Radio Cyfrowe DAB+

DAB+ (Digital Audio Broadcasting) to technologia pozwalająca nadawać programy radiowe w formie cyfrowej. Technologia ta jest obecnie używana w ponad 20 krajach, głównie europejskich. W Polsce korzysta z niej na chwilę obecną wyłącznie publiczny nadawca – Polskie Radio S.A. Polskie Radio nadaje na swoim multipleksie 8 programów, z dwóch centrów nadawczych – warszawskiego i katowickiego. Oznacza to, że cyfrowej jakości radia mogą słuchać mieszkańcy Warszawy i okolic oraz Śląska. Do końca 2020 roku nadajników DAB+ Polskiego Radia ma być więcej i mają pokryć swoim zasięgiem obszar całego kraju.

DAB+ umożliwia emisję dźwięku cyfrowego, oferując szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów, informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji i in. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach – bez uszczerbku dla jakości przekazu.

Zalety DAB+:

  • lepsza jakość odbioru oraz cyfrowy dźwięk
  • większa ilość stacji radiowych
  • dodatkowe usługi, jak np. przesyłanie opisów, obrazów, informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji

Do odbioru stacji radiowych w cyfrowej jakości wystarczy specjalny odbiornik radiowy. Odbiorniki takie umożliwiają również odbiór stacji radiowych analogowych (FM).

Póki co rozgłośnie komercyjne nie są zainteresowane cyfryzacją radia, jednak może to się zmienić wraz z rosnącym zainteresowaniem odbiornikami cyfrowymi wśród Polaków.

Źródło: wł, dab.polskieradio.pl (dostęp 25.04.2014 r.)

Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA

***
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
0
Skomentujx
()
x