, którzy mają tradycyjne niskobudżetowe telefony klawiszowe. Ponadto coraz więcej modeli tych tradycyjnych telefonów komórkowych obsługuje standard 3G (UMTS), który pozwala choćby na lepszą jakość rozmów dzięki HD Voice (owszem, HD Voice jest też w 2G, ale nie zawsze i nie u wszystkich). Jednocześnie coraz więcej modeli urządzeń (smartfony,  smartwache z eSIM) pozwala na korzystanie z VoLTE, czyli realizowania połączeń głosowych przez sieć LTE. W Orange jest to już ok 100 modeli urządzeń.

To z pewnością historyczna i przełomowa chwila w Orange (podejrzewam, że podobnie jest lub niebawem będzie w Play i T-Mobile). Ten trend już się nie odwróci. Zbliżamy się powoli do momentu, w którym jedna z wykorzystywanych dzisiaj technologii (2G, 3G, 4G, w zasadzie mozna już mówić również o 5G) przestanie być potrzebna i zostanie w przyszłości wyłączona. Ja stawiam na technologię 2G. Technologia ta służy dzisiaj w zasadzie tylko do podstawowych usług (rozmowy, SMS-y, czasami MMS-y). Transfer danych realizowanych w 2G w dzisiejszych realiach jest praktycznie bezużyteczny. Rozmowy mogą być realizowane w sieci 3G, dzięki czemu są one często w dużo lepszej jakości. Coraz więcej tradycyjnych modeli telefonów komórkowych obsługuje dzisiaj standard 3G, a nawet 4G LTE (np. Nokia 8110 4G, Nokia 2720 Flip, Nokia 800 tough). Smartfon w rękach seniora też nie jest już zjawiskiem zadziwiającym.

Czy Waszym zdaniem dni technologii 2G w Polsce są już policzone? A może prędzej zniknie sieć 3G? Zapraszam do dyskusji.

Fot: Orange

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***

9
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
FalarbenzinmycaAntysmartfondawid Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Antysmartfon
Gość
Antysmartfon

Likwidacja sieci 2G / 3G to strzał w stopę, jeśli nie w kolano dla operatora. Jestem 30-latkiem, mam na wieki wieków dość smartfonów które niszczyły mój czas prywatny, powodowały coraz mniej realnego kontaktu ze znajomymi. Do użytku wróciła Nokia N82 – mam bardzo dobry aparat, mam internet w razie potzreby, pobrałem nawet fajną kafelkową przeglądarke i owszem, moge od czasu zalogować się na fejsie ale umiem już bez niego żyć. Mało kiedy loguje się poza domem. Żyje spotkaniami w realu a nie na czacie. Organizuje je dzwoniąc, ewentruaknie sms. Do tego w zupełności wystarcza mi 2G. Przykład ze mnie bierze… Czytaj więcej »

dawid
Gość
dawid

A A2mobile sa no limity i darmowe social media….

myca
Gość
myca

no są i to od dawna. mam jeden numer.

benzin
Gość
benzin

no i jak? Bo myślimy w ogóle nad przejsciem…

Falar
Gość
Falar

a jak to działa? Długo tam jesteś?