Od 2013 roku mamy w Polsce w zasadzie wyłącznie cyfrową telewizję naziemną (standard DVB-T). Przychodzi jednak czafpós na zmiany, które z jednej strony przyniosą odbiorcom korzyści, z drugiej ponownie narażą niektórych na wydatek. Dlaczego? Do Polski wchodzi właśnie DVB-T2, czyli nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej.
Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce rozpocznie się już wiosną 2022 roku. Zmiana będzie trwała krótko, bo zakończy się już w czerwcu tego samego roku. Jest jednak sporo czasu na przygotowanie się do tego procesu. Nie wydaje się on dorównywać problemom stojącym przed widzami w czasie, kiedy wyłączana była w Polsce telewizja analogowa, ale wbrew pozorom sporo odbiorców może stać przed koniecznością przygotowania się do tego procesu. O co chodzi?
Nie każde urządzenie to „obsłuży”
Dzisiaj standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T. Telewizor (lub dekoder/przystawka) pracujący w tym systemie jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz dużo lepszej jakości niż było to w czasach telewizji analogowej, w tym również obraz wysokiej rozdzielczości (HD). Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej, czyli nasze DVB-T2, daje możliwości odbioru programów telewizyjnych o jeszcze lepszej jakości niż dotychczas przy jednoczesnym oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości, co z kolei może prowadzić do zwiększenia oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej. To tak w dużym uproszczeniu. Zmiana standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2 nie musi od razu wiązać się z koniecznością wymiany telewizora, czy zakupem do niego nowej przystawki/dekodera. Jeśli urządzenie (telewizor, dekoder) zostało zakupione niedawno, teoretycznie nie powinno być problemów i taki widz nie będzie musiał robić nic więcej poza ewentualną koniecznością ponownego zaprogramowania kanałów telewizyjnych. Warto jednak upewnić się już teraz i sprawdzić w specyfikacji technicznej, czy nasze urządzenie odbiera sygnał DVB-T2/HEVC. W przypadku starszych modeli urządzeń prawdopodobieństwo, że nie obsługują one nowego standardu, jest większe. Wówczas należy się liczyć z koniecznością zakupu nowego telewizora (droższe rozwiązanie) lub odpowiedniej przystawki obsługującej DVB-T2/HEVC (tańsze rozwiązanie). Antena nie ma tu znaczenia i nie będzie konieczności jej wymiany jeśli działa sprawnie. Uwaga – telewizor zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC może wymagać zmiany ustawień w swoim menu.

Uważaj na to, co kupujesz
Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce siłą rzeczy wiąże się z tym, że część urządzeń nie będzie nadawała się do jej odbioru. Jeśli urządzenia te znajdują się w naszych domach, to sprawa jest jasna i wiadomo, co zrobić. Niestety, część tych urządzeń wciąż może znajdować się na sklepowych półkach. Świadomi (lub nie) tego sprzedawcy mogą próbować je teraz po prostu sprzedać. Dlatego też teraz bezwzględnie powinno się sprawdzić, czy sprzedawane nam urządzenie (telewizor, przystawka) jest zgodne ze standardem DVB-T2/HEVC. Szczególnie lampka ostrzegawcza powinna się nam zapalić w przypadku jakiejś szczególnie korzystnej promocji, czy wyprzedaży.

Należy też pamiętać, że sprzedawca ma obowiązek udzielić nam konkretnych informacji o danym produkcie. W praktyce różnie z tym bywa, więc trzeba być czujnym. Warto rozważyć zakup nowego urządzenia „na odległość” (internet), wówczas mamy prawo do dokonania 14-dniowego zwrotu bez podania przyczyny.
Jakie korzyści z przejścia na DVB-T2?
Nie wdając się tu zbytnio w szczegóły techniczne w skrócie można napisać tak – DVB-T2 to szansa na:
- poprawę jakości nadawania obecnych stacji TV (zmiana jakości z SD do HD)
- większą ilość kanałów obecnych w multipleksach DVB-T2 (lepsza oferta)
Różnice te przedstawia poniższa grafika:

Jak widać nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia umieszczenie w multipleksie dwukrotnie większej ilości kanałów. Ponieważ w telewizji naziemnej jest tak, że kanał w jakości HD zajmuje mniej więcej tyle miejsca co kanał w jakości SD, jest szansa na to, że nasze ulubione kanały dostępne obecnie w SD zyskają jakość HD. Jest także szansa na to, że któryś nadawca (np. publiczny) zdecyduje się na emisję kanału w jakości 4K. Jak podejdą do tego sami nadawcy na ten moment w zasadzie nie wiadomo. Trzeba poczekać.
Warto wspomnień tu jeszcze o jednej zalecie, która co prawda nie dotyczy bezpośrednio odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej, ale pośrednio również może przynieść im (i nie tylko im) korzyści. Zwolnione zasoby przysłużą się łączności mobilnej (mobilny internet), dzięki czemu ten – w dużym uproszczeniu – może w przyszłości działać po prostu szybciej.
Kiedy zmiana?
Zmiany nastąpią już wiosną i latem 2022 roku. Terminy zmian zależą od poszczególnych regionów Polski – w jednych proces będzie miał miejsce już w marcu, w innych dopiero w czerwcu. Wyjątkiem jest też MUX-3 (TVP), tu zmiany zajdą nieznacznie później. Szczegóły w poniższym harmonogramie:

Uważaj na oszustów
Takie zmiany niestety bardzo często zwiększają aktywność oszustów. Trzeba więc uważać na różne telefony z ofertą sprzedaży czegoś, próby podszywania się pod różne firmy, próby wciśnięcia umowy (np. na telewizję kablową), wizyty akwizytorów, etc. Specjalną troską należy objąć przede wszystkim seniorów.
Więcej o planowanych zmianach w standardzie emisji naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w Polsce można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/dvbt2.
Zainteresowany sekcją “blog”? Zajrzyj tutaj >>. Więcej informacji o telekomunikacji można znaleźć również na naszym Facebooku oraz Twitterze.
Źródło/Fot: www.gov.pl / wł