WAŻNE! W okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 uważaj na oszustów i FakeNewsy

W Polsce mamy w ostatnim czasie niewątpliwie sytuację wyjątkową. W naszym kraju, jak i w większości zakątków świata, szerzy się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. Wiele wskazuje na to, że Polska jest dopiero w początkowej fazie pandemii i najgorsze dopiero przed nami. Tę kryzysową sytuację niestety w haniebny sposób wykorzystują oszuści, którzy grając na emocjach i strachu ludzi próbują osiągnąć materialne korzyści. Właśnie dlatego teraz niezwykle ważna jest wzmożona czujność. Uważajcie zwłaszcza na fałszywe wiadomości SMS zawierające niebezpieczne linki. Kliknięcie w nie może być poważne w skutkach. Uważaj również na #FakeNews.

Od kilku dni oficjalne rządowe kanały komunikacji, jak również policja, informują o kolejnych atakach oszustów. W sieci co chwila pojawiają się informacje głównie o rozsyłaniu wiadomości SMS na masową skalę, w których oszuści podszywają się pod banki, urzędy, służby, itp. Wiadomości takie zawierają linki, które rzekomo mają kierować do oficjalnych i bezpiecznych stron internetowych naszego banku lub urzędu. W rzeczywistości kierują na fałszywe i niebezpieczne strony. Niebezpieczne linki są groźne zwłaszcza na smartfonach, gdyż tradycyjne telefony komórkowe nie pozwalają najczęściej na bezpośrednie wejście na takie strony z pozycji telefonu. Czujność muszą jednak zachować wszyscy.

Aby ustrzec się oszustw wystarczy przytomność umysłu i rozwaga. Pamiętaj:

  • Banki nigdy nie proszą klientów o podawanie przez internet wrażliwych danych osobowych, danych logowania ani kodów z narzędzi autoryzacyjnych (te drugie podajemy tylko podczas wykonywania transakcji)
  • Żadne instytucje rządowe, czy pozarządowe, nie żądają opłat elektronicznymi kanałami komunikacji, z góry
  • Polska nie planuje ograniczeń związanych z wypłatą gotówki z bankomatów, ani tym bardziej ograniczać swobody dysponowania naszymi oszczędnościami
  • Nie będzie żadnych masowych szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2, tym bardziej, że w SMS-ach od oszustów jest mowa o ich odpłatności
  • Nie są planowane żadne działania związane z pomocą żywnościową przez pandemię SARS-CoV-2, a nawet jeśli takie działania zostaną w przyszłości podjęte, na pewno nie będą prowadzone żadne płatne zapisy on-line za pomocą linków rozsyłanych w SMS-ach

Warto też uważać na FakeNews-y, które nie tylko sieją panikę, ale też pośrednio pomagają oszustom, którzy bardzo umiejętnie potrafią wykorzystywać skrajne emocje ludzi.

  • Obecnie nie zostały podjęte żadne działania (stan na poniedziałek 16 marca) związane z blokadą miast i dróg przez wojsko. Nawet jeśli takie działania będą podjęte, będzie można udać się do sklepu m. in. po żywność i środki higieny.
  • Nie ma mowy o zamykaniu sklepów spożywczych, również tych wielkopowierzchniowych
  • W regionach świata najdotkliwiej poszkodowanych przez pandemię SARS-CoV-2 nie brakowało w sklepach żywności, same sklepy również pozostawały i pozostają otwarte

Co mam zrobić, jak dostanę podejrzanego SMS-a?

Najlepiej jest go zignorować i dla bezpieczeństwa od razu usunąć, żeby w niebezpieczny link nie kliknąć choćby przypadkowo. SMS-y takie nie są niebezpieczne dopóki nie klikniemy w link w nich zawarty lub nie odpowiemy na takiego SMS-a (o tym także należy pamiętać!). Pamiętaj również o tym, że nie należy podawać takimi kanałami żadnych wrażliwych danych osobowych. Banki te dane już posiadają. Nie istnieje nic takiego jak zdalna weryfikacja, aktualizacja, itp.

Jeśli z reguły nie korzystasz z SMS-ów PREMIUM (konkursy, pomoc charytatywna, itp.) możesz zmniejszyć swój limit Premium do kwoty 0 zł. co pozwoli zapobiec dodatkowym kosztom wówczas, gdy oszuści wyślą do Ciebie SMS-a, na którego odpowiedź – nawet przypadkowa – może być bardzo kosztowna. W tym celu wystarczy skontaktować się z obsługą klienta danej sieci.

Śledź oficjalne rządowe kanały informacji

Najnowsze, sprawdzone informacje o pandemii koronawirusa SARS-C-V-2 można znaleźć na oficjalnej rządowej stronie internetowej pod adresem www.gov.pl/koronawirus. Użytkownicy mediów społecznościowych mogą też śledzić oficjalne profile na Twitterze:

Pamiętaj, najlepszy sposobem na oszustów jest przytomność umysłu i zdrowy rozsądek.

0 0 vote
Article Rating
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA
***
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x