MVNO-GSM.PL Innowacyjny blog telekomunikacyjny

Blog o alternatywnym obliczu telekomunikacji. Najlepsze oferty operatorów GSM, wszystko o MVNO, aktualności z branży telekomunikacyjnej i nie tylko

Technologie

Już 7000 stacji bazowych z agregacją pasm w Orange

Modernizacja sieci mobilnych trwa w najlepsze. No, może nie wszyscy przykładają do niej taką wagę, ale Ci, którzy przykładają, robią to z rozmachem. Nic dziwnego. Użytkownicy potrzebują coraz większej ilości mobilnego internetu. Ponad połowa ruchu na stronie MVNO-GSM.PL pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych (głównie Smartfony i iPhone’y i w niedużej ilości również tablety). Wzrost zużywanych przez klientów danych w ostatnim czasie jest ogromny i w wielu miejscach sieci mobilne mają problem z obsłużeniem tego wszystkiego w taki sposób, aby nie było narzekań na prędkość i jakość. Dlatego właśnie operatorzy szybko inwestują w rozbudowę i modernizację/optymalizację swoich sieci mobilnych. Sieć komórkowa Orange poinformowała właśnie, że posiada już 7000 stacji bazowych, na których dostępna jest tzw. agregacja pasm. Co to takiego i jakie przynosi to korzyści klientom?

Nie będę się tu zagłębiał szczególnie mocno w cyferki i częstotliwości, gdyż dla przeciętnego użytkownika to wszystko i tak może być niezrozumiałe. Napiszę więc pokrótce i konkretnie – agregacja pasm pozwala na zwiększenie przepustowości sieci, co przekłada się na możliwość osiągnięcia większej prędkości lub – przy zachowaniu mniej więcej tej samej prędkości – na obsługę większej ilości użytkowników w tym samym czasie w obszarze zasięgu danej stacji bazowej. Gdy ruch na danej stacji bazowej jest duży, można korzystać z pasm najmniej zajętych.

Reasumując, agregacja pasm pozwala użytkownikom na bardzie komfortowe korzystanie z internetu mobilnego. Oczywiście zakładając, że sieć nie będzie ponownie przeciążona, co zawsze jest możliwe.

Tu ciekawie jest to wyjaśnione:

Sieć komórkowa Orange poinformowała własnie, że już 7 tysięcy stacji bazowych wyposażonych jest w tzw. agregację pasm. Co więcej, na ponad połowie z nich agregowane są 3 lub 4 pasma 4G LTE. W Orange pełną parą trwa tak zwany „refarming” pasma, więc kolejne inwestycje w sieć trwają.

Z niecierpliwością czekam więc na kolejne wyniki prędkości internetu mobilnego publikowane przez Speedtest. Dają one ciekawy pogląd na to wszystko.

Źródło/Fot: Orange, wł

***
Stronę tworzymy na internecie mobilnym

Pracujemy na internecie mobilnym OTVARTA

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Wyświetl więcej komentarzy
0
Skomentujx
()
x